۰ نفر
۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷

ایرنا نوشت: روزنامه فرامنطقه ای 'رأی الیوم' روز شنبه نوشت که پس از توبیخ ثامر السبهان وزیر مشاور سعودی در امور خلیج فارس از سوی کاخ سفید، ناپدید شدن وسکوت وی شک برانگیز شده است.

رای الیوم افزود: منابع آگاه به خبرگزاری 'اسوشیتد پرس' گفته اند که السبهان چند روز پس از اعلام استعفای سعد الحریری از منصب نخست وزیری لبنان، در دیداز از کاخ سفید به همراه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، با مقامات وزارت خارجه، دفاع وامنیت ملی آمریکا دیدار کرده است.

این منابع تاکید کردند: السبهان در این جلسه به طور جدی از سوی مقامات آمریکایی توبیخ و از وی خواسته شد از نوشتن توئیت های تحریک آمیز ضد ایران و طرفداران آن در منطقه دست بردارد. وی همچنین بازخواست شد که چگونه به خود حق می دهد ثبات لبنان را متزلزل کند در حالی که خود واشنگتن از نیروهای مسلح لبنان حمایت می کند.

در آن زمان بویژه بعد از این که الحریری استعفای خود را پس گرفت، السبهان دیگر نه در توئیتر چیزی نوشت ونه در جلسات شورای وزیران عربستان حاضر شد. آخرین پیام توئیتری وی به تاریخ 12 نوامبر 2017 (21آبان) باز می گردد.

در شرایطی که غیبت السبهان نظر همگان را به خود جلب کرده بود، پایگاه شبکه خبری 'المیادین' ویدئویی از اختفای وی منتشر کرد؛ السبهان کمتر از 12 ساعت پس از انتشار این ویدئو واکنش نشان داد و خبر پنهان شدنش را تکذیب کرد،

اما به دو دلیل تردیدها پس از انتشار توئیت از سوی وی بیشتر شد؛ نخست این که توئیت وی برعکس همیشه رنگ و بوی سیاسی نداشت ودوم این که او سومین سالگرد آغاز پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز را تبریک گفت حال آن که از روز21 دسامبر2017 (30 آذر) سالگرد آن، شش روز گذشته بود.

رای الیوم افزود: السبهان در سال های 2014 و 2015 میلادی وابسته نظامی عربستان در لبنان بود و به کمک برخی سیاستمداران لبنانی، از حزب الله و نقش آن را در بحران سوریه انتقاد می کرد. وی اولین سفیر عربستان در عراق بود که 9 ماه پس از انتصاب ، دولت عراق خواستار تغییر وی شد. السبهان در دوره حضور خود در عراق جنجالی به راه انداخته بود با این ادعا که دولت عراق به خوبی از وی حمایت نمی کند و او هدف حمله افراد مسلح است.

دولت سعودی از السبهان برای ماموریت‌های دیگری هم استفاده کرده است. وی ماه گذشته پس از آزادسازی الرقه سوریه (مرکز خلافت خودخوانده داعش) توسط نیروهای مورد حمایت آمریکا، به همراه یک مقام آمریکایی در این شهر دیده شد.
السبهان از توئیتر همچون تربیونی برای حمله به ایران و همپیمانانش استفاده می کند، سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان در واکنش به در یکی از مشهورترین توئیت های السبهان بر ضد حزب الله، او را مانند بچه کوچکی توصیف کرد که نمی داند چه می گوید.

52310

کد خبر 741903

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =