تجرد قطعی در میان ایرانی‌ها افزایش یافت؛ زنان ۱.۶ برابر بیشتر

روند افزایشی تجرد قطعی در زنان خیلی بیشتر از مردان بوده به طوری که طی سالهای ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ این شاخص برای مردان حدود دو برابر شده اما برای زنان بیش از سه برابر بوده است.

محمدحسین نجاتی: مجرد ماندن به عنوان موجی جهانی سال‌هاست به ایران نیز سرایت کرده است و جدید‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد زنان در این فرآیند بیشتر از مردان مجرد می‌مانند. اتفاقی که ساختارهای سنتی در جامعه ایران طی دهه‌های اخیر را تغییر داده است. به طوریکه از سال ۱۳۷۵ کم‌کم تعداد زنان مجرد و دارای تجرد قطعی از مردان پیشی گرفته‌اند و آمارهای مربوط به سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد تجرد قطعی در میان زنان ایرانی ۱.۶ برابر مردان است.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، تجرد قطعی تا قبل از سال ۱۳۷۵ دارای نوسان بوده ولی بعد از این سال روند افزایشی پیدا کرده است. براساس بررسی‌های مرکز آمار ایران، تجرد قطعی در سال ۱۳۷۵ برای مردان حدود ۱.۱ درصد و برای زنان ۱.۲ درصد بوده است. روند افزایشی تجرد قطعی در زنان خیلی بیشتر از مردان بوده به طوری که طی سالهای ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ این شاخص برای مردان حدود دو برابر شده اما برای زنان بیش از سه برابر بوده است.
تجرد قطعی بر عکس عمومیت ازدواج، نشان دهنده عدم ازدواج تا سن 50 سالگی است منظور از تجرد قطعی،نسبت درصد کسانی است که تا سن 50 سالگی ازدواج نکرده‌اند.
بالاتر بودن سرعت افزایش تجرد قطعی در زنان در مقایسه با مردان باعث شده تجرد قطعی زنان بیشتر از مردان شود. در سال ۱۳۴۵ تجرد قطعی مردان بیشتر و حدود ۲برابر زنان بوده‌است بعد از این سال تجرد قطعی زنان به تدریج افزایش و به مردان نزدیک شده و در سال ۱۳۷۵ تجرد قطعی زنان از مردان پیشی گرفته و در سال ۱۳۹۵ نسبت تجرد قطعی زنان به حدود 1.6 برابر مردان رسیده‌است.

هر چند تجرد قطعی در ایران افزایش پیدا کرده اما هنوز در مقایسه با کشورهای مسلمان تفاوت قابل توجهی ندارد اما در مقایسه با کشورهای شرق آسیا خیلی پایین‌تر است. براساس آمارهای رسمی تجرد قطعی برای مردان و زنان ژاپنی بترتیب 17 و 12 درصد بوده است.

روند جهانی سن ازدواج
بر اساس آمار سازمان ملل متحد سن ازدواج در دنیا بالا رفته است و از حدود 23 سال برای زنان در سال 1970 به بالای 25 سال و از حدود 27 سال برای مردان در 1970 به بالای 31 سال در سالهای اخیر رسیده است . این آمار در کشورهای مختلف تا 10سال هم اختلاف دارد در برخی کشورهای آفریقایی جوانان ، اغلب قبل از 20 سالگی ازدواج می‌کنند در حالی‌که در کشورهای اسکاندیناوی اغلب تا 30 سالگی هم ازدواج نمی‌کنند.

نکته‌ای که در اینجا وجود دارد کمتر بودن فاصله سنی بین مردان و زنان هنگام ازدواج در کشورهای توسعه یافته در مقایسه با کشورهای کمتر توسعه یافته است . به طوری که در کشورهای توسعه‌یافته این فاصله حدود دو سال است در حالی که در کشورهای در حال توسعه حدود 5 سال است. به نظر می‌رسد در کشورهایی که سن ازدواج بالا می‌رود فاصله سنی ازدواج بین مردان و زنان کاهش پیدا می‌کند. همچنین براساس بررسی مرکز آمار ایران، در سوئد که با متوسط سن ازدواج 34.3 سال بالاترین سن ازدواج را دارد ، متوسط سن ازدواج مردان 35.6 و زنان 33.1 سال است که فاصله سنی بین مردان و زنان حدود 2.5 سال است و در هند با به ترتیب 28 و 22.2 سال، فاصله سنی حدود 6 سال است.

این وضعیت در ایران هم صادق است . همچنین در سال 1345 فاصله سنی ازدواج بین مردان و زنان حدود 7 سال بوده که در سالهای 1390 و 1395 این فاصله به حدود 3 تا 4 سال رسیده است .

 

نقشه زیر با رنگ سبز میانگین سن ازدواج در مناطق مختلف جهان در سال 2015 را بر اساس گزارش سازمان ملل متحد نشان می‌دهد به طوری که هر چه رنگ سبز پررنگ‌تر می‌شود سن ازدواج بالاتر می‌رود. سن ازدواج در این نقشه بین 19.5 سال تا 34.8 سال در کشورهای مختلف متغیر است.

 

 

 

 

 

 

 

۴۲۴۲

 

کد خبر 743732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • رحیم A1 ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
  93 15
  فاجعه ملی هست.
  • بی نام IR ۰۴:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
   41 7
   فاجعه ای در کار نیست. اینکه تکرار رفتار نسل های قبلمون رو انجام نمیدیم اسمش فاجعه نیست. هرکس هرجور دوست داره زندگی میکنه.
  • بی نام A1 ۰۴:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
   41 1
   چرااااااااااااا فاجعه ملی ؟دوست عزیز ، بودن مجرد قطعی در جامعه خیییییییلی بهتر از ثبت بیست طلاق در هر ساعت هست.
 • بی نام A1 ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
  117 3
  آخه یکی مثل من که توی 25 سالگی دانشجوی ارشدم و برای درسم هم کلی زحمت کشیدم، کلی مشکل مثل کار و درآمد و خرجی خودم و ... دارم. چطور اصلا به ازدواج فک کنم؟ اصلا شرایط هم آماده شد برای ازدواج، با این سطح توقعات نجومی و وضع اخلاق کی جرات میکنه ازدواج کنه؟ به فرض محال ازدواج هم کردم، چقدر احتمال داره وضعیت بدتر نشه و همون یه آب باریکه هم دیگه نباشه؟ ازدواج توی این شرایط یک ریسک خیلی بزرگه.
  • بی نام A1 ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
   7 26
   عمو جون شما درستو بخون
  • بی نام A1 ۰۳:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
   25 2
   شما خیلی زوده اخه به ازدواج فک کنی بزرگ تر از شما دهه شصتی ها موندن
  • بی نام IR ۰۴:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
   29 0
   عزیزم من 33 سالمه و شرایط شمارو دارم . هنوز خیلی جا داری تا عمق ماجرا رو لمس کنی.
  • بی نام IR ۰۴:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
   29 4
   به ازدواج فکر هم نکن دوست عزیز 2، 3 سال دیگهاز سنت بگذره متوجه میشی که ازدواج همچین چیز خاصی هم نیست
 • تارا A1 ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
  24 17
  آخه نیست پسر و مرداب ایرانی خیلی خوبن و قابل اعتماد هستند
 • بی نام A1 ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
  14 2
  بدبختیم ...تمام ....
 • رضا ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
  28 4
  دختری که واقعا بخواهد شوهر کنه نه به مهریه و نه شیربها و... فکر نمیکنه ، باید شعور زندگی کردن رو داشت . یعنی زندگی رو با کمک هم بسازند ، این یعنی زندگی ، نه اینکه همه چیز آماده باشه ، خانم بیاد حکمرانی کنه ، این نوع زندگی آماده خوریه و به دوسال نمیکشه ولی وقتی با هم زحمت کشیده باشی دو طرف قدر دان همدیگر هستند .
  • بی نام IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
   5 5
   شما صددرصد یکی از معیارهات شاغل بودن همسرته نه؟؟؟
 • محمود IR ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
  26 1
  با این وضعیت بغرنج اقتصادی حتی اگه دخترا توقع صفر درصدی ازت داشته باشن از این خرج ها و هزینه های بالا و ناجوانمردانه واقعا اشکت درمیاد. وای به حال اینکه دختره ازت توقعی داشته باشه.
 • ali EU ۰۴:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
  18 3
  زمان های پیش مادران ما با کمی ها وکاستی ها زندگی می کردند، الان هم فرزندان آنها دکتر و مهندس هستند ولی الان با این همه آیتم های خوبی که پسران دارند خانم ها نمی توانند با آنها زندگی کنند؟
 • بی نام IR ۰۴:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
  27 7
  ازدواج دیگه مثل قدیم یه اجبار نیست.
 • بی نام A1 ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
  18 57
  مردان همه بی جنب و نالایق آخه آدم درست و حسابی پیدا میشه.
  • پیمان IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
   47 9
   نه اینکه دختر پاک و معصوم و با حیا هم خیییلی هس
  • بی نام IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
   8 3
   دوست گرامی هم پسر خوب هست هم دختر خوب.قبول دارم کمیاب هستن.اما زمانی یه پسر میتونه دنبال دختر پاک وباحیا باشه که خودش هم پاک وبا حیا باشه
 • بی نام US ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  16 0
  از شرایط ازدواج فقط انگشت حلقه ی ازدواجشو دارم :|
 • بی نام IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  13 3
  تاریخجه ازدواج رو اگر بخوانید متوجه میشوید که در دوران کشاورزی شکل گرفته و الان در این دوران مفهوم خودش رو از دست داده و کارکردی نداره برید بخونید ببینید بشر چرا ناچار شده ازذواج کنه و اونو ثبت کنه یا جار بزنه
  • بی نام IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
   8 1
   تاریخچه مهم نیست مهم اینه که اگه ازواج درست باشه و طرفین همو درک کنن خیلی از نظر روحی وروانی آثار مثبت داره ک هیچوقت مجردها اونو درک نخواهند کرد