۰ نفر
۲۰ تیر ۱۳۸۹ - ۱۰:۲۴

گرمایی که این روزها از آن به عنوان بی سابقه ترین گرما طی 70 سال گذشته یاد می شود این روزها تامین آب وبرق کشور را با مشکلات عدیده ای روبه رو کرده است.

 آذرجزایری:در این بین مسوولان برقی کشور  بیش از آنکه نگران ظرفیت تولید و تامین خود باشند نگران شبکه توزیع و تاثیر گرما برروی شبکه های برق هستند به طوریکه علت اکثر خاموشی ها در برخی از مناطق شهرها خرابی تجهیزات ناشی از گرمای شدید اعلام می شود.

دردر عین حال، این بین این روزها ظرفیت تولید برق نیز نگرانی هایی را ایجاد کرده است.چرا که با افزایش دمای هوا مصرف وسایل سرمایشی در کشور به شدت افزایش یافته و همین امر میزان مصرف برق را در زمان پیک به بیش از 40 هزار مگاوات رسانده است.این میزان رقمی است که معاون وزیر نیرو در امور برق اعلام می کند و در عین حال تاکید دارد مردم باید ملاحظه بیشتری را در مصرف خود به خرج دهند.این در حالی است که پیش از این محمد بهزاد در گفت وگو با خبرانلاین تاکیدکرده بود ظرفیت تولید برق کشور حدود 41 هزار مگاوات است که با پیش بینی صرفه جویی سالانه از سوی مردم ، مصرف در پیک تابستان امسال حدود 39 هزار مگاوات خواهد بود که جای نگرانی در تامین آن وجود ندارد.

این در حالی است که هواشناسی ابراز نگرانی می کند که افزایش دمای هوا تداوم خواهد یافت  که این امر به گفته مسوولان وزارت نیرو می تواند احتمال جیره بندی آب و خاموشی های موقت در برخی از مناطق شهرها را افزایش دهد.

براین اساس در حال حاضر در استان ها و شهرهای کشور مصرف برق بین 10 تا 50 درصد افزایش یافته است و برخی از شهرها و استان های کشور نیز با هشدار جدی به مردم این مناطق خواستار صرفه جویی ها لازم در جهت قطع نشدن برق شده اند.

در عین حال ، مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران از افزایش بیش از 58 درصدی مصرف برق در این استان به دلیل افزایش دمای هوا خبر می دهد و خواستار صرفه جویی مردم این استان برای کمنترل مصرف می شود.

معاون هماهنگی شرکت برق منطقه ای فارس نیز از رشد 17 درصدی مصرف برق در این استان در سال جاری در مقایسه با سال گذشته ابراز نگرانی می کند و نسبت به قطع برق این منطقه نیز هشدار می دهد.

مدیرعامل برق منطقه ای سمنان نیز تاکید می کند امسال پیک مصرف برق این استان در مقایسه با سال گذشته 44 روز زودتر فرا رسیده است و این هشداری جدی برای مردم این منطقه است چرا که این مصرف به اذعان وی هشداری است برای قطع برق شهروندان این منطقه.

از سویی دیگر، نگرانی ها از افزایش مصرف آب در کشور نیز بر مشکلات ناشی از افزایش مصرف برق در کشور دامن زده است.به طوریکه بسیاری از مسوولان آبی کشور نسبت به افزایش مصرف هشدار داده اند و در برخی از موارد نیز صحبت از جیره بندی آب به میان کشیده شده است.در این میان می توان به احتمال جیره بندی آب در تهران و کرمان اشاره کرد که مسوولان آبی هر دو این استان ها نسبت به افزایش بیش از حد مصرف به دلیل تداوم گرما هشدار داده اند و خواستار صرفه جویی جدی مردم شده اند.

به گفته سرپرست شرکت آب و فاضلاب شهر تهران ،حجم آب مصرفی این شهر طی سه ماهه نخست امسال حدود 12 میلیون مترمکعب معادل 5/4 درصد در مقایسه با زمان مشابه پارسال افزایش داشته است.

حبیب الله براتی" با بیان اینکه افزایش دو درجه ای دمای هوا در رشد میزان مصرف آب تهران اثرگذار بوده است، افزود: در صورتی که دمای هوا در روزهای آینده به بالای 40 درجه برسد، قدرت ذخیره و توزیع دچار مشکل خواهد شد.

مدیرکل آب و فاضلاب کرمان نیز با بحرانی خواندن وضعیت موجود آب کرمان می گوید: در شرایط فعلی برای تامین آب شهر کرمان، حدود 550 لیتر آب در ثانیه نیاز است که در پیک مصرف با کمبود 30 درصدی برای تأمین آب مواجه هستیم.

 

محمد تربتی با هشدار به مشترکان آب گفت: در صورت عدم رعایت صرفه جویی در مصرف آب طی روزهای آینده احتمالا با جیره بندی آب مواجه می شوند.

 

وی از شناسایی مشترکان پرمصرف خبرداد و افزود: مردم باید از شستشوی خودرو، حیاط منازل، آبیاری فضای سبز با استفاده از آب شرب جدا خودداری کنند.

 

تربتی ادامه داد: در آپارتمانها در حال حاضر در شرایط معمول در طبقه های اول و بعضا دوم آب وجود دارد اما از طبقه دوم به بالا باید با استفاده از منبع و پمپاژ آب نیاز خود را برطرف کنند.

وی افزود: هم اکنون از تمام ظرفیت آب کرمان استفاده می کنیم اما عملا با کمبود آب بخصوص در زمان پیک مصرف مواجه می شویم و احتمال قطعی آب در برخی نقاط وجود دارد.

تربتی گفت: در دوازده شهر جیره بندی آب در حال انجام است و سیزده شهر هم شرایط نامطلوب دارند و با قطعی برق و یا خارج شدن یک چاه از سیستم با قطعی آب مواجه می شویم.

وی گفت: هم اکنون آبگیری مخازن از ساعت 11 شب تا 5 صبح انجام می شود و با استفاده از همین مسئله تا حدودی تامین آب در کرمان را مدیریت کرده ایم.

اگرچه بحران آبی تنها به این دو استان بر نمی گردد و بسیاری از استان ها و شهرهای دیگر کشور بالاخص شهرهای کویری و جنوبی کشور با مشکلات زیادی در این خصوص دست به گریبانند.

در این بین کارشناسان پیش بینی می کنند در صورت تداوم گرمای بی سابقه در کشور طی روزهای آتی باید شاهد جیره بندی آب وبرق مناطق مختلف کشور بود که قطعا تهران یکی از این شهرها خواهد بود.

این در حالی است که دولت نیز با تعطیلی ادارات ، سازمان ها و نهادهای دولتی طی این روزها سعی دارد تا به نحوی در تامین آب و برق این مناطق صرفه جویی ایجاد کند تا این روزها بدون جیره بندی سپری شود.اگرچه سازمان هواشناسی همچنان معتقد است افزایش دمای هوا ادامه خواهد یافت و این خود بر نگرانی مسوولان کشوری افزوده است.با این حال پیش بینی می شود در صورت تداوم این گرمای بی سابقه جیره بندی در دستور کار مسوولان وزارت نیرو قرار بگیرد.مساله ای که این روزها طرح آن در وزارت نیرو در حال شکل گیری است. 

کد خبر 74413

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =