رئیس‌جمهور تاکید کرد: امروز در منطقه شاهد بودید گروه‌هایی که به جنایات پرداختند از بمب و موشک و اینترنت و فضای مجازی استفاده کردند. آنها که خاورمیانه را به آشوب کشیدند کسانی بودند که در فهم درست از مسائل اجتماعی عقب ماندند و از تکنولوژی هم برای انحراف جامعه استفاه کردند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری ها، حجت‌الاسلام حسن روحانی در نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی عنوان کرد: بسیار خوشحالم که امروز در جمع صاحب نظران، فرهیختگان و برندگان مدال افتخار در جشنواره فارابی حضور دارم. در یک دورانی سایه مظلومیت و یا نوعی محرومیت بر سر علوم انسانی و اسلامی سایه افکند. آن زمانی که علوم طبیعی و تجربی و مهندسی اکتشافاتشان و اختراعاتشان و آثار علمی‌شان به صحنه زندگی مردم آمد، زرق و برقی که این آثار علمی داشت بسیاری از جوامع ما را تحت تاثیر قرار داد تا جایی که فکر کردند علم یعنی همین و علوم انسانی در رده دوم و سوم زندگی انسان‌ها قرار گرفت.

اهم اظهارات روحانی به شرح زیر است:

* همین سایه در ذهن جوانان ما آنها که عازم دانشگاه‌ها بودند و فکر انتخاب رشته بودند و یا در تحصیلات تکمیلی آنها اثر گذاشت و در دوره‌ای دنبال علوم مهندسی و در دوره ‌ای هم دنبال علوم تجربی رفتند. می‌گفتند آنها که استعداد دارند و رتبه دو رقمی کنکور هستند باید بروند سراغ رشته‌های مهندسی و تجربی و آنها که از این کاروان وامی‌مانند باید به ناچار رشته‌های علوم انسانی را برگزینند. خوشحالم این دوران به زودی سپری شد و امروز برای کسی تردیدی وجود ندارد که توسعه برای کشور در کنار علوم تجربی و ریاضی بدون پیشرفت علوم انسانی امکان‌پذیر نیست.

* امروز در جامعه حکمرانی شایسته می‌تواند جامعه را در مسیر درست هدایت کند. این حکمرانی از چه دانش و علومی نشات می‌گیرد؟ مدیریت و برنامه‌ریزی می‌تواند این کار را کند البته مدیریت در همه رشته‌ها لازم است اما مدیریت کشور از چه علومی سرچشمه می‌گیرد؟ سیاستمداری و سیاست‌ورزی که جایگاه تاثیرگذاری در جامعه دارد از چه رشته علمی سرچشمه می‌گیرد؟ اقتصاد و نقش آن در جامعه از چه علومی نشات می‌گیرد؟

* در حقوق، علوم اجتماعی و مردم‌شناسی اگر علوم انسانی در جامعه‌ای پیشتاز نباشد و صنعت در کنار علوم انسانی قدم نگذارد، ممکن است صنعت و علوم تجربی به ضد خود تبدیل شود. امروز در منطقه شاهد بودید گروه‌هایی که به جنایات پرداختند از بمب و موشک و اینترنت و فضای مجازی استفاده کردند. آنها که خاورمیانه را به آشوب کشیدند کسانی بودند که در فهم درست از مسائل اجتماعی عقب ماندند و از تکنولوژی هم برای انحراف جامعه استفاه کردند.

* تروریست‌ها بیشترین استفاده را از اینترنت و فضای مجازی کردند اما برای اهداف ناصحیح. نمونه واضح و روشن این رویه صنعت هسته‌ای است که در بسیاری از فنون می‌تواند کمک کند و استفاه نادرست از آن می‌تواند بشریت را به نابودی بکشاند.تحول در علوم انسانی با پول و سفارش و مهندسی ممکن نیست، در فضای آزاد و نقد است که علامه‌طباطبایی‌ها و مطهری‌ها ظهور می‌کنند. علم بدون نقد و تضارب آرا پیشرفت نمی‌کند. اختلاف فکری و نظری را باید به رسمیت شناخت. به تنوع و اختلاف نظر احترام بگذاریم؛ فشار و وحدت ماشینی برای انسجام جامعه خطرناک است.

* امروز در سطح جهان بحث ما در بسیاری از مسائل، احترام به علوم انسانی است در هفته های اخیر آمریکایی ها در دو بخش دچار شکست بزرگ شدند.یک بخش آنجا که خواستند دربرابر افکار جهان بایستند و تعهدات بین المللی را زیر پا بگذارند. تعهدات یا از جنس حقوق است و یا از جنس اخلاق و روابط صحیح انسانی است. دنیا در برابر آمریکا ایستاد.
* آنها می خواستند در چند روز پیش تعهد بین المللی خود را در برجام کنار بگذارند، صف مقابل آمریکا را دیدیم. تمام کشورهای دنیا بجز یکی دو کشور و یک رژیم منفور همه یکپارچه در برابر آنها بودند.

* اگر به تعهد احترام نگذاشتیم باید فاتحه تمدن را در جامعه بخوانیم، اگر به مقررات انسانی و ارزش های دینی و فرادینی احترام نگذاریم، هرچه علم و صنعت پیشرفت کند بی فایده خواهد بود. حاکمیت کاخ سفید در زیر پاگذاشتن وفای به عهد و ایستادگی در برابر مصوبات شورای امنیت و توافق ۷ کشور ناموفق بود و این پیروزی برای اخلاف و بشریت است.

*پیروزی برجام همیشگی است، برجام آثار دائمی دارد الی یوم القیامه. ما در طول این دو سال یعنی از 26 دی 94 که برجام اجرایی شد در این مدت درآمد نفتی ما دو برابر شده است. صدها مورد سرمایه گذاری خارجی اوردیم که تبدیل شده به کارخانه و بنگاه اقتصادی.چه کسی توانست برای ایران موفقیت بدست آورد بجز علم حقوق و علم سیاست، اینکه می گویم علوم انسانی سرلوحه علوم و پیشرفت است برای همین است.دیپلمات های ما قراردادی نوشتند، قراردادی است که آقای ترامپ مدام بالا و پائین می رود تا آنرا بهم بزند که این به معنای پیروزی حقوق بر دیکتاتوری است.

* هر کسی می آید خیابان یا خس و خاشاک است یا گوساله و اشغال است؟ چرا به مردم بی احترامی می کنیم. همه را به یک چوپ نرانیم. دقیق حرف بزنیم. مخصوصا در تریبون های مقدس دقیق تر حرف بزنیم. اگر روزی ارزشهای دینی ما در نزد جوان ها کم رنگ شود ما مقصر هستیم.

*یک عده ای برای اعتراض به خیابان آمدند و عده ای دیگر سوءاستفاده کردند این در همه جای دنیا وجود دارد. فردا در لندن و نیویورک اگر تظاهراتی شود عده ای می آیند و شیشه ها را می شکنند.نباید همه را با یک چوب برانیم؛ باید به خصوص در تریبون های مقدس دقیق تر حرف بزنیم.

* ملت ما ملت بزرگی است. اعتراض ها به پایان رسید و عده ای در این میان سوءاستفاده کردند و نیروهای امنیتی ما شرایط را به خوبی اداره کردند. این اعتراض ها به پایان رسید اما کار شما شروع شده است. باید روانشناسان اجتماعی و کسانی که در علوم انسانی حضور دارند پیرامون اعتراضات اخیر صحبت و تحلیل کنند.

* مردم ، ملت و کشور ما فرهیخته و بزرگ هستند. البته باید با مردم حرف بزنیم و بگوییم چگونه باید از ابزار فضای مجازی استفاده شود. هر چیزی فرهنگ استفاده درست از آن ابزار را نیاز دارد. علوم انسانی باید به میدان آمده و بگوید ما چه می خواهیم و چگونه می توانیم جامعه را به نقطه ای برسانیم که مطلوب مردم و شرع و عقل است. خوشبختانه آمریکایی ها در مسئله داخلی و برجام ما شکست خوردند اما ملت ما با وحدت پیروز شدند باید در کنار وحدت به پیروزی های بیشتر دست یابیم.

29214

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 745806

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 38
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  33 88
  انصاف حکم میکنه که بگیم از این رییس جمهور "راضی ام". نه بیشتر نه کمتر
 • بی نام A1 ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  60 24
  شما به جای نقد دیگران به اعتبار پاسپورت و وعده های بی انجام بیاندیشید. ضمنا نمی شه گفت آزادی اطلاعات، ولی هر وقت دلمان بخواهد هم می بندیم
 • بی نام IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  56 2
  شما اگه مریض بشی میری دکتر. اگه ساختمون بخوای بسازی میری پیش مهندس. اگه ماشینتو بخوای تعمیر کنی میری پیش تعمیر کار. اگه مملکتو بخوای اداره کنی؟
 • بی نام A1 ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  63 18
  انقدر حرف نزن ی کم عمل کن پنج ساله شده بیدار شو جناب
 • پگاه A1 ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  43 14
  تا کی آدرس اشتباه برنامه اقتصادی شما پس از 5 سل چیه
 • بی نام A1 ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  72 54
  البته آقاي روحاني يادتون باشه الان مردم درست خود شما را هدف گرفته اند. اگر راست ميگويي استعفاتو بده....
 • سهند A1 ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  66 4
  موقع رای گرفتن از ما که اشغال نیستیم
 • بی نام IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  38 2
  وقتی مردم به خودی و ناخودی تقسیم میشن لابد اینطوری میشهوناخودی ها میشن خس و خاشاک و...
 • مریم IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  35 25
  روحانی به جا جواب دادن به ملت و رفع تورم و گرانی ،همش میخاد با عنوان احمدی نژاد چه کرده که من چه بکنم،رفع مسئولیت کنه....ولی جناب روحانی شما چهارسال دولت رو در دست داشتی اگه توان بهترکردن اوضاع ملت رو نداری نباس دوباره کاندید میشدی... باشه احمدی نژاد بد ولی تو خودت چه کردی؟
 • محمودی A1 ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  19 77
  روحانی مچکریم
 • بی نام IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  19 84
  درود بر ادم با شرافت و با صداقت
 • بی نام IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  39 7
  ما ملتیم نه اشغال
 • بی نام IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  36 2
  فردی که به مردم گفته آشغال به نظر من بسبیار توهین بدی کرده و ابین حرفها بی عقوبت نیست
 • بی نام A1 ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  11 79
  فتنه گران همانی اند که در روز عاشورا به تمام اصول دین اسلام توهین کردند و اخیرا پرچم ایران را به آتش کشیدند. حیف زباله و گوساله و خس و خاشاک که به اینها گفته شود.
 • بی نام IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  45 5
  اقاي روحاني طوري صحبت ميكنن انگار فعال اجتماعي هستن؟؟
 • بی نام AT ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  45 4
  رئیس جمهور محترم این حرفها رو خود ما از حفظیم. لطفا شما در عمل فضا رو بازتر کنید.
 • بی نام AT ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  29 3
  همین آشغالها رای میدن
 • ایرانی A1 ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  50 8
  بازم شروع شد منحرف کردن افکار عمومی
 • بی نام A1 ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  46 6
  شیخ حسن فکر نکن با رفع فیلتر تلگرام اسطوره ملی شدی
 • ایرانخواه DE ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  17 12
  همانطور هم امام سال ۵۷ گفتند که ملت امروز برنامه چهل سال قبل شاهنشاهی را نمیخوان واکنون هم ملت خواستار اصلاح هستند نه انقلاب
 • علی A1 ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  4 6
  سلام آقای رئیس جمهور محترم کاملاً درست میفرماییدبایدازعلوم انسانی کمک بگیریم و بکارش بندیم علوم انسانی است که به مسئولین و مدیران جامعه میگویدعدالت را دربین مردم جامعه رعایت کنید، به وضع مستضعفان و محرومین جامعه علیحده رسیدگی نمایید، فشار را ازدوش محرومین جامعه بردارید، زراندوزی نکنیدوبازراندوزان فاسد و مفسدان اقتصادی مبارزه کنید،از هم کیشان و همدینان خود حمایت کنید، بادشمنان و مستکبران مبارزه کنید، نگران پای خلخال رفته مسلمانی بشیدو... بسم الله چرااین همه حرف میزنید عمل کنیدخواهشاً لالایی نخونیدبرای مردم ،علوم انسانی را بکاربندید
 • بی نام A1 ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  1 15
  تنش ایجاد نکنید جان من
 • بی نام A1 ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  8 12
  تیتر یک روزنامه آرمان برای فردا... برای افساد طلبان مطالبات مردم مهم نیست...
 • بی نام A1 ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  19 6
  اقاي رييس جمهور من شان بالايي واسه جايگاهتون قائلم واسه همين با محترمترين لحني كه بلدم عرض ميكنم ايا شما و مشاورينتون اصلا قائل به اين هستين كه ممكنه صبر كه بسيار پسنديدس به ضد ارزش تبديل شه؟؟؟ ايا شما هيچ بخش از اعتراضات رو از جانب سبد راي خودتون كه سرخورده شدن از عملكرد محافظه كارانتون نميدونيد؟؟ ميفرماييد اعتراضات تموم شد خب اهلا و سهلا ايا ريشه هاشونم شناسايي و درحال ترميمه؟؟ من چيز اميدواركننده اي مشاهده نميكنم شما راهنمايي كنيد....
 • بی نام A1 ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  2 34
  تند حرف زدی آقای روحانی
 • بی نام IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  25 3
  آقای روحانی براتون اسپند دود کرده اند ماشاء الله مثل این که رئیس جمهور نیستید و مانند یک منتقد سینما خوب جولان می دی
 • بی نام A1 ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  18 1
  حرفات خوب بود به غیر از اینجا"بگوییم چگونه باید از ابزار فضای مجازی استفاده شود." مردم نیاز به قیم ندارند خودشون می دانند چگونه باید استفاده کنند اگر حتی کسی وظیفه آموزش داشته باشد اون شما نیستید چون آموزش شما همراه با کنترل و بستن فضا است آموزش را متفکران علوم اجتماعی و ارتباطی باید بدهند.
 • بی نام A1 ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  6 13
  خیر. جهنمی وبیسواد وبی شناسنامه است.
 • ارش RO ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  10 8
  اینو نگی چی میخوای بگی اقای رییس جمهور دیگه دیره
 • بی نام A1 ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  32 5
  اگر به ویدیوی صحبت های روحانی در اوج بحران نگاه کنید. ایشان نیز بسیار آشفته بود و معترضان را مزاحم و خطرناک اما قابل دفع می دانست
 • حمید A1 ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  14 44
  با همه ایراداتی که دولت دارد روحانی دوستتان داریم
 • بی نام A1 ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  7 29
  هر کسی نه ولی کسی که سطل آشغال آتیش می زنه و به اموال عمومی صدمه می زنه قطعا هست
 • امید A1 ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  19 3
  امیدبرجام ماند هیچ تاثیری تو زندگی مردم نداشت و بدتر شد نفت به بشکه ای ۷۰ دلار رسید هیچ تاثیری تو زندگی مردم نداشت و بدتر شد فروش نفت۱ ملیون اضا فه شد هیچ تاثیری تو زندگی مردم نداشت و بدتر شد پول ملی به فلاکت رسیده۴۴۰۰ تومان.
 • پدرام A1 ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  28 4
  ما یک حسن روحانی داریم که وقتی صحبت میکنه خیلی عالی و دوست داشتنی هست و حرف دل مردم رو میزنه و یک حسن روحانی که در عمل ...
 • بی نام IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  8 15
  با دکتر موافقم
 • بی نام A1 ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  18 3
  با نفی دیگران خودت اثبات نمیشی
 • شاهین IR ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  17 1
  پوپولیست...
 • بی نام IR ۰۴:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
  14 0
  همین آشغالها شمارا سرقدرت آوردند