سخنرانی هفته گذشته رئیس جمهور که در آن از ضرورت نقد در جامعه سخن گفته با خشم و عصبانیت زیادی در برخی مجامع مذهبی روبرو شده است.

تندترین انتقاد از سوی آیت الله شب زنده دار عضو فقهای شورای نگهبان صورت گرفته که رئیس جمهور را به بیسوادی متهم کرده و به او هشدار داده که در صورت تداوم سخنان این چنینی با برخورد قاطع حوزه های علمیه مواجه خواهد شد.

اما رئیس جمهور چه گفته که خشم و عصبانیت برخی منتقدان دولت را در پی داشته؟ بر اساس فایل ویدئویی که امروز توسط دفتر رئیس جمهو منتشر شده، آقای روحانی گفته است: «تمام مسئولین در کشور قابل نقدند. ما در کشور معصوم نداریم. اگر امام دوازدهم ظهور کرد آن وقت هم می شود نقد کرد. پیغمبر هم اجازه نقد می داد. ما که دیگر بالاتر از پیغمبر که در تاریخ نداریم. ما در زمان حکومت معصوم هم نقد داریم اگر توام بشود با امید، توام بشود با اراده، توام بشود با راه حل درست. اگر نقد می کنیم که این راه ایراد دارد باید راه حل بدهیم.»

به نظر می رسد منتقدانی که این چنین براشفته اند اگر متن کامل سخنان رئیس جمهور و یا ویدئوی کامل آن را ملاحظه می کردند در به راه انداختن چنین هیاهویی درنگ می کردند. اما مشکل از تقطیع هایی است که برخی انجام داده و برخی بر اساس آن تقطیع ها به واکنش روی می آورند.

اگر بپذیریم که سخنان رئیس جمهور اشتباه است پس نقیض سخنان وی باید درست باشد؛ یعنی در حکومت معصوم، نقد نداریم و یا در صورت ظهور امام زمان و در حکومت ایشان هم، کسی حق نقد ندارد.

قطعا آیت الله شب زنده دار و دیگر منتقدان، با این گزاره موافق نیستند. روشن است که رئیس جمهور هم در سخنان خود درباره نقد معصومین سخن نگفته بلکه درباره نقد در حکومت معصوم سخن گفته است.

امروز یک روحانی خوشنام به سبب نقد سخنان خطیب جمعه تهران بر اساس یک خبر ناقص از آیت الله صدیقی عذرخواهی کرد. چه خوب بود که آیت الله شب زنده دار که در کسوت استاد اخلاق در حوزه علمیه حضور دارند، به دلیل حمله به رئیس جمهور بر اساس یک فایل صوتی تقطیع شده، عذرخواهی می کردند. توصیه های اخلاقی آنگاه موثرتر خواهد بود که در عمل هم دیده شود.

کد خبر 745918

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علیرضا IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  23 10
  چقدر این استاد حوزه بی سواده . خود مولا علی ع به مردم میگفت مرا نقد کنید . هم پیامبر اسلام و هم ائمه بزرگوار در حال مشورت گرفتن بودند . یا پیامبر بزرگ اسلام در آخر عمرشان از همه حلالیت طلبیدند و درخواست کردند که اگر ایشان به کسی ظلم کرده بگوید که پیرمردی بلند شد و ادعایی مطرح کرد و .... البته اینها معنی نمیدهد که آن بزرگواران معصوم نبودند که جای بحث زیادی دارد
 • بی نام IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  25 7
  داداش این حرفها چیه ، اینها دنبال بهانه اند و گرنه دقیقا میدونند روحانی چی گفت ، وامصیبتا وقتی دین هم جناحی بشه.
 • بی نام A1 ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  6 6
  عزیز استاد حوزه صحیح فرموده روحانی نفهمیده که معصوم معصوم است و قابل نقد چرا بجای این حرفها مشکل مردم را درست نمیکند
 • بی نام A1 ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
  7 4
  جناب روحانی عجالةً از نقدهای بر جنابشان که«معصوم نیستند» برآشفته نشوند؛ جای بحث از « قابل نقد بودن یا نبودن » پیامبر و امامان«معصوم» جلسات علمی و حوزه هاست نه هیأت دولت که محل کار و تلاش است به عمل کار برآید به سخندانی نیست اگر خطایی کردید، دیگران اجازه نقد دارند یا برن به جهنم و ..؟؟