بیش از ۳۳ هزار شغل در البرز محقق شد/ایجاد پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در البرز ضرورت دارد

استاندار البرز گفت: طی برنامه ریزی های صورت گرفته و در برش های استانی برنامه های ملی برای استان البرز ایجاد ۳۳ هزار شغل پیش بینی شده بود ولی این امر طی ۴ ماه در البرز محقق شد.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز، دکتر محمدعلی نجفی در مراسم تجلیل از نمونه های بخش کشاورزی استان ضمن تقدیر از کارآفرینان و تولیدکنندگان ملی و استانی که در سخت ترین شرایط در عرصه های مختلف به توسعه و پایداری کشور کمک می کنند افزود: در بخش های تحقیقاتی و کشاورزی البرز ظرفیت های بزرگی وجود دارد.
***فعالیت یک واحد تولیدات دارویی در البرز 587 میلیون دلار صرفه جویی ارزی همراه داشت
وی با بیان اینکه تولیدات دارویی از موفقیت های دیگر البرز است که صادرات خوبی در منطقه و حتی دنیا داریم ادامه داد: فعالیت یکی از این واحدها 587 میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور داشته است.
دکتر نجفی گفت: این روزها سنجش ها روی اشتغال بیشتر است و به رغم اینکه در بحث ملی و استانی ، البرز عملکرد خوبی دارد اما متناسب با نیاز منطقه پائین است.
***نگاه ها به توسعه کشت گلخانه ای معطوف شده است
وی محدود بودن اراضی کشاورزی و منابع آبی را از علل پائین بودن اشتغال در بخش کشاورزی البرز دانست و گفت: موضوع آب یکی از مهم ترین موضوعاتی است که در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت و خدمات محدودیت زیادی ایجاد می کند و براین اساس طبق برنامه های وزارت جهاد کشاورزی ، نگاه ها به توسعه کشت گلخانه ای معطوف شده است.
استاندار البرز در ادامه به اشاره به اینکه باید مسایل و مشکلات بخش کشاورزی در استان رفع شود، افزود: مدیر و مسئولی که بخواهد تعللی در حل مشکل تولید کننده به خصوص کشاورزان داشته باشد، تعارف نداریم.
وی با بیان اینکه مشکلات استان البرز به دلیل حساسیت در منابع اصلی است، اظهار داشت: برای ایجاد اشتغال در استان باید از ظرفیت های دیگری همچون فضای مجازی استفاده کرده و این فرصت ها باید در خدمت بخش اشتغال کشور باشد.
نجفی تاکید کرد: باید به جوانان اعتماد کنیم تا جوان احساس کند به روستا و باغ و کشت های گلخانه ای برگردد .
***توجه به کشاورزی زمینه ساز اشتغال جوانان می شود
وی افزود: توجه به کشاورزان و جوانان روستایی موجب می شود تا مشکل حاشیه نشینی به حداقل برسد کمااینکه اکنون 900 هزار نفر حاشیه نشین در استان به خصوص در کرج و فردیس داریم.
وی با بیان اینکه فرصت هایی برای جوانان باید فراهم شود، گفت: دردصد هستیم در بحث آبیاری، صنایع تبدیلی و تکمیلی و حمایت از ایجاد پایانه های صادراتی اقدامات مناسبی داشته باشیم.
وی اضافه کرد: البرز هنوز در بحث پایانه های صادراتی موفق نشده و فرصت فرودگاه پیام که به مسافری هم می خواهیم تبدیل شود باید در اختیار بخش کشاورزی قرارگیرد.
***گیاهان دارویی با رویکرد تامین مواد اولیه کارخانه های استان
دکتر نجفی افزود: در تصمیم گیری های درون استانی بر آن شدیم تا این عدد را 45 هزار شغل تا پایان سال برسانیم.
وی دربخش دیگری از سخنانش دلایل موفقیت کشاورزان البرزی را در سطح کشور توجه آنان به بحث دانش بنیان بودن و استفاده از فرصت های فناوری ،علمی و تحقیقاتی استان دانست وگفت: خوشبختانه البرز در بخش کشاورزی پیشتاز است.
نجفی خاطرنشان کرد از جمله دلایل دستیابی کشاورزان البرزی به دانش و فناوری روز، وجود مراکز تحقیقاتی دانشگاهی کشور دراستان است به طوریکه بیش از10 مرکز و موسسه بزرگ تحقیقاتی علمی کشوری در البرز و شهرستان کرج مستقر فعالیت دارند.
***معاون اول رییس جمهوری با همراهی 6 وزیر در البرز حضور یافتند
وی ادامه داد: موضوع اشتغال در استان البرز در سطح کشور دارای اهمیت فراوانی است به طوریکه در سفری که روز گذشته معاون اول رئیس جمهور به همراه 6 وزیر و معاون رئیس جمهور به البرز داشت تعدادی واحد صنعتی با اشتغالزایی بالا در استان به بهره برداری رسید.

 

46

کد خبر 748015

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =