بخش‌هایی از فیلم جلسه ۱۴ خرداد سال ۶۸ مجلس خبرگان رهبری که پس از ۲۸ سال منتشر و دست به دست در فضای مجازی چرخید از همان ساعات آغازین با واکنش‌های زیادی همراه شد.

به گزارش خبرآنلاین، طی روزهای اخیر و با انتشار فیلمی از جلسه انتخاب ایت الله خامنه ای به عنوان رهبر انقلاب که از سوی برخی رسانه‌های خارجی و ضدانقلاب منتشر شد، (اینجا) برخی از چهره‌های سیاسی، جلسه آن روز خبرگان را محرمانه دانسته و به انتقاد از این اقدام برخاستند. آنها بر این نکته تاکید داشتند که چرا فیلم جلسه‌ای که محرمانه بوده اینگونه باید در فضای رسانه‌ای منتشر شود و حتی برخی هم به دنبال یافتن پاسخ این سوال بودند که چگونه فایل مخفی سر از بی‌بی‌سی در ‌آورد و پس از آن در فضای مجازی ‎چرخید؟ در این میان دیگرانی هم بودند که معتقد بودند این فیلم چیز جدیدی را روایت نکرده و دلیلی بر محرمانه دانستن آن نیست و در نظام مبتنی بر دموکراسی مردم محرم هستند و باید در جریان مسائل قرار بگیرند.

مجلس خبرگان سریع واکنش نشان داد

با داغ شدن این بحث در فضای رسانه‌ای، مجلس خبرگان رهبری که اکنون پنجمین دوره خود را سپری می‌کند، برای انتشار فیلمی که ۲۸ سال پیش منتشر شده، دست بکار شد و در بیانیه‌ای توضیحاتی را در خصوص جلسه روز ۱۴ خرداد سال ۶۸ منتشر کرد. خبرگان رهبری در این بیانیه به ۶ سوال مهم پاسخ داد و در یکی از مهمترین آنها به موضوع شرط مرجعیت و یا اجتهاد پرداخت.

در این بند بیانیه آمده است: «پس از آنکه کارشناسان مواردی از ناکارآمدی یا گره‎هایی اجرایی و مدیریتی در اولین قانون اساسی جمهوری اسلامی را پس از یک دهه تجربه عملی حکومت داری تشخیص دادند، آیت الله مشکینی به امام خمینی نامه‎ای می‎نویسد و نظر امام را درباره اصلاح قانون اساسی جویا می‎شود؛ امام تصمیم گیری را درباره همه موارد به اعضاء گروه بازنگری می‌سپارند و فقط نظرشان را در مورد یک نکته خاص بیان می‎کنند تا در ادامه راه انقلاب مشکلی باقی نماند؛ مسئله شرط مرجعیت برای رهبری نظام. این پاسخی ۳۵ روز بعد، گره قانون اساسی را بعد از رحلت امام باز می‎کند. پاسخ تاریخی امام به آیت‎الله مشکینی درباره کافی بودن شرط اجتهاد برای رهبری و لازم نبودن مرجعیت را با هم بخوانیم: «مجتهد عادل مورد تأیید خبرگان محترم سراسر کشور کفایت می کند. اگر مردم به خبرگان رای دادند تا مجتهد عادلی را برای رهبری حکومتشان تعیین کنند، وقتی آنها هم فردی را تعیین کردند تا رهبری را به عهده بگیرد، قهری او مورد قبول مردم است. در این صورت او ولیّ منتخب مردم می شود و حکمش نافذ است. در اصل قانون اساسی من این را می‌گفتم، ولی دوستان در شرط «مرجعیت» پافشاری کردند، من هم قبول کردم. من در آن هنگام می‌دانستم که این در آینده نه چندان دور قابل پیاده شدن نیست.» (اینجا)

نمایندگان مجلس خبرگان چه واکنشی نشان دادند

با جوابیه مجلس خبرگان رهبری، اظهارات چهره‌های مختلف سیاسی نیز در اینباره آغاز شد. چهره‌هایی که البته عمده آنها از اعضای مجلس خبرگان رهبری بودند و حتما خیلی بهتر از سایرین از مقررات جلسه خبرگان خبر دارند و می‎دانند که جلسات خبرگان رهبری در بسیاری از موارد محرمانه بوده و امکان انتشار آن برای عموم وجود ندارد.

سید احمد خاتمی که خود نیز عضو مجلس خبرگان است در اظهاراتی عنوان کرد: فایلی که اخیرا از انتخاب مقام معظم رهبری در اینترنت پخش شده کامل نیست و تنها بخش اول آن پخش شده و قسمت دوم آن پخش نشده که آقا در آن زمان تواضع کرده و گفته اند مرا انتخاب نکنید. این برای بزرگان ما افتخار است که به دنبال جاه و مقام نیستند. برای ما سوال است که این فایل مخفی چگونه منتشر شده و در بی بی سی نشان داده شده است. (اینجا)

آیت‌الله مرتضی مقتدایی دیگر عضو خبرگان رهبری است هم در واکنش به انتشار این ویدئو تأکید کرد: یک خیانتی بوده است که رفتند مطلب محرمانه را منتشر کردند و این موضوع باید پیگیری شود.

این عضو مجلس خبرگان رهبری درباره انتشار بخش‌های دیگری از جلسات مجلس خبرگان هم اعلام کرد: به هیچ وجه موافق این کار نیستم. اگر جلساتی باشد که اینگونه موارد در آن باشد موافق نیستم. باید جلساتی باشد که قابل پخش باشد. اما این گونه مطالب محرمانه باید محرمانه باقی بماند و این محرمانگی همیشگی است و تاریخ هم ندارد. چون این مطالب را نمی شود به طور علنی برای کسانی که خودشان این روحیه را دارند مطرح کرد. (اینجا)

آیت‌الله هاشم زاده هریسی هم که عضویت مجلس خبرگان رهبری را برعهده دارد در این زمینه عقیده‌ای همچون آیت‌الله مقتدایی دارد.

او در اظهارات خود گفت: آن جلسه انتخاب رهبری کلا محرمانه بوده است. حتی مشروح مذاکرات هر اجلاسیه برای خود اعضای خبرگان چاپ می شود و آن را به اعضا می دهند ولی مشروح آن جلسه حتی به خبرگان هم داده نشده است. یعنی اینقدر محرمانه است. حالا این که فیلم این جلسه را از کجا پیدا کرده اند و منتشر کرده اند جای سوال است. چون عملا اعضای خبرگان به جزئیات آن جلسته دسترسی ندارند. (اینجا)

در بین چهره‌های سیاسی، یک حقوقدان هم به جمع منتقدان اضافه می‌شود. عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در آخرین نشست خبری خود در جمع خبرنگاران با اشاره به انتشار ویدئویی پیرامون جلسه خبرگان درخصوص انتخاب رهبری اظهار کرد: دشمن همواره هجمه‌هایی را وارد کرده و مسائلی را از سر کینه‌توزی و با جعل واقعیت‌ها در رسانه‌هایش به صورت کذب و برای ایجاد جنگ روانی مطرح می‌کند. (اینجا)

نگاه متفاوت دو نماینده مجلس

با اینحال آنچه که از سوی چهره‌های مختلف سیاسی که عمده آنها از اعضای خبرگان رهبری بوده‌اند، مطرح شد با اظهارات دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تفاوت زیادی دارد. علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتشار ویدئویی از مجلس خبرگان مربوط به انتخاب رهبری، گفت: فکر می‌کنم که انتشار این فیلم مسئله مهمی نبوده و اینکه مردم از مباحثات آن مجلس آگاه شوند امر مثبتی است.

او تاکید دارد: ما چیز پنهانی نباید داشته باشیم و نداریم. بحث‌هایی هم که در آن جا مطرح شده بحث‌های خوب و درستی بوده است و فکر نمی‌کنم که مشکلی برای کشور داشته باشد. (اینجا)

محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید مجلس هم، همصدا با علی مطهری مردم را محرم انقلاب دانست. او با تاکید بر اینکه ایرادی ندارد فیلم‌های جلسات مجلس خبرگان منتشر شود، اظهارداشت: ما اطلاعات را از مردم خودمان مخفی نمی‌کنیم و محرم‌ترین گروه‌ها مردم عزیزی هستند که صاحب انقلاب‌اند و چیزی برای کتمان از آنها نداریم. (اینجا)

همصدایی مردم با مطهری و عارف

کاربران خبرآنلاین هم در این مدت بیکار ننشستند و به بیان نظرات خود در این مورد پرداختند. پیام‌هایی که از سوی آنها مطرح می‌شد بیشتر نشان از آن داشت که آنان نیز با نظرات نمایندگان مجلس شورای اسلامی موافق بوده و از اینکه جز افراد محرم به نظام و انقلاب شمرده نشدند ابراز ناراحتی کردند. یکی از کاربران در واکنش به صحبت‎های آیت‎الله مقتدایی می‌گوید: اگر مردم را صاحب حق بدانید هیچگاه نشر اینگونه فیلم ها را از آنها پنهان نمی‌کنید. کاربر دیگری با همین موضع اعلام می‌کند که مگر این انقلاب برای مردم نیست؟ پس چرا مسائلی محرمانه باید وجود داشته باشد؟

کاربر دیگری هم با تعجب می‌پرسد: ما مردم نامحرمیم؟ پیام دیگری هم زیر خبر مقتدایی منتشر می‌شود و آن اینکه: مگر شما نمی‌گوييد مقامات مستقيم يا غيرمستقيم با نظر مردم انتخاب می‌شوند پس چرا می‌گوييد جلسه انتخاب مهمترين مسوول مردم بايد محرمانه بماند؟(اینجا)

روزی که آیت الله هاشمی به شبهات درباره انتخاب رهبری بعد از امام پاسخ داد

اما در همین روزها بود که سایت رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، بخش‌هایی از مصاحبه ۱۶ ساعته آیت الله هاشمی با کیهان در سال ۸۲ که در آن به شبهات مطرح شده درباره انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران بعد از ارتحال امام راحل پاسخ داده بود را منتشر کرد.

در بخش هایی از این مصاحبه درباره روز رای گیری انتخاب آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر انقلاب آمده است«ما برای انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای دوبار رأی گیری کردیم. اول بر اساس حکم امام موقتاً آیت‌الله خامنه‌ای را انتخاب کردیم. بعد که قانون اساسی اصلاح شد، براساس قانون اساسی جدید دوباره رأی‌گیری کردیم که بیشتر از بار اول رأی آورد. بار اول از هشتاد نفر حدود 68 نفر رأی دادند و این دفعه خیلی بیشتر بود. چون جا افتاده بود، مخالفی نبود. بنابراین انتخاب اول را موقت تلقی کردیم و منتظر اصلاح قانون اساسی ماندیم و براساس قانون اساسی به صورت دائمی انتخاب شدند.» منظور از اصلاح قانون اساسی هم مربوط به بندی است که در آن شرط مرجعیت را برای رهبری نظام حذف می شود. (اینجا) مصاحبه ای که به خوبی نشان داد دوبار رای گیری کردن برای انتخاب رهبری نه تنها امری پنهانی و محرمانه نبوده که در راستای تصمیمات قانونی این مجلس و شرایط خاص بعد از فوت امام بوده است.

29215

کد خبر 749056

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۵
  25 1
  مردم ولی نعمت و صاحبان انقلاب اند از ندع نامحرمش.
 • بی نام IT ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۵
  1 26
  چیز مهمی نبود. کاملا با نظر خبرگان موافقم.......................................
 • فردوس توسی A1 ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۵
  16 1
  مردم ایران محرم اسرار و صاحب و محافظ ان هستند
 • ایرانی IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۶
  19 1
  "فیلمی از جلسه انتخاب ایت الله خامنه ای به عنوان رهبر انقلاب که از سوی برخی رسانه‌های خارجی و ضدانقلاب منتشر شد" این یعنی ضد انقلاب مردم را محرم تر می دانند تا مسوولین نظام