دستیار رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: جایی مثل بوستان گفت‎وگو که اسم با مسمّایی دارد یا پارک لاله که مدنظر شورای شهر است، می تواند محلی برای تجمعات آرام و اعتراضی مردم باشد.

به گزارش خبرآنلاین، در خلال ناآرامی های دی ماه، اکثر مسئولان می گفتند مردم حق برپایی تجمعات اعتراضی دارند و بهتر است مکانی برای آن در نظر گرفته شود، اما بعد از آرام شدن فضا کسی پیگیر این موضوع نشد تا جایی که یکی از نمایندگان در مجلس گفت «ما فقط گفتار درمانی کردیم چون هیچ صدایی از مردم شنیده نشد».
شهیندخت مولاوردی دستیار رئیس جمهور در این باره به خبرآنلاین گفت: تا جایی که من در جریان هستم برای آنکه صدای مردم شنیده شود، برنامه ریزی هایی در حال انجام است، از جمله آنکه مکان و سازوکاری برای اینگونه تجمعات داشته باشیم تا ضمن عمل به قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی، امنیت تجمع کنندگان نیز تأمین شود. البته دستگاه های اجرایی در سایر موارد با مسئولیت ها و مأموریت هایی که دارند در حال پیگیری هستند و باید ببنیم چه زمانی این پیگیری ها جواب می دهد.

وی در واکنش به اینکه برخی جامعه شناسان معتقدند در نظر گرفتن جایگاهی برای تجمعات اعتراضی راهکاری حکومتی و ناکارآمد است، گفت: به لحاظ فردی و انفرادی این امکان وجود دارد که کسی به مسئولان مراجعه و اعتراض و تقاضای خود را منعکس کند، کما اینکه می توانم بگویم هر روز در معرض این نوع مراجعات، شکایات و اعتراضات هستیم ولی می توان مثل سایر کشورها چنین فضایی نیز تعیین کرد.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی در پاسخ به این سئوال که خودتان جایی را پیشنهاد می دهید تا این تجمعات اعتراضی برگزار شود؟ اظهار کرد: جایی مثل بوستان گفت و گو که اسم با مسمّایی دارد یا پارک لاله که مدنظر شورای شهر است، می تواند محلی برای تجمعات آرام باشد.

وی در پاسخ به این سئوال که برخی می گویند اگر اراده ای برای شنیدن صدای مردم وجود داشت صدای تجمع کنندگان مقابل مجلس یا ریاست جمهوری شنیده می شد، آیا فرقی می کند مردم مقابل مجلس و ریاست جمهوری تجمع کنند یا در بوستان گفت و گو؟ یادآور شد: برای اینکه اتفاقات اخیر پیش نیاید، مرزی بین اغتشاش با اعتراض مدنی وجود داشته باشد و امنیت تجمع کنندگان حفظ شود، تعیین چنین محلی راهکار مناسبی است. البته به آن معنا نیست که وقتی جایی برای تجمعات تعیین شود، مردم دیگر حق ندارند در جای دیگر صدای خود را به مسئولان برسانند.

اینکه آیا برای شهرهای دیگر نیز جایی برای تجمعات درنظر گرفته می شود؟، سوال دیگری بود که مولاوردی در پاسخ گفت: هنوز به آن شکلی که در دستورکار باشد به این موضوع پرداخته نشده است، ولی فکر می کنم شوراهای شهرها و استان ها بتوانند این موضوع را پیگیری کنند.

دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی در پاسخ به این سئوال که با وزارت کشور صحبتی داشتید که به تجمعات آرام مجوز بدهد؟ اظهار کرد: الان هم اگر تقاضایی باشد مجوز داده می شود، حالا می خواهد مکانی برای تجمعات تعریف شود یا نشود. وزارت کشور طبق قانون باید به تجمعات آرام و بدون حمل سلاح مجوز بدهد.

27214

کد خبر 749289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام RO ۰۵:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  16 3
  اوج تمسخر انسانیت..تعیین مکان برای شنیدن صدا...
  • بی نام A1 ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
   0 0
   به نظر من بهترین مکان تجمع در زندان اوین یا کهریزکه، همه هم قانع میشن
  • بی نام A1 ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
   0 0
   لابد مردم باید برن اونجا انقدر جیق بزنن تا گلوشون پاره شه.
 • سيد IR ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  7 1
  تازه ميخواهيد پيشنهاد بدين؟خيلي دير نيست؟
 • محمدرضا A1 ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  14 2
  این همه انرژی که صرف برنامه ریزی برای تعیین مکان تجمعات و رفع فیلتر تلگرام رو اگه واسه رفع مشکلات مردم میذاشتین الآن ایران گلستان بود.
 • بی نام A1 ۰۶:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  15 2
  همگان در ایرانستان میدانند که اگرمردم برای تظاهرات اعتراضی ازاد باشند چنان موجی خواهد امد وبرای این هم به هیچ وجهی " دادن مجوز تضاهرات جهت اعتراض معترضین با انکه درقانون اساسی امده است در حالت زهی خیال باطل قراردارد.
 • بی نام IR ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  0 0
  بیخود. پارک گفتگو همین الانشم جایی برای استفاده کنندگانش نداره اونوقت تجمعات رو میخواین بذارین اونجا؟ مگه سنترال پارکه؟
 • شهرام A1 ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  1 0
  اگر مسئولین به نیازمندیهای مشروع و به حق مردم عنایت داشته و همواره در جهت رفع مشکلات موجود در جامعه بکوشند، نیازی به تعیین محلی برای تجمع مردمی نیست.
 • بی نام IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  0 0
  ایکاش بجای درگیری برای تعیین مکانی محصور برای تجمعات آتی بیشتر به ندای مردم در همین اجتماعات اخیر توجه می نمودید
 • بی نام A1 ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  0 0
  پارک لاله به زندان اوین دوره. محلی نزدیک یا داخل زندان اوین پیشنهاد میشود. تازه مصرف سوخت ماشینهاتونم کم میشه.
 • بی نام A1 ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  0 0
  بیابانهای قم کنار فرودگاه بهتر است صدای مردم کسی را آزار نمیدهد.
 • ایمان A1 ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  0 0
  عاقلانه نیست وباعث تمسخر خواهد شد.مردم همیشه توی پارک گفتگو می کنند اینک مجوز نمی خواد.
 • بی نام A1 ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  0 0
  پارک لاله جای تجمع نیست ثانیا همه جای دنیا تجمعات در خیابان برگزار میشود. دوستان میخواهد که مردذم را از خیابان رفتن منع کرده جمع کنند یه جایی که دیده نشوند چطور برای 22 بهمن و 13 ابان و..خیابان جای تجمع است ولی به مخالف خودتون که میرسه باید بره در باغ و پارک و..؟ چنین چیزی نداریم
 • ناشناس DE ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  0 0
  صرف گفتگو ی مردم مثلا در بوستان یا پارک یا هرجا ی دیگر مشکلات اشتغال، تورم. اعتیاد، ورشکستگی صندوقها و........ حل میشود؟این توهین به شعور مردمه و در ثانی سرگرم نمودن مردم به مسایل پیش پا افتاده