کدام درست است؛ هزار میلیارد، تریلیون، تریلیارد یا گزینه انحرافی؟

سالیان مدیدی است که انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها بر سر عبارت «billion» و «trillion» اختلاف نظر دارند. دیکشنری آکسفورد به‌تازگی اعلام کرده که این اختلاف را با پذیرش تعریف آمریکایی‌ها حل کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، واژه «billion» در ادبیات انگلیسی معادل یک میلیون‌میلیون (۱۰۱۲) یا هزار میلیارد است؛ درحالی‌که آمریکایی‌ها این واژه را برای تعریف «یک میلیارد» (۱۰۹) یا ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ استفاده می‌کنند.

به همین ترتیب، انگلیسی‌ها واژه «trillion» را برای نمایش یک میلیون‌میلیون‌میلیون (۱۰۱۸) استفاده می‌کنند؛ درحالی‌که آمریکایی‌ها از آن برای نمایش یک میلیون‌میلیون (۱۰۱۲) یا هزار میلیارد بهره می‌برند.

هرچند پس از توسعه اینترنت و گسترش فضای مجازی، عموم کاربران حتی در خود کشور انگلیس از همان معادل‌های آمریکایی استفاده می‌کردند؛ اما درنهایت «بنیاد واژه‌نامه آکسفورد» رسما پذیرفت که از همان تعریف‌های آمریکایی برای «billion» و «trillion» استفاده کند. در زبان فارسی واژه «میلیارد» به جای «بیلیون» استفاده می‌شود؛ اما «تریلیون» آن‌قدرها رایج نیست و در ادبیات رسمی به جای آن از عبارت «هزار میلیارد» استفاده می‌شود.

در ادبیات انگلیسی واژگان دیگری مانند «quadrillion» و «quintillion» هم وجود دارد که به‌ترتیب برای نمایش اعداد ۱۰۲۴ و ۱۰۳۰ استفاده می‌شد؛ اما طبق تعریف جدید برای نمایش اعداد ۱۰۱۵ و ۱۰۱۸ به کار خواهند رفت. واژگان دیگری هم برای توصیف اعداد بزرگ‌تر وجود دارد، مانند «sextillion» که هزار برابر «quintillion» است؛ اما استفاده از آن‌ها بین عموم رایج نیست.

۵۴۵۴

کد خبر 749403

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام GB ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۶
  7 2
  تعداد موجود آای پی‌ آدرس ورژن ۶ هستش: ۳۴۰،۲۸۲،۳۶۶،۹۲۰،۹۳۸،۴۶۳،۴۶۳،۳۷۴،۶۰۷،۴۳۱،۷۶۸،۲۱۱،۴۵۶ که خونده میشه: ۳۴۰ آندسیلیون، ۲۸۲ دسیلیون، ۳۶۶ نونیلیون، ۹۲۰ اوکتیلیون، ۹۳۸ سپتیلیون، ۴۶۳ سیکستیلیون، ۴۶۳ کوینتیلیون، ۳۷۴ کوادریلیون، ۶۰۷ تریلیون، ۴۳۱ بیلیون، ۷۶۸ میلیون، ۲۱۱ تاوزند هزار، و ۴۵۶
  • بی نام A1 ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۶
   2 0
   یه توضیح هم میدادی ورژن 6 چیه و این همه آدرس آی پی به چه ربط داره.
  • بی نام GB ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۶
   3 0
   متوجه نشدم که چرا بعضیها منفی‌ دادند فقط خواستم بگم که واحد شمارش اعداد خیلی‌ بالا هم وجود داره که خیلی‌ها نشنیدند. در جواب اون شخص که سوال کرد آیپی چیه؟ هر وسیله الکترونیک که به شبکه وصل میشه باید یک ای‌ دی داشته باشه مثل پلاک منزل و یا اسم شخص که بتونه با وسایل دیگه چه در شبکه معمولی‌ و چه در اینترنت هستند ارتباط برقرار بکنه. کلا ای‌ پی‌ آدرسها ۲ دسته هستند یکی‌ ورژن ۴ که کلا تعدادشون تقریبا بیش از ۴ بیلیون میلیارد فارسی هستش و یک ورژن دیگه ۶ هستش که تعدادش رو بالا گفتم. ما فعلا از ورژن ۴ داریم استفاده می‌کنیم.
 • بی نام A1 ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۶
  15 1
  اختلاس‌ها رو با چه واحدی می‌شمارن؟ سرمایه‌های ناپدیدشده در مراکز مالی غیرمجاز رو چطور؟
 • بدون نام ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۶
  5 1
  ما هم نبايد بگذاريم زبان افغاني كه فارسي هست واژه هاي مصوبمان نا هماهنگ و جدا جدا باشند