رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه اکثریت قاطع قضات در دستگاه قضایی، پاکدست، شریف و متدین هستند و قاضی خاطی، یک استثناء است، هجمه برخی صاحبان تریبون به آرای قضات، بدون اشراف به محتویات پرونده ها را غیرقابل قبول دانست و گفت: تا زمانی که اشتباه یا تخلف یک قاضی در صدور رأی قضایی محرز نشود کسی حق تعرض به رأی او را ندارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی قوه قضاییه؛ آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به در پیش بودن ایام الله دهه فجر و سالروز ورود تاریخی حضرت امام(ره) به کشور، تصریح کرد: ما وارث انقلابی هستیم که با خون شهدا و مجاهدت مجاهدان به پیروزی رسید اما هنوز ظرفیت های نظام اسلامی که برخاسته از انقلاب بوده است برای ما آشکار نیست.

رئیس قوه قضاییه افزود: تلاشهای زیادی در کشور صورت می گیرد اما همچنان تمام ظرفیتهای این انقلاب و آنچه در بطن مردم سالاری دینی و اختلاف آن با نظام های سیاسی دنیا وجود دارد به صورت کامل آشکار نشده و گاه می بینیم کسانی که خارج از این نظام هستند و از بیرون به آن نگاه می کنند، قضاوتشان بهتر از برخی افراد درون نظام است و به اهمیت نظام جمهوری اسلامی بیشتر واقف هستند.

آملی لاریجانی میزان بالای سرمایه گذاری دشمن برای اقدام علیه جمهوری اسلامی را حاکی از میزان اهمیت این نظام دانست و تاکید کرد: امروز جمهوری اسلامی به بالاترین نقطه اقتدار خود در طول چهل سال انقلاب رسیده و نقش فزاینده آن در منطقه و حمایت از مستضعفان دنیا بیش از هر زمان دیگری آشکار است. گرچه تلقی نظام سلطه از کمک ما به مستضعفان منطقه به درخواست ملتها و دولتهایشان، حمایت از تروریسم است ولی افکار عمومی جهان بر حقیقت امر واقف است و دوگانگی رفتار و نفاق در نظر و عمل کشورهای سلطه را نمی‌پذیرد. این مستکبران خود اقدام به پدید آوردن گروه های تروریستی نظیر داعش می کنند و با تجهیز این گروه‌ها آنها را به جان مردم منطقه و جهان می اندازند اما کمک ایران به برادرانش در سوریه و عراق را حمایت از تروریسم می خواند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه دشمنان در طول 40 سال اخیر هر آنچه در توان داشته اند علیه مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی به کار گرفته اند، تصریح کرد: خوشبختانه مردم با حضور همیشگی در صحنه، تحت رهبری های امام راحل (قدس الله نفسه الزکیه) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) از پیچ و خم مشکلات و تهدیدها عبور کرده اند. امروز هم در نقطه ای تاریخی قرار داریم که باید به خطرات، شگردهای دشمن و سوء استفاده او از ابزارهای نوین علیه ملت های آزاده از جمله مردم ایران توجه کنیم اما این را هم بدانیم که جمهوری اسلامی همواره اقتدار خود را در منطقه و جهان نشان داده و امیدواریم که این مسیر تا ظهور حضرت حجت(عج) ادامه یابد و پرچم این نظام را به دست آن حضرت بسپاریم.

هرگونه سوء استفاده مسئولان از موقعیت خود، به نظام ضربه می زند

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه این انقلاب با نیت خیر و تلاش مجاهدان و ایثارگران بنا شده است، حضور مردم و رهبری های داهیانه مقام معظم رهبری را در شرایط کنونی تنها عامل عبور امن و سعادتمندانه از پیچ و خم های مشکلات و سنگ اندازی های دشمنان دانست و یادآور شد: شکر نعمت انقلاب، هوشیاری و توجه هرچه بیشتر نسبت به دشمنی هاست و مسئولان نیز باید ضمن دانستن قدر مردم و تلاش برای خدمت گزاری هر چه بیشتر به آنان، فراموش نکنند که تبعات خطای یک مسئول در نظام جمهوری اسلامی چند برابر تبعات خطای دیگران است و پیامدهای هر گونه سوء استفاده سیاسی، مالی، اخلاقی و اجتماعی از جایگاه و موقعیت شغلی توسط مسئولان نه تنها متوجه خود آنها خواهد بود بلکه موجب ضربه زدن به نظام، ایجاد خلل در مسیر پیشرفت کشور و مأیوس کردن همه مظلومان و مستضعفانی است که در کشور و گوشه و کنار جهان چشم امید به نظام جمهوری اسلامی دارند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هجمه های اخیر علیه دستگاه قضایی و بویژه حمله به قضات شریف این دستگاه از طریق تریبون های مختلف، تصریح کرد: متأسفانه این روزها هر کس تریبونی در اختیار دارد و حکمی علیه خود یا دوستانش صادر می شود اقدام به حمله به دستگاه قضایی می کند.

تا احراز اشتباه یا تخلف در یک رأی، کسی حق ندارد به رأی تعرض کند

آملی لاریجانی افزود: قوه قضاییه باید نقطه آخری باشد که همه در برابر آن تسلیم باشند و بر این اساس تا زمانی که اشتباه یا تخلفی در رأی یک قاضی محرز نشود کسی حق ندارد به این رأی تعرض کند. این توهینها و تخریبها غیرقابل قبول است. هزاران قاضی شریف، متدین، اهل فضل و پرتلاش در سخت ترین شرایط و با بالاترین حجم کار، در حال خدمت رسانی هستند اما متأسفانه برخی همه این موارد را نادیده می گیرند و علیه قضات سخنان ناصحیح به زبان می آورند.

برخی سخنان اخیر بنده در مورد برخورد با قضات را تحریف کردند

رئیس قوه قضاییه با اشاره به سخنان اخیر خود مبنی بر برخورد با قضات خاطی نیز اظهار کرد: متاسفانه برخی این سخنان را تحریف کردند. برخورد با قضات خاطی همواره مورد تاکید بوده اما برخی از سخنان اخیر بنده این تفسیر را کرده اند که فساد در میان قضات به حدی زیاد است که خود رئیس قوه قضاییه نیز به این امر اذعان کرده و خواستار برخورد شده است. در حالیکه بنده بارها گفته ام اکثریت قاطع قضات دستگاه قضایی افرادی پاکدست، مستقل، شجاع، متدین و اهل فضل هستند و قاضی خاطی و فاسد در این دستگاه یک استثناء به شمار می آید که البته یک مورد آن هم برای دستگاه قضایی زیاد است. لذا معتقدیم همه باید نسبت به تخلفات قضایی حساس باشند تا هیچ موردی از تخلف و فساد، چهره قوه قضاییه را مشوه نکند.

همواره از قضات در برابر هجمه ها دفاع می کنم

آملی لاریجانی با تاکید بر دفاع تمام قد خود و سایر مسئولان عالی قضایی از قضات شریف قوه قضاییه در برابر هجمه ها و تخریب ها، خاطرنشان کرد: تکلیف دشمن بیرونی در حمله به دستگاه قضایی و قضات شریف آن روشن است اما تاسف ما از افراد و جریان های داخلی است که برخی از این افراد حتی مدعی حقوق دان بودن هم هستند اما می بینیم که بدون داشتن اشراف به محتویات پرونده و عدم تسلط به جزییات آن، وقوف به جریان تحقیقات و حتی شنیدن سخنان اطراف دعوا صرفاً با استناد به یک برگه و انتشار آن در فضای مجازی، علیه قضات صادرکننده رأی مطالبی بیان می کنند. چنین رویکردی واقعاً غیرقابل قبول است و به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

رئیس قوه قضاییه با طرح این سوال که چه بهره و فایده ای در تخریب قضات وجود دارد؟ تصریح کرد: من به قضات شریف دستگاه قضایی افتخار می کنم و توصیه همیشگی من به این عزیزان این است که هرگز از برخی سخن‌ها نهراسند و بدانند که وقتی راه صحیح را طی می‌کنند ممکن است مورد حمله هم قرار بگیرند اما خداوند به حکم وعده خود در قرآن کریم از مومنان دفاع می کند «انّ الله یدافع عن الذین آمنوا» و او نعم الوکیل است.

در این نشست، بحث و بررسی پیرامون لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق انسان و عبور دهندگان افراد غیرمجاز از مرز در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت که موادی از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه قرار گرفت.

47234

کد خبر 750404

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =