۰ نفر
۱۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۴:۵۲
دستاوردهای سفر مشاور ظریف/پرونده

مشاور ویژه وزیرخارجه کشورمان که به نمایندگی از ایران در کنفرانس سوچی شرکت کرده بود، دیدارهای مهم و فشرده ای با مقامات کشورهای مختلف داشت.

زهره نوروزپور: حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی که برای دیدار با مسئولان سوریه به دمشق سفر کرده بود، بامداد دوشنبه در رأس هیاتی خود را به سوچی رساند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وی در بدو ورود با لاورنتیف نماینده ویژه پوتین رئیس جمهور روسیه در امور سوریه دیدار و در خصوص آخرین تحولات مربوط به کنفرانس گفتگوی ملی سوریه رایزنی و تبادل نظر کرد.
جابری انصاری سپس در نشست سه جانبه کشور های ضامن روند آستانه، شرکت کرد و به نخستین روز سفر خود به سوچی پایان داد.

همچنین جابری انصاری در روز سه شنبه با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، استفان دی میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، لاورنتیف و اونال نمایندگان روسیه و ترکیه دیدار کرد.

مشاور ویژه وزارت خارجه کشورمان در دیدار با استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه در حاشیه نشست کنگره سوچی بعد از ظهر سه شنبه دهم بهمن ماه ضمن بررسی روند فعلایت کنگره گفتگوی ملی سوریه در سوچی و همچنین اقدامات و برنامه های آتی نماینده سازمان ملل در امور سوریه بر ضرورت استمرار رایزنی ها و همکاری ها برای پایان دادن به بحران سوریه تاکید کردند.


پس از این دیدار، نماینده کشورمان مانند نمایندگان سایر کشورها در آیین گشایش نشست گفت وگوهای ملی سوریه شرکت کرد و پس از آن نشست های سوری - سوری آغاز شد.(اینجا)

 


 

در میانه نوبت صبح و بعد ازظهر نشست گفت وگوهای سوریه، جابری انصاری و شیه شیائو یوان نماینده ویژه چین در امور سوریه، دیدار دو جانبه ای با هم داشتند.(اینجا)

 

طرفین در این دیدار ضمن بررسی روند تحولات سوریه و کنگره گفتگوی ملی سوریه در سوچی، بر ضرورت همکاری ایران و چین برای پایان بحران سوریه و مبارزه موثر با تروریسم تاکید کردند.

وی بلافاصله نشست دوجانبه ای با استفان دی میستورا داشت و دراین دیدار نیز طرفین ضمن بررسی روند فعالیت کنگره گفت وگوهای ملی سوریه در سوچی و همچنین اقدامات و برنامه های آتی نماینده سازمان ملل در امور سوریه، بر ضرورت استمرار رایزنی ها و همکاری ها برای پایان دادن به بحران سوریه تاکید کردند.

جابری انصاری سپس به جمع خبرنگاران آمد و نخست به پرسش خبرنگاران ایرانی اعزامی به سوچی پاسخ داد و بعد از آن پاسخگوی پرسش های رسانه های خارجی شد.

 


وی در ساعات پایانی سه شنبه شب، بار دیگر در نشست چند جانبه وزیر خارجه روسیه، نماینده سازمان ملل در امور روسیه، نماینده پوتین در سوریه و نماینده ترکیه در سوریه شرکت کرد.

در این نشست سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه عصر روز گذشته دهم بهمن ماه با حسین جابری انصاری و سدات اونال روسای هیئت‌های ایران و ترکیه در کنگره سوچی و دیمیستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد ارد امور سوریه دیدار و گفتگو کرد در این دیدار که لاورنتینف نماینده ویژه پوتین در امور سوریه نیز حضور داشت پیرامون روند برگزاری اجلاس گفتگوی ملی سوریه رایزنی و تبادیل نظر شد.

 این نشست در ساعاتی در حال برگزاری بود که گفته می شد توافق بر سر بیانیه پایانی به مراحل پایانی خود رسیده بود.(اینجا)

 ساعاتی پس از پایان این نشست، استفان دی میستورا نماینده سازمان ملل متحد در امور روسیه در نشست گفت و گوها ملی سوریه سخنرانی کرد و خبر از انتقال دستاوردهای این نشست به سازمان ملل متحد داد. (اینجا)

دقایقی بعد در حالی که نشست خبری نماینده پوتین در مدیا سنتر در حال برگزاری بود نسخه انگلیسی بیانیه پایانی نشست گفت و گوهای ملی سوریه در اختیار خبرنگاران قرار گرفت.

 

 

همچنین مشاور وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه کنفرانس دیدارها و گفت وگوهای جداگانه با برخی دیگر از حاضران در کنفرانس دیدار کرد؛

هیثم مناع رئیس جریان قمح (قیم، مواطنه، حقوق: ارزش ها، شهروندی، حقوق)،

 

 

 

الیان مسعد (یکی از رهبران معارضه داخل)،

 

لوی حسین (رئیس جریان بناء الدوله: سازندگی کشور)

 

 

خانم رنده قسیس (رئیس مجموعه آستانه و جنبش جامعه متکثر)،

 

خانم میس الکریدی (از رهبران مجموعه اقدام ملی دمکراتیک)،

 

و همین طور خانم منا غانم (معاون دبیر کل جریان بناء الدوله) و اسماء کفتارو (عضو شورای مشورتی زنان نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه) از دیگر برنامه های نماینده ویژه کشورمان در نشست گفت وگوهای ملی سوریه در سوچی بود.

وی در این دیدارها ضمن بررسی روند فعالیت کنگره گفت وگوی ملی سوریه، در خصوص تلاش ها برای اعاده صلح و ثبات در سوریه تبادل نظر کرد.


کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه روز سه شنبه در سوچی روسیه برگزار شد. این نشست در بیانیه پایانی خود بر حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه و حفظ ارتش این کشور تأکید کرد.

بیانیه مذکور بر حق مردم سوریه برای تعیین آینده کشورشان به صورت مستقیم و دموکراتیک از طریق انتخابات تأکید می‌کند و حق انتخاب نظام سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را منحصر به آن‌ها می‌داند.

مطابق بیانیه نشست سوچی، ارتش و نیروهای مسلح سوریه باید حفظ شده و بتوانند به وظایف خود براساس قانون اساسی این کشور از جمله حفظ مرزها و مردم سوریه از هرگونه تهدید خارجی عمل کنند.

بیانیه سوچی همچنین همه اشکال و انواع تروریسم، تعصب، افراط گرایی و فرقه‌گرایی دینی را محکوم کرده و بر مقابله با آن‌ها به شکل فعال تأکید می‌کند.

بیانیه مذکور همچنین بر حمایت از حقوق بشر و احترام به آن، آزادی‌ و عدم تبعیض و برابری همه بدون توجه به دین، رنگ، قومیت یا جنس تأکید می‌کند.

نشست سوچی همچنین از تشکیل «کمیته بررسی قانون اساسی» خبر داد که مأموریت آن بررسی قانون اساسی فعلی سوریه بوده و متشکل از 150 عضو از نمایندگان کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه است.

این در حالی است که روز پنجشنبه وزارت خارجه سوریه از بیانیه پایانی نشست «کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه» در «سوچی» استقبال کرد. به گزارش سانا، یک منبع در وزارت خارجه سوریه درباره سوچی گفت:

«جمهوری عربی سوریه از نتایج کنگره گفت‌وگوی ملی سوری-سوری که در تاریخ 30 ژانویه در شهر سوچی برگزار شد و ثابت کرد که فرآیند سیاسی در سوریه تنها به رهبری سوری و بدون دخالت خارجی شروع می‌شود، استقبال می‌کند بیانیه نشست سوچی بر اجماع سوری‌ها در التزام به اصول ثابت ملی از جمله حفظ حاکمیت و وحدت سوریه و انحصار حق انتخاب نظام سیاسی و اقتصادی در مردم سوریه تأکید دارد».

52310

کد خبر 750950

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =