۰ نفر
۱۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹
 لزوم ارتقاء سد خروسان ازنا به تالاب

در آستانه روز جهانی تالابها رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان ازنا از انجام بررسی های زیست محیطی سد خروسان جهت تبدیل و ارتقاء سطح به تالاب خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، منصور درویشی گفت : "سد خروسان" با وسعتی حدود 12 هکتار در بخش جاپلق با مرکزیت شهر ازنا و با فاصله 37 کیلومتری این شهر و در 4 کیلومتری "روستای خروسان" واقع شده که در سال 1371 جهت مصارف کشاورزی به صورت سد خاکی توسط مدیریت جهادکشاورزی شهرستان ازنا به بهره‌برداری کامل رسید.

وی اظهار داشت: به علت موقعیت جغرافیایی مناسب و شرایط اقلیمی مساعد، این سد سالانه پذیرای تعداد بسیاری از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی بوده که همین امر سبب شد تا اطلاعات زیست محیطی لازم جهت ارتقاء سطح به تالاب، توسط کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان، حفاظت محیط زیست ازنا و با همکاری تشکل زیست محیطی اوج سبز جمع آوری و پس از طی مراحل اداری و اخذ استعلامات مربوطه در شهرستان جهت ثبت به سازمان حفاظت محیط زیست معرفی شد.

درویشی خاطرنشان کرد: این سد محل مناسبی برای استراحت، تغذیه و تولید مثل پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی بوده که در نتیجه همین موضوع ظرفیت بالقوه‌ای در این منطقه برای طبیعت گردی، گردشگری، تفرج، آموزش و تحقیقات زیست محیطی ایجاد شده است.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان ازنا بیان داشت: وجود بیش از 75 گونه پرنده آبزی و کنار آبزی با جمعیت مناسب در سد خروسان لزوم ارتقاء سطح آن را به تالاب دو چندان می سازد.

 

48

 

کد خبر 750974

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =