ایلنا نوشت: رئیس انجمن رادیولوژی درباره بخش‌نامه وزارت بهداشت در خصوص انجام سونوگرافی توسط پزشکان متخصص زنان گفت: اگر این اجازه به پزشکان زنان داده شود، انجام سونوگرافی بی حساب می‌شود. یعنی هر پزشکی تصمیم می‌گیرد که بیمارش را سونوگرافی کند و به نوعی این مسئله خود ارجاعی خواهد شد که هم هزینه بیمه را بالا می‌برد و هم پزشک می‌تواند در دفعات زیاد برای یک بیمار سونوگرافی انجام دهد.

جلال شکوهی، رئیس انجمن رادیولوژی گفت: اخیرا بخش‌نامه‌ای از سوی وزارت بهداشت ابلاغ شده که در مورد مناطق محرومی که در آنجا رادیولوژیست وجود ندارد به پزشکان زنان اجازه داده شده که سونوگرافی انجام دهند و هزینه‌‌ای هم از این بابت دریافت کنند.

او با اشاره به اینکه پزشکان زنان می‌توانند سونوگرافی انجام دهند، اما نباید وجهی دریافت کنند، افزود: وزارت بهداشت معتقد است که در مناطق محروم کمبود رادیولوژیست بسیار زیاد است بنابراین پزشکان زنان می‌توانند این کار را به عهده بگیرند درصورتی که انجمن رادیولوژی چندین بار از وزارت بهداشت خواسته کمبود نیروی رادیولوژیست‌ را با خود این افراد جبران کند.

شکوهی با بیان اینکه وزارت بهداشت باید این کمبودها را با انجمن درمیان بگذارد تا این مسائل با مشارکت انجمن حل شود، گفت: آماری که وزارت بهداشت درمورد کمبود نیروی رادیولوژیست ارائه می‌کند با آماری که انجمن دارد متفاوت است.

رئیس انجمن رادیولوژی تاکید کرد: اعداد و رقمی که وزارت بهداشت در رابطه با کمبودها می‌دهد بسیار بالاست و معتقد است در یک سری مناطق اصلا رادیولوژیست وجود ندارد در صورتی که این مناطق اصلا پزشک هم ندارد یا در بسیاری از این مناطق نیز رادیولوژیست خصوصی حضور دارد اما دولت چون نمی‌تواند نیرو جذب کند بنابراین معتقد است که کمبود نیرو وجود دارد.

شکوهی با اشاره به اینکه برخی مناطقی در همه رشته‌ها کمبود نیروی طب دارد، تصریح کرد: طب در مناطق باید با مطب‌ها و درمانگاه‌های اورژانس شروع شود و با رادیولوژی آغاز نمی‌شود بنابراین هر چه این درمانگاه گسترده‌تر شود خدماتی مانند رادیولوژی نیز به آن اضافه خواهد شد.

او درباره مشکلات این بخشنامه گفت: اگر این اجازه به پزشکان زنان داده شود، انجام سونوگرافی بی حساب می‌شود یعنی هر پزشکی تصمیم می‌گیرد که بیمارش را سونوگرافی کند و به نوعی این مسئله خود ارجاعی خواهد شد که هم هزینه بیمه را بالا می‌برد و هم پزشک می‌تواند در دفعات زیاد برای یک بیمار سونوگرافی انجام دهد در صورتی که وقتی بیمار برای سونوگرافی به رادیولوژیست مراجعه می‌کند هم باید درخواست داشته باشد و هم فقط دو یا سه بار این کار انجام می‌شود.

رئیس انجمن رادیولوژی با تاکید بر اینکه دریافت وجه سونوگرافی از سوی پزشکان زنان ممنوع است، گفت: این مسئله برای پزشکان زنان درآمدزایی می‌کند در صورتی که دریافت وجه برای سونوگرافی از سوی پزشکان زنان ممنوع است.

او افزود: این مسئله ضرری برای سلامتی بیماران نخواهد داشت اما قطعا آنها را از نظر مالی متضرر می‌کند. انجمن رادیولوژی در حال رایزنی با وزارت بهداشت است تا این بخش‌نامه تغییر کند.

شکوهی در پایان افزود: در گذشته نیز یک گایدلاین بدون مشورت رادیولوژیست از سوی وزارت بهداشت صورت گرفته بود که بعد از بررسی لغو شد و مقرر گردید گاید‌لاین‌ها یا قوانین با مشارکت رادیولوژیست‌ها و وزارت بهداشت تنظیم شود.

47234

کد خبر 751438

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • هادی A1 ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
  4 0
  همش جنگ پوله .پدر مردمو در آوردن با این نظام پزشکی که انگار دکان شده.هر کی میخاد یه جوری مردم رو تیغ بزنه.
 • بی نام A1 ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
  4 0
  جوک هفته است .. کلی خندیدیم ... وزارت بهداشت خوبه بره جلوی کمتر از اینها را بگیره ... مورد داریم متخصص گوش به خاطر خارج کردن یک شی بسیار کوچک از گوش بیمار خود ظرف 30 ثانیه 50 تومان اضافه بر ویزیت ... یا یک متخصص دیگر به خاطر یک دقیقه انجام دادن حرکت ورزشی بیشتر به مریض 50 تومان اضافه بر ویزیت ... یا متخصص های دیگر به خاطر بلندشدن از پشت میز خودشون و 4 قدم راه رفتن به سمت مریض پولهای اضافی از مریض میگیرند .... کسی هم پاسخگو نیست .. فعلا پزشکان توی این مملکت در حال تاختن هستند و پول و ثروت هم برای آنهاست ....
  • بی نام A1 ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
   0 0
   دقیقا همینطوره. اینو خودم تجربه کردم. چند سال قبل دخترم یه مهره رو کرده بود توی بینیش و ناچار شدیم اونو ببریم بیمارستان پیامبران. اونجا پزشک متخصصی دخترم رو ویزیت کرد و روی یه کاغذ فهرست بالابلندی نوشت که همسرم از داروخونه بگیره. توی اون فهرست حتی بیحس کننده هم بود. وقتی همسرم از اتاق رفت بیرون تا داروها رو بخره دکتر سر دخترم رو با دست گرفت و با یک پنس مهره رو راحت از بینی اون بیرون آورد. وقتی همسرم برگشت دکتر برگه مهر خورده داروخانه و وسایل خریداری شده رو تحویل داد و در کمال خونسردی با ما خداحافظی کرد.... همه پزشکان خیالشون از این بابت راحته که یا قانونی وجود نداره و یا یه قانونی پشتشون هست...
 • بی نام IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
  0 0
  ماساکت نمیشویم توراخدا خواهش میکنم ویزیت بدون دفترچه وبادفترچه تامین اجتماعی راکاهش بدن وبادفترچه راخود بیمه بده
 • بی نام A1 ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
  1 0
  کار بسیار درستی ست. مثل این می مونه که من پزشک برای مشاهده مثلا گوش بیمار هزینه اضافی بگیرم.