ایسنا نوشت:به اعتقاد یک فعال کارگری، همراهی دولت با کارگران برای افزایش دستمزد چند درصد بیشتر از نرخ تورم کارساز نیست و دولت باید برای بالا رفتن قدرت خرید کارگران چاره‌ اساسی بیندیشد.

حمید حاج اسماعیلی اظهار کرد: در سالهای گذشته علیرغم آنکه تلاش شده تا دستمزد کارگران در شورای عالی کار دوسه درصد بیشتر از نرخ تورم افزایش یابد، ولی متاسفانه این کار قدرت خرید کارگران را افزایش نداده، لذا تغییر خاصی که از آن به عنوان یک رویکرد جدید در فرایند تعیین مزد کارگران یاد کنیم، اتفاق نیفتاده است.

وی ادامه داد: رویه دولتهای یازدهم و دوازدهم بر این بوده است که افزایش مزد کارگران دو سه درصد بیش از نرخ تورم باشد و تا پایان دولت دوازدهم این رویه تکرار خواهد شد. اما آنچه مهم است ما باید دنبال این باشیم که وضعیت معیشتی خانوارهای کارگری نسبت به گذشته رفته رفته شرایط بهتری پیدا کند.

به گفته این فعال کارگری، علیرغم اینکه هر سال در شورای عالی کار  دستمزد کارگران نسبت به نرخ تورم افزایش داده می‌شود، ولی فقیرتر شدن کارگران را شاهد هستیم که نشان می‌دهد کارگران در کشور مزد واقعیشان را دریافت نمی‌کنند و شرایط اقتصادی با ثباتی برای تامین معیشت آنها نیست.

حاج اسماعیلی در عین حال پیش‌بینی کرد دستمزد سال آینده کارگران بین ۱۲ تا ۱۵ درصد افزایش یابد و افزود: با توجه به شرایطی که در سالهای گذشته وجود داشته افزایش مزد کارگران با این درصدها قابل پیش‌بینی است، ولی ما باید به دنبال تغییرات دیگری در شرایط اقتصادی باشیم تا وضع معیشت کارگران به طور جدی تقویت شود.

او تاکید کرد: نباید در شورای عالی کار تنها دنبال این مساله باشیم که دستمزد را چند درصد نسبت به تورم افزایش بدهیم، بلکه هدف ما باید رفع معضلات ساختاری و ریشه‌ای در بازار کار باشد تا وضعیت کارگران بهبود یابد.

به گفته این کارشناس حوزه کار،  اگر نیروی بیکار بسیار در کشور نداشتیم شاید قدرت چانه‌زنی ما با کارفرماها و دولت بالا می‌رفت، ولی متاسفانه نتوانستیم دولت را وادار کنیم که نقش حاکمیتی و نقشی را که قانون اساسی بر دوشش گذاشته در حمایت از نیروی کار بپذیرد و شورای عالی کار تنها برای افزایش چند درصد دستمزد با کارگران همراهی می‌کند که این امر کافی نیست.

 

453535

کد خبر 751622

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • اوختای A1 ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  22 0
  تبریز..... چرا شما خودتان راخسته می کنید که سوال طرح کنید و بگذارید تو سایت...مگر نظرات مردم چند درصد تأثیرگذار است...یا اصلاً مسئولان صدای کارگران را می شنوند که بیایند حرفشون را بزنند. تا زمانیکه تو جامعه فساد هست ما وضعیت کنونی را خواهیم داشت...لطفاً با این سوالات وقت مسئولین را نگیرید کار دارند به خدا.....
 • ناشناس A1 ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  2 0
  طبق استاندارد های جهانی اقدام کنند.ما که قدرتمند وپیشرفته ترین کشور در منطقه هستیم
 • کارگر DE ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
  6 1
  از سال ۸۲ در یک واحد تولیدی مشغول کار هستم همیشه اول سال درصد ناچیزی ب حقوقم اضافه شده اما تا دو ماه نمیگذره ک همه چیز از خوردوخوراک تا مسکن و کرایه گرانتراز قبل و بیشتر از حقوقم شده دگ برام مهم نیست ب نداری و نداشتن خو گرفتم فقط همین شغل باشه نفس مارو قطع نکنید ممنونیم چهل سال پولی ک با زحمت دراوردم ارزش خودشو سال ب سال بیشتر از دست میده و شما روسای نظام از حل مشکلات و توفیقات خودتون گوش ملتو کر کردید
 • شهرام A1 ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۰
  0 0
  هر سال همین موقع همین مطالب را از سال قبل کپی برداری میکنند .... واقعا به یک کارگر در سال 97 فرض بر اینکه 2 میلیون حقوق هم بگیره که نمیگیره ... مویتونه از پس مخارج زندگیش بر بیاد