مهر نوشت: رییس کمیته حقوقی خانه احزاب از تغییر 14 بند قانون جدید خانه احزاب در نشست عصر امروز کمیته 8 نفره این نهاد صنفی خبر داد.

محمد میرباقری رییس کمیته حقوقی، قضایی و داوری خانه احزاب ایران با اشاره به مباحث مطروحه در نشست عصر امروز کمیته ۸ نفره خانه احزاب برای اصلاح قانون جدید احزاب، با بیان اینکه در جلسه امروز در ۱۴ بند قانون احزاب تغییر و تحول ایجاد کردیم اظهار داشت: در این جلسه مطرح شد تا جایی که امکان دارد، نگاه مجوزمحور از احزاب برداشته شود؛ مثلا مفاهیمی مانند سازمان و جمعیت برداشته شود و تصریح شد که فقط واژه "حزب" مفهوم دارد.

وی درباره دیگر تغییر مدنظر برای اعمال در قانون جدید احزاب گفت: مطرح شد که کمیسیون ماده ۱۰ احزاب به "کمیته" یا "هیئت منصفه ای" از دبیران کل احزاب تبدیل تا رابط میان احزاب و وزارت کشور شود.

میرباقری درباره "تغییرات شکلی" در قانون جدید احزاب اظهار داشت: در قانون جدید احزاب از عضو "موثر" و "غیرموثر" نام برده شده که در نظر داریم این مورد را هم تغییر دهیم.

وی با بیان اینکه قانون احزاب در ایران برخلاف دیگر کشورها که قاعده محور است، مجوز محور است گفت: احزاب برای تک تک امور باید مجوز بگیرند؛ در حالی که طبق قانون اساسی، چنین مجوزهایی اصلا نیاز نیست و فقط به اطلاع رسانی نیاز است.

میرباقری با اشاره به حقوق و تکالیف احزاب در ایران تصریح کرد: در قانون جدید احزاب، میان حقوق و تکالیف احزاب بالانس وجود ندارد؛ تنها مساله ای که به عنوان "حق" برای احزاب در نظر گرفته شده، یارانه است که آن هم پس از دو سال، یک ریالش به ما پرداخت نشده است.

وی درباره حقوق مدنظر خانه احزاب که باید برای احزاب در نظر گرفته شود گفت: ما می خواهیم شش، هفت بند به قانون جدید احزاب اضافه کنیم؛ از جمله اینکه اگر هر حزبی از مسئولی سوال داشت، آن مسئول خود را موظف به پاسخگویی ظرف یک هفته بداند؛ در غیر این صورت، برای آن مسئول یک مابه ازای تعزیری در نظر گرفته شود.

میرباقری در همین باره افزود: مورد دیگری که مدنظر ماست، این است که اگر هر حزبی از هر مسئولی برای تبادل نظر درخواست زمان ملاقات کرد، آن مسئول موظف باشد ظرف حداکثر یک ماه آن ملاقات را فراهم کند.

رییس کمیته حقوقی خانه احزاب تاکید کرد: نشست بعدی کمیته مزبور برای اعمال تغییرات در قانون جدید احزاب دو هفته دیگر برگزار می شود. پس از بحث و بررسی روی دیگر مواد قانون جدید احزاب، موارد مورد نظر برای تصویب به مجلس ارائه خواهد شد.

2929

کد خبر 752486

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =