مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در نظرسنجی‎ای با جامعه آماری 4500 نفره، به بررسی اعتراضات دی ماه ۹۶ پرداخته و اعلام کرد: ۴۰ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی مخاطب شعارهای مردم را قوه مجریه عنوان کردند. ۳۴.۷ درصد کل نظام و ۹.۲ درصد روحانیت را مخاطبان شعارهای معترضین دی ماه ۹۶ تلقی کردند.

به گزارش ایسنا، نشست بررسی نتایج نظرسنجی‌های اخیر درباره اعتراضات دی ماه ۹۶ با حضور جمعی از جامعه‌شناسان و اقتصاددانان و پژوهشگران در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.

وقایع دی قابل پیش بینی بود

محمد آقاسی رئیس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) گفت: در دو مقطع زمانی طی یکسال گذشته براساس نظرسنجی‌هایی که انجام شد، پیش بینی وقوع اتفاقاتی نظیر اعتراضات دی ماه ۹۶ را می کردیم.از نظر ما با وجود مشارکتی که مردم داشتند، در برخی شهرها رای‌های اعتراضی محسوس بود.شیوه و میزان رای‌دهی در برخی شهرها نشان می‌داد اعتراضی در حال اتفاق است که اتفاقاً در اعتراضات دی ماه ۹۶ نیز در همان شهرها شاهد بروز آن رفتارها بودیم.

وی افزود: ۵۸.۳ درصد از آنان از تلگرام استفاده کرده بودند. از میان افرادی که از تلگرام استفاده کردند، ۶۳.۱ درصدشان از فیلترشکن برای دسترسی به آن استفاده کردند.۵۰.۹ شرکت کنندگان در نظرسنجی معتقد بودند که فیلترینگ تلگرام باید هرچه زودتر برطرف شود. همچنین ۱۷.۲ درصد بر این باور بودند که تا پایان آشوبها فیلترینگ تلگرام باید برقرار باشد و ۱۱.۷ درصد نیز معتقد بودند که فیلترینگ تلگرام برای همیشه باید تداوم یابد.

وی گفت: ۶۹ درصد از مشارکت‌کنندگان در نظرسنجی بهبود وضعیت اقتصادی و فضای کسب و کار، ۳۰ درصد اعتراض به فساد مالی، ۲۰.۶ درصد بی‌عدالتی، ۱۳.۵ درصد قطع حمایت از برخی کشورها مانند سوریه و فلسطین، ۹.۷ درصد آزادی بیان و ۲.۳ درصد رفع حصر  را خواسته اصلی شرکت‌کنندگان در تجمعات اعلام کردند.

 براساس نتایج نظرسنجی ایسپا پاسخ ۲۵ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی به این پرسش که آیا از شرایط کشور رضایت دارید مثبت و ۷۴.۸ درصد نیز منفی بوده است. ۴۸ درصد افرادی که به این پرسش پاسخی منفی داده‌اند، در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر اینکه آیا تمایل دارند که در تجمعات شرکت کنند، اعلام کرده‌اند که در هیچ شرایطی در تجمعات شرکت نمی کنندو ۴۱ درصد دیگر نیز معتقد بودند که در صورت مسالمت آمیز و قانونی برگزار شدن اعتراضات در آن تجمعات مشارکت خواهند داشت.

رئیس مرکز ایسپا با اشاره به میزان افرادی که در نظرسنجی اعلام کردند که به هیچ وجه در تجمعات شرکت نخواهند کرد، خاطر نشان کرد: از میان این افراد در پاسخ به این پرسش که چرا در تجمعات شرکت نمی کنید، ۳۱ درصد بی فایده بودن اعتراض و شنیده نشدن صدایشان را علت این موضوع عنوان کردند. ۲۶ درصد تاکید داشتند که از هرج و مرج و ناامنی در هراس هستند و ۲۳.۷ درصد نیز جلوگیری از سوءاستفاده بیگانگان را علت عدم تمایل خود به مشارکت در تجمعات اعلام کردند. ۱۲.۲ درصد تجارب قبلی مانند حوادث ۸۸ را علت عدم حضور در تجمعات و ۱۰.۳ درصد نیز زیر سوال نرفتن اصل نظام را از دلایل خود در این زمینه عنوان کردند. ۹.۵ درصد دیگر نیز اعلام کردند که از تجربه کشورهای دیگر درس گرفته‌اند و معتقدند که چنین اعتراضاتی کمکی به رشد و پیشرفت کشور نمی‌کند.

رئیس ایسپا با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد از مشارکت کنندگان در نظرسنجی مباحث اقتصادی و این مسائل را مهمترین دلایل نارضایتی از شرایط فعلی عنوان کردند، اظهار کرد: پرسشگران ایسپا پرسشی مبنی بر اینکه «ریشه تجمعات و خشونتها را در چه میدانید؟» مطرح کردند که ۳۱ درصد از مشارکت کنندگان در این نظرسنجی اعلام کردند که به نظرشان تجمعات خودجوش و به خاطر شرایط نامساعد کشور بوده است. ۲۶.۴ درصد معتقد بودند که این تجمعات ریشه خارجی داشته و ۲۳.۷ درصد نیز بر این باور بودند که تجمعات توسط برخی نیروهای داخلی ساماندهی شده است.

رئیس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران اضافه کرد: ۳۷.۸ درصد از پاسخ دهندگان در نظرسنجی در پاسخ به این پرسش که آیا برخورد نیروهای نظامی و امنیتی با مردم نسبت به گذشته تغییر داشته است، اعلام کرده‌اند که برخورد این نیروها نسبت به قبل بهتر شده، ۴۲.۶ درصد نیز اعلام کرده‌اند که از نظرشان این برخورد تغییری نداشته و ۱۵.۸ درصد نیز معتقد بودند که برخوردهای نیروهای نظامی و امنیتی نسبت به گذشته در حوادث دی ماه ۹۶ بدتر شده است.

احتمال سیلی محکم‎تر از افکارعمومی

پس از ارائه نتایج نظرسنجی‌ها،حسام‌الدین آشنا رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: دیگر به راحتی نمی توان در اتاق‌های در بسته تصمیم گرفت و افکار عمومی را مورد توجه قرار نداد. کسانی که افکار عمومی را نادیده می گیرند باید منتظر باشند که با سیلی‌های محکم‌تری از سوی افکار عمومی مواجه شوند.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: در کشور ما موسسات متعددی افکار سنجی می کنند. بودجه نظرسنجی‌ها از جیب آنها هزینه می شود اما معمولا مردم از نتایج این نظرسنجی ها بی‌خبر هستند.

آشنا با تاکید بر اینکه مردم به کسانی که در حوزه علوم اجتماعی کار نمی کنند، اما برای آنها تصمیم می گیرند و همچنین به سیاستمداران اعتماد زیادی ندارند، ادامه داد: مردم ظاهرا صدا ندارند، اما آن زمان که صدای آنها به سیاستمداران می‌رسد معمولا دیگر زمان برای اصلاحات دیر شده است به همین دلیل است که وجود جامعه شناسان و تحلیلگران اجتماعی می تواند برای رساندن رساتر و دقیق‌تر صدای مردم به گوش مسئولان کمک کند.

وی با اشاره به نتایج حاصل از نظرسنجی‌های انجام شده درباره اتفاقات دی ماه ۹۶ اظهار کرد: باید باور کنیم که این اعتراضات یک هشدار جدی برای تصمیم گیران بود؛ معلوم نیست که چه تعداد از این هشدارهای جدی دیگر خواهیم داشت اما آنچه که معلوم است این است که اگر این هشدارها را جدی نگیریم با فاجعه مواجه خواهیم شد.

تکرار اعتراضات در آینده

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: بیش از نیمی از پاسخ دهندگان به نظرسنجی‌ها اعتراضات را مشروع و نارضایتی اقتصادی را علت آغاز ‌آنها می دانند. از نظر پاسخگویان این اعتراضات حاصل انباشت مطالبات و نارضایتی‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در طول سالها و دهه‌های گذشته بود و اگر روند کنونی اصلاح نشود، پیش بینی می کنیم که در آینده شاهد وقوع اعتراضات بیشتری در حوزه‌های گوناگون باشیم. بنا به نحوه مواجهه با اعتراضات ممکن است با ورود دهک‌های پایین جامعه به اعتراضات واحتمال افزایش جدی خشونت مواجه شویم.

رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری اظهار کرد: این اعتراضات مهر اقتصادی خورده اما لایه زیرین آن سیاسی و اجتماعی است. اعتراض اول به عنوان اعتراض به گرانی نامگذاری شد، اگرچه هم انباشت نارضایتی اقتصادی به حد نگران کننده‌ای رسیده است اما تا ورود دهک های پایین به اعتراضات اتفاق نیفتد باید فکر کرد که می توان هنوز اعتراضات را مدیریت نمود. در این زمینه آن چیزی که پادزهر اعتراضاتی است که به سمت براندازی حرکت کند، اصلاح و کارآمد کردن نظام حکمرانی است.

آشنا در ادامه این نشست با تاکید بر اینکه در صورت ادامه وضع موجود احتمالا همه بازنده خواهند بود، اظهار کرد: ۶۰ درصد جامعه ایرانی هنوز به اصلاح پذیر بودن شرایط کشور اعتقاددارند، اما از سویی دیگر ۳۱ درصد این اعتقاد خود را از دست داده‌اند و اصلاح را تنها از طریق تغییرات اساسی امکانپذیر می دانند.مردم به راحتی تفکیکی میان دولت و نظام قائل نیستند تا بتوانیم بگوییم دولت ناکارآمد است اما نظام دارای مشروعیت است؛ اگر روند کنونی ادامه یابد اکثریت سرخورده می شوند و یک اقلیتی رادیکال خواهند شد.

آشنا در پایان صحبت‎های خود اظهار کرد: براساس نتایج نظرسنجی ۳۷.۵ درصد از مردم فکر می کنند که اعتراضات ادامه خواهد یافت و این به معنی کاهش امنیت روانی مردم و افزایش ریسک سرمایه‌گذاری در کشور خواهد بود.

به مالباختگان بی‎اعتنایی شد

در این زمینه احمد توکلی مطرح شدن صریح حق اعتراضات مشروع از سوی حاکمیت برای نخستین بار را از دیگر ویژگی‌های اعتراضات اخیر عنوان کرد. یکی از دلایلی که در حوادث دی ماه ۹۶ با وجود آنکه مسائل و مشکلات مردم ملموس تر بود اما ماجرای تجمعات راحت‌تر پایان یافت، هماهنگی میان تحلیل سران کشور در باره تجمعات و علل برگزاری آنها بود. در این زمینه رهبری، رئیس‌جمهوری ، وزیر کشور و سایر مسئولان همه مانند یکدیگر حرف می زدند و به همین دلیل ماجرا راحت‌تر پایان یافت.

توکلی بی‌اعتنایی مسئولان به خواسته‌های مطرح در جامعه را یکی از دلایل تجمعات دی ماه ۹۶ عنوان و خاطر نشان کرد: مالباختگان موسسات مالی که به دلایلی ناموجه تاسیس شده بودند، زجر بسیاری از بی توجهی مسئولان متحمل شدند. آنها روزهای متعدد جلوی قوای سه‌گانه تجمع کردند اما هیچ اعتنایی به آنها نشد.

وی تاکید کرد: در مجموع با توجه به نتیجه نظرسنجی‌ها وضعیت آینده کشور هنوز امیدبخش است و ما می توانیم شرایط را تغییر دهیم.

رویکرد مردم اصلاحی است

حمیدرضا جلایی‌پور جامعه شناس و تحلیلگر با اشاره به نتایج نظرسنجی‌ها با تاکید بر اینکه امروز جامعه آماده اصلاحات است گفت: اینکه ۷۵ درصد از جامعه مخالف وضع موجود هستند اما ۵۰ درصد از آنها نیز با اعتراض مخالفت دارند یعنی اینکه جامعه آماده اصلاحات است.

جلایی‌پور با تاکید براینکه افرایش درصد کسانی که نظام را قابل اصلاح نمی دانند، هشداردهنده است، گفت: اصولگرایان و نهادهای حکمرانی خارج از دولت باید متوجه باشند که هرمیزان کاهش حامیان روحانی واصلاحات درایران مستقیما به تعداد نا امیدان از اصلاح وضعیت کشور اضافه می‌کند و به هیچ عنوان به نفع اصولگرایان نیست و هر میزان افزایش نارضایتی از دولت به ضرر نظام عمل خواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بیش از ۷۰ درصد پاسخ دهندگان به نظرسنجی‌ها به سیاستهای اقتصادی دولت معترض بودند در حالیکه شش ماه قبل بیش از ۲۴ میلیون نفربه روحانی رای دادند به نظر می‌رسد دولت برای شکاف واقعیات اقتصادی و روندها و تصویر مردم از این واقعیات باید فکری بکند.

232727

کد خبر 752920

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 26
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  مطمئنا از مردم نظرسنجی کردید
  • بی نام A1 ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
   0 4
   اگه از واقعیت زورت اومده برو نظرسنجی های قبلیش رو خصوصاا درمورد انتخابات ببین ...تا از صحتش اطلاع پیداکنی....مردم ایران نظام رو دوس دارن اگه غیر این بود این کشور اونقدر مشکل داره که باعث تغییر نظام بشه
  • حمید A1 ۲۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
   2 0
   در حال حاضر بهترین نظر سنجی همین مثبت منفی بالای نظراته
 • بی نام ....... A1 ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  این نظرسنجی بصورت مصلحتی ارایه شده وواقعیت جامعه چیزدیگریست .پس بهتره یه ذره راستگوباشیم
  • محمد قاسمی IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
   7 35
   یعنی شما جیبت پر پوله؟؟؟؟؟؟ میگه اکثر مردم از وضع اقتصادی ناراحتن حالا شما چرا ناراحت میشی؟ نتیجه نظرسنجی رو به نفع خودت تفسیر و تغییر میدی؟
  • بی نام IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
   23 2
   مصلحتی چیه برادر من مگه نمی بینی تا یک رقم اعشار دقت داره این آمار؟ خدا پدر و مادر خالق برنامه اکسل را رحمت کناد میشه ظرف 10 دقیقه خیلی شیک و مجلسی آمار و نمودارهای دقیق و دلبخواهی رو درآورد
 • بی نام A1 ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  123 5
  گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من/آنچه البته به جایی نرسد فریاد است
 • مسعود IR ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  131 6
  به نظرم این نظر سنجی تازه خیلی دستکاری شده و اگه واقعا انتخاباتی برگزار بشه که همه رای بدن ناراضیها خیلی بیشترن ضمنا از خبرآنلاین میخوام که شجاعت به خرج بده و نظرسنجی آنلاین بذاره صدای مردم را منعکس کنید و با مردم همراه باشید
 • بی نام A1 ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  توی نمازجمعه نظرسنجی کردین؟
 • سجاد GB ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  معلومه هنوز هم زیر برفید. بیاید بیرون. بچاپ خبرآنلاین
 • بی نام IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  134 7
  مردمو چی فرض کردید واقعا با این نظرسنجی ساختگی؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  99 7
  زمانی که به رقم ها در این نظر سنجی معتبر نگاه می کنی بشدت احساسی می کنی تلاش در این بوده که اعتدال و حدوسطی را رعایت کنند و کفه ترازو نه به این طرف نه به ان طرف زیاد حرکت نداشته باشد البته احتمالا چون خیلی معتبر است اینجوری است.
 • بی نام A1 ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  68 3
  عجب
 • بی نام IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  57 4
  من هر روز با بیشتر از 500 نفر از مردم از اقشار و طبقات مختلف در ارتباطم به جرس قاطع می گویم این نظر سنجی اصلا و ابداً درست نیست سهواً یا عمداً
 • مهدی A1 ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  1 28
  اشتباه این قوم لجوج و مخالف اینه که خودشو دست بالا و برتر می بینه.از تبار اونایی که هنوز انتخابات تموم نشده اعلام پیروزی میکنن.شماها این توهم رو داشتید،دارید و خواهید داشت و این نظام استکه با قدرت و وقار پیش میره.فارغ از اینکه تمامت خواهان چه نظری دارند. موفق باشید
 • پیام A1 ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  59 2
  واقعا معلومه هنوزم صدای مردم رو نشنیدید و یا خودتون رو به خواب زدید این نظر سنجی احتمالا توی نماز جمعه انجام شده درسته که خیلی از مردم به خاطر سرکوب های سنگین نمیتونند توی این تجمعات شرکت کنند ولی مطمین باشید ۹۰٪ مردم از سیاست های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی نظام ناراضی هستند و دیگه فرقی بین دولت و نظام قائل نیستند واقعا اگه نظام و امامان جمعه خیلی به مشروعیت نظام و مردم اعتماد دارند به جای سخنرانی و از زبان مردم صحبت کردند یک رفراندوم عمومی برگزار کنند و نتیجه عملکردشون رو مستقیم از مردم بپرسند گرچه دیگه خیلی دیر شده و باید زودتر از این ها به صدای مردم گوش داده میشد قبل از اینکه مجبور بشن به صدای انقلاب مردم گوش بدهند
 • بی نام DE ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  38 0
  بهبود اوضاع اقتصادی و عدم حمایت مالی از کشورهای سوریه فلسطین و لبنان و مبارزه قاطع با مفسدان این سه میتونه ب ترتیب در اولویت باشه ...این رای گیری قابل اعتماد نیست...
 • بی نام IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  17 0
  خبر جان، از نظرسنجی خودت مایه بذاری بهتره. این نظرسنجی برای مردم انجام شده، خبرجان یه نظرسنجی برای مسئولین بذار نتیجه‌اش به گوش مردم هم نرسه.
 • بی نام IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  31 0
  لطفا کلیه مراحل انجام نظر سنجی و نحوه نمونه گیری و سوالات پرسیده شده و همچنین مکان و زمان انجام را به طور مکتوب ارائه دهید...
 • بی نام DE ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  29 0
  فکر کنم این نظر سازی است تا نظر سنجی اگه راست میگین ۴ سایت نظر سنجی ان لاین بگیرین بعد تجزیه و تحلیل کنید
 • بی نام IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  44 0
  این نظرسنجی بود یا نظرسازی؟؟؟ ظاهرا همچنان بنا بر خواب ماندن دارید...
 • بی نام A1 ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  15 10
  نظر من جیب من است، اگر خالی باشد، دولت و یا نظام ولو پدرم باشد، مخالفت می کنم...
 • بهروز IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  37 2
  در صد هم وطنانى كه مخالف كمك به سوريه و فلسطين هستند خيلى خيلى بيشتر ازاينهاست و اعتقاد دارنداين ارقام داخل مملكت خرج بشه
 • بی نام A1 ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  42 5
  شما همین کامنت های و مثبت منفی های سایت خبر آنلاین رو ببینید تا بفهمید نظر سنجی چطوره
 • ایمان A1 ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
  1 0
  عجب ماله کشی شیک ومجلسی با عدد و صدم واعشار .خوب از آب در اومده.به همین ها خوش باشید تا دوباره غافلگیر بشید.البته در میان این اعداد برادر زن صدام و...که بلافاصله اعتراضات به آنها نسبت داده شد دیده نمی شود.
 • ..... A1 ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
  0 0
  این روزها چیزی که مشهود است عصبیت وخشم نهفته ی است که در اکثر مردم وجود دارد.مخصوصا نسل جوان بیکار که آینده ای برای خود نمی بینند .اکثر دولتمردان .استانداران.فرمانداران.روسای ادارات کل پیر وسالخورده هستند وآنها را درک نمی کنند.