عکس | تصویر نجومی روز ناسا: نمای فوتوشاپی منحصربه‌فرد از خورشیدگرفتگی و ماه‌گرفتگی

این تصویر ترکیبی که پردازش رایانه‌ای سنگینی روی آن انجام شده، دو پدیده گرفت کامل را در کنار هم مقایسه کرده است: ماه‌گرفتگی کلی ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ (۱۱ بهمن ۱۳۹۶) و خورشیدگرفتگی کلی ۲۱ آگوست ۲۰۱۷ (۳۰ مرداد ۱۳۹۶).

به گزارش خبرآنلاین، وانگ له‌تیان (Wang Letian) و ژانگ جیاجیه (Zhang Jiajie) با بهره‌گیری از پردازش رایانه‌ای توانسته‌اند نماهای مختلفی از ماه را در دو گرفت متفاوت کنار هم به نمایش درآورند. وضعیت ماه در این دو تصویر، نزدیک به اوج گرفت را نشان می‌دهد.

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

در ماه‌گرفتگی کلی، ماه به‌رغم حضور در سایه زمین کماکان روشن دیده می‌شود، زیرا به‌لطف پوشش شفاف جو در اطراف زمین، پرتوهای سرخ‌رنگ نور مرئی با انحراف کمی به درون سایه می‌تابند و سطح ماه را روشن می‌کنند. در پدیده خورشیدگرفتگی هم هرچند قرص ماه کاملا در برابر خورشید قرار می‌گیرد و آفتاب به آن نمی‌تابد، اما بازتاب آفتاب از سطح زمین (زمین‌تاب) به ماه می‌رسد و آن را با شدت اندکی روشن می‌کند. البته نور زمین‌تاب در برابر نور خورشید، فروغی ندارد و جز با پردازش رایانه‌ای نمی‌توان اثر آن را روی ماه آشکار کرد.

در این نمای زیبا، می‌توانید چند ستاره را در آسمان تاریک اطراف ماه تشخیص دهید. هم‌چنین جزئیات زیبایی از زبانه‌های خورشیدی و جریان‌های فوران‌یافته از تاج خورشید را به گرد ستاره منظومه شمسی می‌توانید ببینید.

۵۴۵۴

کد خبر 753618

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =