۰ نفر
۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۰

ایسنا نوشت: صدراعظم آلمان به‌رغم انتقادات همکاران محافظه‌کارش در حزب اتحادیه دموکرات مسیحی بابت سازش‌ها با حزب چپ‌میانه مارتین شولتس برای تشکیل دولت ائتلافی، متعهد شد تا یک دوره کامل چهار ساله صدراعظم بماند. او گفت که هنوز کنترل را به دست دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت با وجود کسب نتایج ضعیف در انتخابات و اعطای وزارتخانه‌های کلیدی به حزب سوسیال دموکرات آلمان به رهبری مارتین شولتس، اصلا احساس از دست دادن قدرت را ندارد و می‌خواهد تا ۲۰۲۱ سکان بزرگترین اقتصاد اروپا را در اختیار داشته باشد.

او گفت: نارضایتی‌ها را درک می‌کنم اما طبیعتا قصد دارم تا یک دوره چهار ساله دیگر صدراعظم بمانم نه اینکه پیش از پایان کار راه را برای آمدن جانشین باز کنم. آدمی هستم که پای قولم می‌ایستم.

مرکل ۶۳ ساله در انتخابات پارلمانی سپتامبر گذشته از کسب اکثریت مطلق بازماند و عمده دلیل آن ظهور حزب راست افراطی و ضد مهاجرتی دموکراتیک آزاد بود که منجر شد تا آرای مردم از دست احزاب مهم خارج شود. پس از ماراتن مذاکرات، او چهارشنبه گذشته به یک توافق "ائتلاف بزرگ" با سوسیال دموکرات‌ها رسید که بهای سنگینی داشت. این حزب وزارتخانه‌های مهم شامل وزارت دارایی، وزارت خارجه و کار به علاوه وزارت دادگستری و محیط زیست را به دست گرفت و وزارت کشور به متحد مرکل که حزب راست میانه اتحادیه سوسیال مسیحی در بایرن است، رسید.

مرکل در گفت‌وگو با برنامه "برلین مستقیم" کانال دو تلویزیون سراسری آلمان (ZDF) واگذاری وزارت دارایی به حزب شولتس را دردآور توصیف کرد اما گفت به اعتقاد او برهم زدن ائتلاف تنها به دلیل نحوه تقسیم پست‌های کابینه غیرمسوولانه است. او گفت: این تصمیم ایده‌آلی برای اتحادیه دموکرات مسیحی نیست اما قابل پذیرش‌ است.

یکی از انتقادهایی که به مرکل وارد می‌شود واگذاری سه وزارتخانه کلیدی دارایی، خارجه و کار و امور اجتماعی به حزب سوسیال دموکرات است. در این واگذاری، وزارتخانه دارایی از حساسیت بیشتری برخوردار است زیرا در دو دوره گذشته در اختیار محافظه‌کاران بوده است. صدراعظم آلمان در روزهای گذشته با انتقادهای زیادی از درون حزب خود روبرو بود که او را متهم کرده‌اند برای ادامه حضورش در این مسند امتیازهای فراوانی به سوسیال دموکرات‌ها داده است.

صدراعظم آلمان می‌گوید تصمیم‌گیری درباره چگونگی تقسیم وزارتخانه‌ها نه از سر ضعف بلکه آگاهانه بوده است. او می‌گوید جایگزین یک ائتلاف بزرگ، انتخابات زودهنگام یا تشکیل یک دولت اقلیت بود که هیچکدام در شرایط کنونی گزینه‌ای عاقلانه‌ای نبود.

رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان می‌گوید در مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی بزرگ بر سر تقسیم وزارتخانه‌ها ۱۲ ساعت تمام مذاکره شده است. برخی ناظران طولانی بودن چانه‌زنی بر سر این مسئله را نیز نشانگر جایگزین شدن اهمیت حفظ قدرت با بحث پیرامون مسائل حیاتی کشور ارزیابی کرده‌اند.

آنگلا مرکل ضمن تاکید مجدد بر اینکه واگذاری وزارت دارایی بسیار ناخوشایند بوده، افزود رأی‌دهندگان به محافظه‌کاران نباید فراموش کنند که حزب دموکرات مسیحی موفق شده در عوض وزارتخانه اقتصاد را از سوسیال دموکرات‌ها بازپس بگیرد. رسیدگی به مسائل مربوط به انرژی نیز بر عهده این وزارتخانه است. مرکل همچنین تاکید کرد که وزیر دارایی در هر حال اختیارات بی‌انتهایی ندارد و نمی‌تواند خارج از چارچوب توافق‌های ائتلاف و تصمیم‌های دولت فدرال عمل کند.

در روزهای گذشته زمزمه‌هایی از داخل حزب دموکرات مسیحی به گوش می‌خورد که مرکل پس از سه دوره‌ی چهار ساله که صدراعظم آلمان بوده، باید راه را برای چهره‌های جدید باز کند. برخی نیز این احتمال را مطرح کرده‌اند که مرکل می‌تواند در میانه‌ی دوره‌ی چهار ساله آینده به نفع یکی دیگر از چهره‌های شاخص حزب دموکرات مسیحی از سمت خود کنار برود.

صدراعظم آلمان در برنامه تلویزیونی "برلین مستقیم" تصریح کرد، تصمیم‌گیری او برای نامزدی دوباره در انتخابات پارلمانی سال گذشته با موافقت اعضای حزب انجام شده و به همین علت وظیفه خود می‌بیند که تا پایان این دوره در سمت خود به عنوان صدراعظم آلمان به کار ادامه دهد.

یکی دیگر از درخواست‌هایی که شماری از اعضای بانفوذ حزب دموکرات مسیحی نیز مطرح کرده‌اند کناره‌گیری مرکل از دبیرکلی این حزب است. مرکل می‌گوید همواره اعتقاد داشته که ریاست دولت و دبیرکلی حزب باید در اختیار یک نفر باشد و از آنجا که هنوز به این حرف اعتقاد دارد درست‌تر می‌داند تا زمانی که صدراعظم آلمان است ریاست حزب را نیز برعهده داشته باشد. آنگلا مرکل در عین حال ابراز آمادگی کرد که از نسل جوان و چهره‌های جدید در کابینه استفاده کند. او می‌گوید اعضای کابینه را در روز برگزاری مجمع عمومی حزب دموکرات مسیحی (۲۶ فوریه) معرفی خواهد کرد.

مذاکرات پرچالش و طولانی تشکیل یک ائتلاف بزرگ میان حزب سوسیال دموکرات و اتحادیه احزاب دموکرات و سوسیال مسیحی گرچه به امضای قرارداد برای تشکیل دولت جدید منجر شد، اما برای سران دو حزب اصلی آلمان هزینه‌ سنگینی در پی داشت.

پس از مارتین شولتس، دبیر کل حزب سوسیال دموکرات که مجبور به کناره‌گیری از این سمت و انصراف از نشستن بر صندلی وزارت خارجه شد، اکنون نوبت به آنگلا مرکل صدراعظم آلمان رسیده تا به انتقادها و درخواست‌ها درباره جوان‌گرایی و تغییر نسل در رهبری حزب دموکرات مسیحی پاسخ دهد.

آنگلا مرکل در عین حال ابراز آمادگی کرده که از نسل جوان و چهره‌های جدید در کابینه استفاده کند. او می‌گوید اعضای کابینه را در روز برگزاری مجمع عمومی حزب دموکرات مسیحی (۲۶ فوریه) معرفی خواهد کرد.

تا این تاریخ هنوز تشکیل ائتلاف بزرگ به طور قطعی مشخص نیست؛ رأی‌گیری از اعضای حزب سوسیال دموکرات برای تائید یا رد قرارداد ائتلاف بزرگ چهارم ماه مارس برگزار می‌شود.

مطابق قرارداد ائتلاف بزرگ سوسیال دموکرات‌ها علاوه به وزارتخانه‌های با اهمیت یاد شده، وزارتخانه‌های خانواده، دادگستری و محیط زیست را نیز در اختیار خواهند داشت.

حزب دموکرات مسیحی نیز وزاتخانه‌های دفاع، اقتصاد، کشاورزی، بهداشت و علوم و تحقیقات را در دست خواهد داشت و وزارتخانه‌های کشور، حمل و نقل و توسعه نصیب حزب سوسیال مسیحی خواهد شد.

52310

کد خبر 754224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =