دوهفته پیش مطلبی نوشته بودم درانتقاد به اینکه چرا باید همه روزنامه نگارها مجوز طرح ترافیک داشته باشند.

تعدادی از همکاران،آن یادداشت را [اینجا بخوانید]تحویل گرفتند و تعداد زیادی نیز آن را برنتافتند. اصلاح طلب و اصولگرا و معتدل،البته هم در میان موافقان بود و هم مخالفان .

                                                                                ***

بعد از آن بود که آمار جالبی به دستم رسید.6000نفر در تهران به عنوان خبرنگار،مجوز طرح ترافیک دارند! کاش اداره کل محترم مطبوعات داخلی وزارت ارشاد اعلام کند در شهر تهران چند روزنامه نگار زندگی می کنند.وقتی می بینم در رسانه ای که در آن شاغل هستم حداقل دوسوم افرادش، مجوز طرح ترافیک ندارند این رقم 6000 معنایش چیست؟ معنایش این است: قطعا افرادی هستند که در این صنف حضور ندارند و به اسم این صنف مجوز طرح ترافیک می گیرند.

دلیل علاقه به مجوز طرح ترافیک هم روشن است: "کاملا مفت است". البته مفت مفت هم نه.  معادل هزینه یک رفت و برگشت با اسنپ را می دهند، یک سال پشت فرمان ماشین شان "قیژ" از جلوی مسافران منتظر تاکسی و اتوبوس عبور می کنند و وارد محدوده طرح می شوند.

                                                                                 ***

برخی دوستان عزیزم برایم پیغام گذاشتند در حالیکه سرمایه دارها مجوز طرح می گیرند چرا ما نداشته باشیم؟

خداوکیلی این هم شد استدلال؟ بعضی از سرمایه دارها هزار کثافتکاری دیگر هم می کنند؛این مجوز می شود که ما هم همان غلطها را بکنیم؟ رشوه می دهند،ما هم بدهیم؟ نزول می خورند و می دهند،ما هم همان کار را بکنیم؟وامهای کلان می گیرند و پس نمی دهند، ما هم بگیریم و پس ندهیم؟ بعضی شان فسادهای شرم آور اخلاقی دارند،ما هم داشته باشیم؟...

وانگهی شما فکر می کنید آن آدم پورشه سوار و آن بنزنشینی که صدهامیلیون تومان پول ماشین داده و شیشه های دودی ماشینش را بالا داده که مبادا ریا بشود! وقت شریف و گرانبهایش را صرف خرید مجوز طرح می کند؟ او با تکبر فراوان می رود توی محدوده طرح ترافیک و جریمه اش را که معادل یک نخ سیگارش هم نیست می پردازد.

تازه،مگر این سرمایه دارها چند نفرند؟ مگر دکترخلبان شهردارمان نگفت 4درصد؟ چرا همان آقا و همین شهردار فعلی نمی توانند با حمایت 96درصد بقیه،جلوی ماشین 4درصدی ها را سد کنند تا هیچکدامشان نتوانند وارد محدوده طرح ترافیک شوند؟

                                                                                ***

هنوز رقم 6000مجوز طرح ترافیک برای خبرنگاران تهرانی روی اعصابم است.بخش عمده ای از این 6000 مجوز را کسانی گرفته اند که خبرنگار نیستند اما  شرافت ما روزنامه نگارها را لگدمال کرده اند. ممنون می شوم اگر اسم این 6000نفر را منتشر کنند تا همه چیز شفاف شود.

از دوهفته قبل که مطرح کردم مجوز ورود به طرح ترافیک برای روزنامه نگاران لغو شود،خیلی حرف و حدیث شنیدم اما همه آنها مرا بر استدلالم مستحکم تر کرد که حتی به یک روزنامه نگار مجوز ندهند. به خصوص وقتی کسب اطلاع کردم که فلان آدم که مجوز فصلنامه اش را مدتها پیش گرفته و حتی یک نسخه اش را هم منتشر نکرده، اما مجوز طرح ترافیکش در جیبش است. بگردید از این نمونه ها فراوان است.

                                                                               ***

بروید چهارراه یافت آباد و میدان شوش؛ جوادیه و خاک سفید؛ افسریه و بهارستان؛شهرری و میدان منیریه؛ چرا اصلا پایین شهر؟ بروید جردن و زعفرانیه و دربند؛ از 100 رهگذر سوال کنید که آیا حاضرید خبرنگارها هر روز مجوز طرح داشته باشند؟ اگر حتی 10نفرشان موافق بودند با گردن افراشته بروید نتیجه نظرسنجی را بکوبید روی میز شهردار و مجوزتان را بگیرید و بروید. نوش جانتان!

                                                                              ***

اگر ابوذر استخوان شتر دست می گرفت و بر تبعیض و فساد می تاخت، بنده"زر" نبود. رفیق"زور" نبود. فریفته"تزویر" نبود. به همین دلیل زبانش دراز بود و سرش به آسمان ساییده می شد. فکر می کنید بلد نبودند یک "مجوز طرح ترافیک خبرنگاری" به او بدهند و دهانش را ببندند؟!

 

کد خبر 754757

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  6 2
  حرف شما کاملا درست هست
 • شاگرد حاج حمید A1 ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  6 0
  خدا پدر و مادرت رو بیامرزه عین حقیفت رو گفتی
 • علی A1 ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  6 0
  عالی بود
 • محسن44 A1 ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  6 0
  عالی درود بر شرفت.
 • بی نام IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  7 0
  خوشم میاد از کلامت. اصولگراییت خوش و حلالت باشه
 • بی نام A1 ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  5 0
  باز هم احسنت
 • بی نام IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  5 0
  عجب
 • بی نام IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  8 0
  آقای مهاجری یادداشت هایت خیلی به دل می نشیند من خودم خبرنگارم و همیشه گفته ام افراد بسیاری مجوز طرح ترافیک خبرنگاری دارند که اصلا خبرنگار نیستند. مثلا نگهبان دفتر نشریه ما. و حتی آبدارچی و مسوول امور مالی موسسه سالهاست با یک معرفی نامه فرمالیته خودشان را خبرنگار معرفی و مجوز طرح ترافیک دریافت کرده اند
 • بی نام A1 ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  2 8
  خبرنگارم و باهیچ محاسبه‌ای سرمایه‌دار محسوب نمی‌شوم، اما نگاه نفرت‌پراکنانه شما را هم نمی‌فهمم سرمایه‌دار که مجرم نیست هرچند برای شمردن کثیفی‌ها، «بعضی» را قید کردید، اما در بخش‌های دیگر جوری تصویر کرده‌اید که انگار تا حق شما را نخورده بودند چنان سوار نمی‌شدند مثلا آن‌جا که «آن پورشه‌سوار... که شیشه‌های دودی را بالا داده که مبادا ریا بشود، وقت شریف را صرف خرید مجوز می‌کند؟»، یا «با تکبر فراوان می‌رود توی محدوده و جریمه‌اش را که معادل یک نخ سیگارش هم نیست می‌پردازد» کدام بسته سیگاری ۴۰۰هزار تومان است که هر نخ‌ش یک جریمه ورود به طرح باشد؟ اصلا به تخلف سرمایه‌دار است؛ به‌هر دلیلی که وارد طرح می‌شود، تا زمانی که یک تخلف تعریف جداگانه‌ای در قانون دارد، چرا سرمایه‌داری‌اش را میان می‌کشید؟