اولین نشانه‌های تغییر چرخه غذایی موجوداتی که در محدوده آلوده به لکه نفتی زندگی می‌کند، پدیدار شد. اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند، شاید برای همیشه اکوسیستم و زندگی موجودات منطقه به کلی تغییرکند

بهنوش خرم‌روز: به نظر می‌رسد مسئله فاجعه نفتی خلیج مکزیک و تبعات زیست محیطی آن دیگر از گمانه‌زنی و نگرانی گذشته است و بالاخره آثار درازمدت این فاجعه دارند نمایان می‌شوند.

بر اساس گزارشی که اسوشیتدپرس منتشر کرده، آزاد شدن نفت خام در خلیج مکزیک باعث مرگ یا آلودگی بسیاری از موجودات دریایی شده و از این طریق چرخه غذایی موجودات دریایی را به هم زده است.

محققین مرگ تعداد بیشماری پیروسوم را در نزدیکی لکه نفتی گزارش داده‌اند. پیروسوم‌ها موجودات ژله‌ای خیار مانندی هستند که غذای اصلی لاک‌پشت‌های در خطر انقراض دریا را تشکیل می‌دادند. همچنین در طول خط ساحلی،‌ درون صدف خرچنگ‌های دریایی مرده، قطرات نفت دیده می‌شود. این موجودات بخش عمده‌ای از غذای ماهیان، لاک‌پشت‌ها و پرنده‌های دریایی هستند.

از طرف دیگر، موجودات بسیار ریزی که در خط پایه چرخه‌های غذایی قرار می‌گیرند و می‌توانند از نفت و گاز تغذیه کنند روز به روز در حال افزایش هستند. این روند در بلندمدت می‌تواند تغییرات عظیمی را در چرخه زندگی دریایی و حتی صنعت ماهیگیری به همراه داشته باشد.

کد خبر 75505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۵:۱۶ - ۱۳۸۹/۰۴/۲۵
    0 0
    حالا كه اين چاه مهار شده چرا هيچ خبري ازش نميزاريد ؟!؟