خروش فیلسوفِ شریف/ گلشنی: دانشگاه در حال سقوط است!

آیا انتقاداتی که گلشنی به وضعیت کنونی دانشگاه شریف وارد کرده، به دیگر دانشگاه‌ها در ایران نیز قابل تسری است؟

محمدحسین نجاتی: ۲۵ بهمن ماه ۹۶، دانشجویان شریف، پس از مدت‌ها به جای آنکه از سخنرانی‌های داغ سیاسی به وجد بیایند، پای سخنرانی جنجالی دکتر مهدی گلشنی استاد صاحب نام دانشگاه صنعتی شریف میخ‌کوب شدند. 

این سخنرانی حالا چند روزی است که نقل محافل در دانشگاهی شده که آن را «ام.آی.تی» ایران می‌خوانند. گلشنی در دانشگاه شریف یک برند مهم از اساتید تاثیرگذار محسوب می‌شود. کسی که پای فلسفه را به این دانشگاه صنعتی و مهندسی باز کرد و با پایه‌گذاری گروه فلسفه علم در دانشگاه شریف، فتوحات این دانشگاه در زمینه علوم را گسترش داد.
 حالا او به عنوان رییس مرکز فلسفه علم دانشگاه شریف، ۲۵ بهمن امسال مهمان دانشجویان در آمفی تئاتر این دانشگاه بود و صحبت‌های مهمی را ایراد کرد که هرکدام می‌تواند مصداقی از آنچه که امروز در دانشگاه‌های ایران در حال رخ دادن است، باشد.

گلشنی صراحتا هشدار داد که دانشگاه در حال سقوط است، بی‌کیفیتی در دانشگاه را فریاد زد، از مقاله‌محوری شدیدا انتقاد کرد و سیاست‌هایی مانند جذب دانشجوی پولی در پردیس‌ها را زیر سوال برد. همچنین از واقعیت مهمی در نحوه مواجهه مدیریت آموزش‌عالی در ایران با دانشجویان، پرده برداشت و گفت: «فرار مغزها عبارت درستی نیست، فراردهی مغزها درست است.»

گلشنی چه گفت؟

گلشنی در این سخنرانی به چند مورد کلی اشاره کرد، نخست اینکه حال دانشگاه شریف خوب نیست و مجموعه سیاست‌های دهه‌های اخیر این دانشگاه را با سرعت بالایی به سمت بی‌کیفیتی برده است.

دومین نکته‌ای که گلشنی در این سخنرانی به آن اشاره کرده است، رفتارهای غلطی است که مجموعه آموزش‌عالی و دانشگاه‌ها به خصوص آنطور که او می‌گوید دانشگاه شریف با دانشجویان دارد. تا جایی که صراحتا اعلام می‌کند: «خروجی دانشگاه ما آنقدر بی‌مهارت است که حتی توانایی برقراری ارتباط با جامعه خود را ندارد.» و «فرار مغزها عبارت درستی نیست، فراردهی مغزها درست است. برخی در این کشور و دانشگاه طوری با دانشجو برخورد می‌کنند که جوانان از این کشور فراری می‌شوند.»

نکته سوم و مهم در این سخنرانی، رویکردهای غلط در فرآیند جذب اساتید در دانشگاه است. گلشنی با انتقاد از یکی از مسئولان دانشگاه می‌گوید: «مشکل دیگر، مردن اخلاق در دانشگاه است. دانشجو معرفی کرده‌ایم با معدل و رزومه فوق العاده در دوره ارشد و دکترا که رد شد. چرا؟ زیرا یک نمره 12 در کارنامه لیسانس خودش داشت! در حالی که نبوغ پدیده‌ای است که ممکن است در ارشد یا دکترا بروز پیدا کند. انیشتین در لیسانس درس افتاده داشته است!»

نکته چهارمی که گلشنی در سخنرانی خود مطرح می‌کند، مربوط می‌شود به ماجرای تاسیس پردیس‌های دانشگاهی؛ پردیس‌ها از اواسط دهه ۸۰ با رویکرد جذب دانشجویان خارجی تاسیس شدند و اما در ادامه با توجه به اینکه دانشجویان خارجی اقبالی برای حضور در ایران نداشتند این پردیس‌ها تبدیل به محلی برای جذب دانشجویانی شد که در ازای حضور، شهریه بالا پرداخت می‌کنند و همین ابزاری برای کسب درآمد دانشگاه‌ها شد.

گلشنی در سخنرانی خود به این مورد نیز اشاره کرده و گفته است: «سالها پیش دکتر سهراب‌پور به شورای انقلاب فرهنگی آمد تا از پردیس دفاع کند که من به شدت مخالفت کردم. دانشگاه باید به کار علمی خودش بپردازد نه آنکه یه کسانی که در کنکور قبول نشدند مشغول شوند. چرا شأن دانشگاه را پایین آورده‌ایم به خاطر حذب بودجه؟ استاد عظیم الشأن برق در آن سالها به دانشجویان دولتی خودش گفته است که شنبه و یکشنبه کلاسهایمان را برگزار می‌کنیم. این کار را کرده است تا از دوشنبه تا آخر هفته به کیش برود و به خاطر ترفیع و درآمد بیشتر وقت خود را صرف دانشجویانی کند که کیفیت مطلوب را ندارند. بعد از آن هم که کلاس‌ها را به داخل پردیس اصلی دانشگاه آوردند.»

پنجمین نکته‌ای که رییس مرکز فلسفه علم در سخنرانی خود مطرح کرده است، به بازنشستگی اجباری اساتید دانشگاه بر می‌گردد. او گفته است: «یکی دیگر از مسائل، عجله در بازنشسته کردن برخی استادان است. استاد فیزیک را بدون ابلاغ قبلی با یک نامه بازنشسته کرده‌اند.»

ششمین نکته برمی‌گردد به ماجرای مقاله محوری در دانشگاه و رویکرد غلط در ماجرای جذب نخبگان در مراکز علمی. گلشنی دراین‌باره انتقادات خود را این چنین مطرح کرده است: «فارغ التحصیلان ما بازمی‌گردند برای جذب و از او مقاله می‌خواهیم. کدام دانشگاه برتر در دنیا در قدم اول از کسی که یک سال از فارغ التحصیلی‌اش گذشته است، مقاله می‌خواهد که شما می‌خواهید؟ دانشجوی فیزیک چه مقاله‌ای می‌خواهد ارائه دهد؟ بعد همین آدم‌ها می‌روند استنفورد و پرینستون جذب می‌شوند. استنفورد و پرینستون از متقاضی، مقاله نمی‌خواهد، شما می‌خواهید؟ چرا فراری می‌دهیم این نخبگان را؟» او ادامه داده: «چینی‌ها چند نوبلیست و دانشمند سرشناس در جهان دارند که همه کارهایشان را در آمریکا انجام دادند و برای خود کسی شدند. اما با همه سرشلوغی و ابهت خود سالی دو سه ماه به چین برمی‌گردند تا به پژوهشگران خود در چین کمک کنند.»

هفتمین نکته‌ای که گلشنی در رابطه با آن به تحلیل عقب‌ماندگی و احتمال سقوط دانشگاه پرداخته است، مربوط به توجه بیش از حد مسئولان به رنکینگ‌ها و توجه به کرسی‌های دانشگاهی غربی است. او گفته است: «مسئولین دانشگاه به شدت شیفته اغیار هستند. ببینید در سالهای اخیر چقدر تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های دیگر بسته شده است؟ با دانشگاه مونیخ تفاهم‌نامه بسته‌اند برای اعزام نیرو جهت دوره‌های مشترک. تمام هزینه‌ها را هم آنها (مونیخ) می‌دهند. چرا؟ مگر عاشق چشم و ابروی ما هستند؟ می‌خواهند نوابغ و نخبه‌های دانشگاه را می‌برند.»

او در پایان تاکید کرد: «صریحا اعلام خطر می‌کنم... دانشگاه با این وضعیت سقوط می‌کند»

مهدی گلشنی فیزیک‌دان و نظریه‌پرداز ایرانی، پژوهشگر فلسفه علم، مترجم، استاد دانشگاه صنعتی شریف، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، و عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران است. گذشته از دانش فیزیک که رشته تخصصی اوست، گلشنی در عرصه الهیات و پژوهش‌های دینی و نیز در زمینه مطالعات تطبیقی میان دو حوزه «علم و دین» صاحب‌نظر است و به عنوان بنیان گذار گروه فلسفه علم دانشگاه شریف شناخته می شود و هم اکنون در گروه فلسفه علم دانشگاه شریف مشغول تحقیق و تدریس است.

انتقادات گلشنی به تمامی دانشگاه‌ها قابل تسری‌ است؟
صحبت‌های جنجالی این استاد دانشگاه شریف حالا در این دانشگاه و میان دیگر فعالان این حوزه دست و به دست می‌شود و همزمان این سوال مطرح می‌شود که آیا انتقاداتی که گلشنی به وضعیت کنونی دانشگاه شریف وارد کرده است، به دیگر دانشگاه‌های ایران نیز قابل تسری است؟

پاسخ می‌تواند به احتمال زیاد مثبت باشد. او در این سخنرانی به چند نکته اصلی اشاره کرد؛ توجه بیش از حد در دانشگاه‌های ایران به کمیت‌هایی مانند مقالات علمی و تبدیل شدن مقالات به ملاکی برای جذب و ارزش‌گذاری اساتید دانشگاه که تقریبا در تمامی دانشگاه‌های ایران مصداق دارد.

علاوه بر این عجله برای بازنشسته کردن اساتید، دیگر مساله‌ای بود که در این سخنرانی به آن پرداخته شد و همزمان مصادیق بسیار زیادی در دانشگاه‌های ایران دارد.

نکته دیگر درباره پردیس‌های پولی در دانشگاه‌های مطرح دولتی است؛ در حال حاضر دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی، دانشگاه خواجه نصیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه علامه طباطبایی و... که در زمره دانشگاه‌های با کیفیت ایران محسوب می‌شود پردیس‌های پولی دارند و همزمان در حال کسب درآمد و جذب دانشجویان پولی هستند.

همچنین او در سخنرانی خود به نکته مهم و قابل توجهی هم اشاره کرد: «فرار مغزها عبارت درستی نیست، فراردهی مغزها درست است. برخی در این کشور و دانشگاه طوری با دانشجو برخورد می‌کنند که جوانان از این کشور فراری می‌شوند.»


نکته ای که به جرات می‌توان آن را در بسیاری از دانشگاه‌های ایران مشاهده کرد. به نظر می‌رسد، هشدار گلشنی هشداری نه تنها برای دانشگاه صنعتی شریف، بلکه هشداری برای تمامی دانشگاه‌ها و مجموعه آموزش‌عالی ایران است.

۴۲۴۲

کد خبر 755241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 26
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  425 7
  برای این حرف ها باید فیلسوف باشید؟ هر بچه ای که پایش را میگذارد در دانشگاه بعد از چند روز متوجه این چیزها میشود.
  • بی نام A1 ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
   4 1
   دانشگاهها رسما تبدیل شدند به بنگاههای اقتصادی که هدفش فقط و فقط کسب درآمده. خبری از علم کاربردی و مهارتی نیست. برنامه ها مربوط به 50 سال پیش.
 • بی نام A1 ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  317 6
  استاد گلشنی بفرمایید چه کسی بیش از سه دهه است که عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است؟ موتور محرک سیاستگذاری دانشگاه کدام نهاد است؟غیر از شورای مذکور؟
  • بی نام A1 ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
   43 8
   عضو بودن یک استاد و فعال بودن در قبال بقیه اعضا و اینکه سه دهه شورا با سه چهار رییس جمهور که به علم و فرهنگ کشور اهمیت نمیدادند و نمی دهند همین است که می بینید. اینکه شورا مشکلی دارد شکی نیست اما به خاطر ایشان نیست ایشان حرف هایشان را می زنند
  • بی نام A1 ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
   26 4
   رئیس جمهورشم اختیار کافی نداره چه برسه به یه استاد جزء. اینو بهتره از جلیلی بپرسید
 • بی نام AU ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  97 14
  تو مناظره با زیبا کلام نمره قبولی نگرفت هر چند فی نفسه حرفاش درسته
 • بی نام A1 ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  همه حرفهایش صحیح است
 • بی نام A1 ۰۶:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  208 6
  بزودی نامه بازنشستگی اجباری به دست ایشان میرسد.
 • بی نام A1 ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  228 4
  دانشگاهی نمانده طرف دانشجوی سال سوم برق و قدرت است اما نول و فاز را نمی شناسد...دانشجوی شیمی فرمول اسید سولفوریک را نمی داند ...ارشد زبان انگلیسی 28 واج زبان انگلیسی را نمی شناسد...در فرهنگ و دانشگاه ما کردانیسم حاکم است
 • مهدی A1 ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  252 3
  این قدر از فرار مغز ها انتقاد نکنید. اگر لیاقت استفاده از این نیرو ها را نداریم حداقل جوامع غربی شایستگی آن را دارند. بمانند که در نهایت معتاد یا خلافکار شوند یا در نهایت نجابت دچار افسردگی شدید؟ در جای دیگر باعث پیشرفت اقتصاد جهانی و حرکت مرز های علم شوند
 • بی نام A1 ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  235 6
  فیلسوف فقط ازغدی دهه فجر در برنامه ای چندتا جوون بدبخت رو جمع کرده بود تا بچه ها میخواستند حرف بزنند می گفت نه نه تو حرف نزن بذار من حرف بزنم فقط هم به رضا شاه فلک زده فحش میداد
  • بی نام A1 ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
   2 0
   یه اصلاحطلب پیدا کن عرضه داشته باشه باهاش مناظره کنه ، پیدا نمی کنی و نخواهی کرد
 • حمید A1 ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  330 6
  کار از دانشگاه گذشته کل ایران درحال سقوط و زوال هست.کلا کشور رو به نابودیه .از نظر اب و منابع طبیعی.از نظر نفت و گاز.از نظر ارز و پولی .از نظر اقتصادی و معیشتی و ... .
 • بی نام DE ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  157 3
  از اول انقلاب دانشگاه همین بوده. وقتی جو سیاست زده شد قبل انقلاب و بعد انقلاب فرهنگی شد سقوط کرد.
 • بی نام A1 ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  153 0
  ما الان یه پردیس داریم تو نقطه صفر مرزی با آذربایجان که پردیس کشاورزی دانشگاه دولتی محقق اردبیلی هست. که حتی بدون کنکور هم دانشجو نداره و امسال حتی با ترفند واگذاری زمین هم دانشجو براش نیومده. تو خود حدیث .... حتی مفت هم نمی خرن بدو بیا آتیش زدم به مالم.
 • بی نام A1 ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  104 2
  سلام، من دانشجوی دکتری دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم، وضعیت علمی و آموزشی اینجا به عنوان دانشگاه مادر مشابه هست، واقعا باید به چه کسی مراجعه کنیم؟؟؟
  • دانشجو / کارمند علوم پزشکی تهران A1 ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
   10 1
   سلام. امیدوارم هرچه زودتر چشمان همه ما بازتر شود و ببینیم که سرکلاس رفتن و کنکور دادن و کار کردن در این دانشگاه و دانشگاه های مشابه یعنی به فنا دادن هرچه برای ما ارزش بود و به ضد ارزش تبدیل شد. رهایش کنید و خودتان را بسازید. در این سیستم چاره ای جز شبیه شدن به سیستم ندارید رها شوید.
 • بی نام A1 ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  48 0
  کشور ها فقط وفقط به گواه تاریخ تا از درون منهدم نشده باشنداز بیرون مغلوب نمی شوند. سقوط اخلاقیات، افول تجارت ،خو کامگی ،بوروکراسی،مالیات گزاف وجنگ های بیهوده . و کاهش نیروی خلاق را براین دلیل ها باید افزود.
 • بی نام IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  16 1
  با سلام، من عضو هیئت علمی یکی از مراکز تحقیقات .... کشور بودم و یک ترمی درس در دانشگاه علمی کاربردی به اینجانب داده بودند که همان اوائل ارائه درس به من جهت آسان گیری اخطار دادند و نتیجه کار هم این شد که ترم های دیگه به من درس ندادند و یا درسهای این دانشگاه علمی کاربردی را به افرادی دادند که تنها شاید 1 الی 2 دو واحد درس در کل دوران تحصیل خود در ارتباط با اون درس گذرانده بود و یا اصلا در مورد درسهای دیگه اصلا واحدی پاس نکرده بودند. حتی متأسفانه شدیم یکی از دانشجویان در پایان نامه فوف لیسانس خود آمار هواشناسی خود را از یک منطقه دیگه ای بخاطر مشابهت نام ارائه داده بود و یکی از افراد در هنگام دفاع یا مطالعه پایان نامه متوجه نشدند و ......
 • بی نام DE ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  65 1
  من شریف درس خوندم و فاز خدمت به مملکت گرفتم و رفتم پژوهشگاه نیرو فقط مشکل اینه که چند ماهه یه قرون هم حقوق نگرفتم این جمله که فرار مغزها نداریم و فراری دادن مغزها داریم کاملا درسته
 • رحمان A1 ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  12 25
  در تمام جهان نوع مدرک دکترا، ملاک نیست، فعالیت دانشجو و جویندگی برای کسب علم مهم است. انتقاد از پذیرش پردیس بی مورد است چون در اکثر کشورهای پیشرفته ملاک کنکور نیست، بلکه ملاک کار پژوهشی و توانایی داوطلب است نه کنکور. و غلط ترین شیوه جذب دانشجو، کنکور است که متاسفانه دکتر گلشنی به غلط ملاک با سواذدی و بی سوادی قرار دادند
  • وحید IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
   3 8
   دقیقا فلسفه علم نیست علم کاملا تعریف داره در صورتی که فلسفه مشتی حرف مزخرف است حتی برتراند راسل هم بدش می اومد کسی اون رو فیلسوف خطاب کنه می گفت من هیومنیست و منطق ریاضیدانم
 • بی نام A1 ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  62 1
  وقتی معیار پذیرش دانشجو انواع سهمیه ها باشه و به جای شایستگان ، سهمیه داران وارد دانشگاه میشن فاتحه غلم و دانش را باید خواند. خوب می توانند نوع جایزه به این بزرگواران را تغییر بدهند. شما ببینید سهمیه آزاد چقدر است. البته خودم هم واقفم که این فقط یکی از علل انحطاط دانشگاه ها است.
 • مهران NL ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
  21 2
  با فرمایشات دکتر در مورد نواقص سیستم دانشگاهی موافقم. در مورد جذب اساتید مشکل های دیگری هم وجود دارد که اشاره نکردن. بنده فارغ التحصیل یکی از دانشگاه های معتبر با رنک زیر صد در جهان هستم و بالغ بر 7 سال سابقه پژوهشی و علمی دارم و تعداد زیادی هم تالیفات دارم. سال قبل برای جذب در هیات علمی یکی از دانشگاه های تهران اقدام کردم که در نهایت در مصاحبه عقیدتی رد شدم و کسی رو جذب کردن که تازه فارغ التحصیل شده بود و رزومه قوی علمی هم نداشت ولی رزومه "فرهنگی" و سیاسیش بسیار "پربار" بود. کاش به این موارد هم اشاره بشه.
 • هاشم IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
  11 1
  دانشجوهای فارغ التحصیل ما عموما بی سوادند.
 • بی نام GB ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
  0 0
  پذیرش کیلویی در دوره احمدی نژاد شروع شد و در دوره روحانی شتاب گرفت