روزنامه ایران با علی یونسی وزیر پیشین اطلاعات مصاحبه ای انجام داده است.

بخش‌هایی از این گفت‌وگو را می‌خوانید:

در پرونده بازداشت برخی فعالان محیط زیست به اتهام جاسوسی، برخی افراد و فعالان سیاسی، به این نکته تصریح کرده‌اند که اساساً مرجع صلاحیت دار تشخیص اتهام جاسوسی، نهاد وزارت اطلاعات است. اما می‌دانیم که نهاد دیگری این افراد را بازداشت کرده است. نظرتان در این باره چیست؟
متأسفانه وزارت اطلاعات در این پرونده مسئولیتی نداشته است. اما معتقدم حتی در این مرحله هم باید پرونده برای ادامه تحقیقات، در اختیار وزارت اطلاعات قرار بگیرد زیرا در شرایط و وضعیت فعلی، حتی اگر بازداشت شده‌ها به واقع، به جاسوسی محکوم هم شوند، اقناع افکار عمومی سخت می شود . به عبارت دیگر، براساس آنچه اتفاق افتاد، اگر مرجع تخصصی و قانونی وارد نشود و اظهارنظر نکند، چه درباره شخصی که از دنیا رفته و چه کسان دیگری که در بازداشت هستند، افکارعمومی چه بسا این افراد را محکوم تلقی نکند .
از نظر من اصلی‌ترین راهکار در شرایط فعلی پرونده این است که این پرونده، در اختیار وزارت اطلاعات قرار بگیرد.
باید اجازه بدهیم وزارت اطلاعات بر اساس وظایف حرفه‌ای و تخصصی و سازمانی خود بررسی‌های لازم را انجام دهد. در این صورت اگر وزارت اطلاعات این تشخیص تخصصی و کارشناسی را داد، جرمی واقع شده است، پس از تکمیل تحقیقات، پرونده به یک دادگاه صالحه ارجاع شود تا دادگاه نظر بدهد. اگر هم وزارت اطلاعات تشخیص کارشناسی داد که مستند کافی برای اتهامات وارده وجود ندارد، با قاطعیت و مستدل اعلام کند که اشتباهی در تشخیص رخ داده است. این اتفاق، یعنی اعلام اینکه در اطلاق عنوان جاسوسی به این افراد اشتباهی رخ داده است، نه تنها هیچ اشکالی ندارد، بلکه مانع  آن می‌شود که یک مسأله و چالش جدید و بغرنج در حوزه افکار عمومی یا بین‌المللی برای جمهوری اسلامی ایجاد شود.

شما هم سابقه قضایی دارید و هم سابقه حضور در وزارت اطلاعات. پیشنهاد شما برای اینکه جمهوری اسلامی دچار بحران جدیدی  نشود،  چیست؟
بسیار ساده است. همه باید به قانون تن بدهند. قانون مسیر را مشخص کرده است و قوه قضائیه هم مسئول اصلی اجرای قانون است.همه باید به قانون عمل کنند، به این معنی که به هر کس یا نهادی حکم ندهند، مگر آنکه حکم تحقیق و بررسی با مجوز قانونی صادر شود.

کوتاه اشاره کنم که در پرونده زهرا کاظمی ، دادستان وقت  ( سعید مرتضوی) اصرار داشت که  وی جاسوس است. برای بررسی این موضوع ما در وزارت اطلاعات، دو کارشناس ضدجاسوسی این وزارتخانه را مأمور کردیم تا در هتلی با این خانم مصاحبه کنند. این کارشناسان، پس از مصاحبه با وی، رسماً اعلام کردند که به لحاظ فنی و علمی، زهرا کاظمی جاسوس نیست، اما دادستان وقت تهران یعنی آقای سعید مرتضوی بر اصرار خود باقی ماند و این پرونده را از وزارت اطلاعات، تحویل گرفت و به اطلاعات نیروی انتظامی واگذار کرد.
زهرا کاظمی، گویا در فرآیند بازرسی، تحویل اشیا و انتقال به بازداشتگاه و نه در بازجویی، به‌دلیل مقاومت برای تحویل اشیا همراه خود، مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد و سر او به جدول خیابان اصابت می‌کند و منجر به خونریزی مغزی او می‌شود که اگر چنانچه بموقع او را به بیمارستان منتقل می‌کردند حتماً او نجات می‌یافت و همچنین اگر در این وضعیت، یعنی انتقال بموقع به بیمارستان و نجاتش، در هر دادگاهی، حتی دادگاه های کانادا در حضور وکیل کانادایی قرار می‌گرفتیم جمهوری اسلامی محکوم شناخته نمی‌شد بلکه مأمور یا مأموران دون پایه به‌دلیل قصور یا تقصیر، مسئول شناخته می‌شدند. اما بد عمل کردن، لجاجت و متهم کردن دیگری یا سیاسی کردن موضوع،  هزینه سیاسی سنگینی به جمهوری اسلامی تحمیل  کرد وخود دست اندرکاران این پرونده هم برای همیشه متهم شناخته شدند.

45302

کد خبر 757653

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
  199 0
  آقای یونسی از شما بعید است. در ماجرای قتل خانم کاظمی فقط به هزینه ای که این ماجرا برای کشور ایجاد کرده اشاره می کنید؛ اما یک کلمه نمی گویید یک انسان بی گناه کشته شده است.
 • بی نام A1 ۰۴:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
  109 0
  نوش دارو بعد از مرگ سهراب
 • بی نام IR ۰۴:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
  16 68
  با این جمله ایشان فکر کنم یک میلیارد دلار دیگر از پول های ایران به جهت غرامت بلوکه می شود
  • بی نام IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
   49 1
   براى چى بلوكه بشه ما خودمون بايد غرامت بديم اگه بيگناهى را بيدليل كشتيم حالا ضررهاى هنگفتى كه خودمون كرديم به كنار از جمله قطع رابطه با كانادا بخاطر اين قتل
 • بی نام IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
  36 0
  «هراکاظمی جاسوس نبود اما مرتضوی او را جاسوس دانست وبرای کشور هزینه درست کرد ؟» حالا که اینطور شد یه 200 هزار تومان دیگه جریم‌اش کنید.
 • بی نام A1 ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
  30 1
  جالبه که متاسفانه هرچی که رسانه های خارجی می گن بعد از یک مدت مشخص میشه درسته و چیزی که صدا و سیما گفته صحت نداشته. واقعا که
 • مهدي IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
  31 1
  دوستان خوبه خبرانلايني به اين موضوع هم دقت كنيد كه مرتضوي قاضي القضات بود و شبانه فله اي روزنامه مي بست و بعد دادستان شد و بعدشم رئيس سازمان تامين اجتماعي و... به رؤسا و بالابرهاش هم بيشتر توجه كنيد تا عمق موضوع درك بشه...
 • بی نام A1 ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
  27 0
  يعنى سفارت شوروى و انگليس در زمان شاه كارايى را كه آمريكا ميكرد نميكردن ؟ چرا هنوز برقراره سفارتاشون؟ از لحاظ تاريخى هم ظلمهايى كه شوروي و انگليس به ايران كردن يك صدمش را هم آمريكا نكرده وقتى انگليس ميخواست خوزستان را زمان ملى شدن نفت بصورت نظامى در اختيار بگيره اين آمريكا بود كه نزاشت
 • مصطفی اصفهانی A1 ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
  17 0
  سعید مرتضوی و جریان حامی او هرکسی که مانند انها فکر نکند به او اتهام جاسوسی ویا فساد اخلاقی میزنند
 • بی نام IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
  33 0
  در مورد زهرا كاظمي علت مرگ را " ضربه تصادفي جسم سخت به سر يا سر به جسم سخت" عنوان كردن و خودشون را هم تبرئه كردن خب اين اگه ظلم نيست چيه؟
  • بی نام IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۷
   8 0
   سه روز بعد از بازداشت اين اتفاق افتاده طبق گفته وكيل ايشون جالبه مرتضوى وكيل هاى خانم كاظمى را هم انداخت زندان
 • ناشناس IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۷
  10 0
  مرتضوی باید قصاص بشه برای تمام جنایاتی که انجام داده. خون بی گناهان پایمال نمی شه