استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه تهران گفت:«در شرایط کنونی بهترین راهکار برای رفع مشکلات دولت و توجه به مقدورات مردم، هدایت نقدینگی سرگردان به محل هایی مطمئن مثل سرمایه گذاری در پروژه های نیمه تمام عمرانی است.»

بایزید مردوخی در گفت وگو با خبرآنلاین با بیان اینکه درحال حاضر، نقدینگی در اقتصاد به گردش درآمده و به بازارهای سوداگری مثل ارز و سکه روی آورده است،اظهارداشت:« این نقدینگی دائم از بازارهایی مثل سکه و طلا به سمت بازارهایی چون دلار و سایر ارزها حرکت کرده و احتمال اینکه از بازار دلار به سمت بازار مسکن و زمین حرکت کند،بسیار است.»

او افزود:« این همان نقدینگی سرگردانی است که اگر بتوان برای آن، مقاصدی مطمئن پیدا کرد که در سرمایه گذاری ها و سپرده گذاری ها مشارکت داده شوند، شاید بتوان بخشی از مشکلات موجود را برطرف کرد.»

این اقتصاددان با تجربه که در دولت هشتم مدت زمانی ریاست هیات امنای حساب ذخیره ارزی را برعهده داشت و از کارشناسان باسابقه برنامه و بودجه کشور است،خاطرنشان کرد:«آنچه که من یقین دارم این است که از منابع دولتی نمی توان انتظار کار عمرانی داشت، چراکه برای پروژه های نیاز به منابع بزرگی دارد که با توجه به درآمدهای نفتی و مشکلات بدهی های دولت بعید است که دولت به تنهایی بتواند از پس تعهدات پروژه های عمرانی برآید.»

مردوخی گفت:« اما آنچه مشکلات بیشتری را متوجه دولت و پروژه های عمرانی می کند، آن است که با هجوم سرمایه های سرگردان به بازارهای سوداگری، سرمایه گذاری در بخش خصوصی به حداقل می رسد و مانعی برای توسعه اقتصادی به شمار می رود.»

3535

کد خبر 758007

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۷
  2 0
  جا برای سرمایه گذاری سرمایه های سرگردان پیدا کنید و زمینه را فراهم تا به سوی این بازارها نروند. با نصیحت که نمی شه. چرا در کشورهای توسعه یافته این اتفاق نمی افتد؟
 • سلیمیان A1 ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۷
  1 4
  وقتی قیمت دلار بیشتر از 6000 تومان هست بعد بانک کرکزی دلار 4500 می فروشه معلومعه مردم هجوم می برند بخرند. اگر قیمت ازر ازاد بشودو تک نرخی و واقعی قیمتش ثبات پیدا خواهد کرد وکسی دیگه دلار وسکه نخواهد خرید. مساله مهمتر سود بالای سپرده هاست که رکود سنگین ایجاد کرده است خوب وقتی سود بدون ریسک و مفت ومسلم 20 درصدی دوبرابر تومر می دهند بانکها هیچ کس دنبال سرمایه گذاری در پروؤه های عمرانی نیست. مخلص کلام سودبانکی بیاد زیر10 درصد شاید سرمایه های سرگردان به سمت پروژها عمرانی حرکت کند
  • بی نام A1 ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   0 0
   از مشکلات اقتصادی ما همین تفکر دلال مابانه امثال شماست که همه جای دنیا وجود داره ولی اونا برای جلوگیری از طرز فکر امثال شما برنامه ریزی دقیق دارند اما متاسفانه اینجا...
 • بی نام A1 ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  1 0
  این سرمایه های سرگردان... مثل ارواح سرگردان.... همه جا آزادانه حرکت می کنند و کسی کاریشان ندارد...اصلا نمی پرسند که از کجا آمده اند؟ چرا مالیات نمی دهند؟ صاحبانشان کیانند؟