۰ نفر
۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۶
سودآورترین نامزدهای اسکار امسال

کدامیک از ۹ فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم برنده جایزه می‌شود؟ پاسخ این پرسش هفته آینده مشخص می‌شود. اما می‌توان به این پرسش پاسخ داد: کدامیک از این ۹ فیلم سودآورتر بوده است؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حتی اگر هفته آینده فیلم «برو بیرون» جایزه اسکار را از آن خود نکند،‌ بدون شک عنوان سودآورترین فیلم در فهرست نامزدهای اسکار را به خود اختصاص داده است.

با در نظر گرفتن بودجه فیلم‌های نامزد اسکار و فروش آن‌ها در گیشه می‌توان سودآوری آن‌ها را بررسی کرد. از این دیدگاه فیلم «برو بیرون» به کارگردانی جردن پیل پیشتاز مسابقه سودآورترین‌ها است. این فیلم مورد تحسین منتقدان سینمایی با بودجه‌ای کمتر از ۵ میلیون دلار ساخته شد و در گیشه فروشی بالاتر از ۲۵۵ میلیون دلار جلوی نام خود ثبت کرد.

فرمولی که برای محاسبه بازگشت سرمایه استفاده می‌شود به این صورت است که بودجه فیلم را از مجموع فروش کم می‌کنند و باقیمانده را دوباره بر بودجه تقسیم می‌کنند. باید در نظر داشت که تقریبا نیمی از فروش فیلم به دست توزیع‌کننده می‌رسد و در این میان هزینه‌های تبلیغات و کمپین‌های اسکاری نیز وجود دارد. در مورد فیلم «برو بیرون» با در نظر گرفتن این فرمول به رقم50  یا 5,000% می‌رسیم.

«برو بیرون‌» در سایت راتن تومیتوز از ۱۰۰ درصد امتیاز ممکن به ۹۹ درصد دست یافته است که نشان از محبوبیت بالای فیلم در میان منتقدان سینمایی دارد. 

هیچیک از دیگر نامزدهای اسکار بهترین فیلم در این زمینه حتی به نزدیکی «برو بیرون» هم نمی‌رسند. در میان ۸ نامزد دیگر «دانکرک» بیشترین فروش جهانی را به خود اختصاص داده است. این فیلم به کارگردانی کریستوفر نولان در جهان بیش از ۵۲۵ میلیون دلار فروش داشت. با در نظر گرفتن بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری ساخت فیلم عددی که برای فیلم تازه نولان در فرمول بازگشت سرمایه به دست می‌آید ۴.۲۵ یا ۴۲۵٪ است.

در فیلم‌های باقیمانده چهار فیلم از جمله «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری» و «شکل آب» فروش بالای ۱۰۰ میلیون دلار داشتند. «سه بیلبورد» با بودجه ساخت ۱۲ میلیون دلاری تا اینجای کار ۱۲۱ میلیون دلار در گیشه فروش داشت و در فرمول بازگشت سرمایه نتیجه بهتری از «دانکرک» دارد. عدد به دست آمده برای «سه بیلبورد» ۹.۱ یا ۹۱۰ درصد است. باید در نظر داشت.

«شکل آب»‌ به کارگردانی گیرمو دل‌تورو نیز وضعیتی مشابه با «دانکرک» دارند. این فیلم با بودجه ۲۰ میلیون دلاری در گیشه ۱۱۱ میلیون دلار فروش داشت و به عدد ۴.۵۵ یا ۴۵۵٪ دست پیدا کرد. در نظر کارشناسان صنعت سینما دو فیلم «سه بیلبورد بیرو از ابینگ، میزوری» و «شکل آب» بیشترین شانس را برای رسیدن به اسکار بهترین فیلم دارند.

فیلم «تاریک‌ترین ساعت» نیز با بودجه ۳۰ میلیون دلاری و فروش ۱۳۵ میلیون دلاری در فرمول بازگشت سرمایه به عدد ۳.۵ یا ۳۵۰٪ می‌رسد.

در این میان وضعیت فیلم «پست» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ برای مالکان فیلم رضایت‌بخش نیست. این فیلم با بودجه ۵۰ میلیون دلاری و فروش ۱۳۷ میلیون دلاری در فرمول بازگشت سرمایه به رقم ۱.۷۵ یا ۱۷۵ درصد می‌رسد.

در فرمول بازگشت سرمایه فیلم «لیدی برد» با بودجه ۱۰ میلیون دلاری و فروش ۵۳ میلیون دلاری به عدد ۴.۳ می‌رسد و «با نام خودت صدایم کن» نیز با بودجه ۴ میلیون دلاری و فروش ۳۰ میلیون دلاری به عدد ۶.۵ دست پیدا می‌کند.

تا اینجای کار و پیش از اعلام برنده اسکار فقط فیلم «نخ خیالی» به کارگردانی پل توماس اندرسون است که کمتر از بودجه ساخت فیلم فروش داشته است. این فیلم با بودجه ۳۵ میلیون دلاری فقط ۳۳ میلیون دلار در گیشه به دست آورده است.

تمام این ۹ فیلم امید دارند که پس از اعلام نتایج و برنده شدن از تبلیغات ناشی از بردن اسکار بهترین استفاده را ببرند و سود بیشتری به دست آورند.

نام فیلم

هزینه تولید

میزان فروش

بازده سرمایه‌گذاری

برو بیرون‌

کمتر از ۵ میلیون دلار

۲۵۵ میلیون

50  یا 5,000%

دانکرک

۱۰۰ میلیون دلار

۵۲۵ میلیون دلار

۴.۲۵ یا ۴۲۵٪

سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری

۱۲ میلیون دلار

۱۲۱ میلیون دلار

۹.۱ یا ۹۱۰٪

شکل آب

۲۰ میلیون دلار

۱۱۱ میلیون دلار

۴.۵۵ یا ۴۵۵٪

تاریک‌ترین ساعت

۳۰ میلیون دلار

۱۳۵ میلیون دلار

۳.۵ یا ۳۵۰٪

پست

۵۰ میلیون دلار

۱۳۷ میلیون دلار

۱.۷۵ یا ۱۷۵٪

لیدی برد

۱۰ میلیون دلار

۵۳ میلیون دلار

۴.۳ یا ۴۳۰٪

با نام خودت صدایم کن

۴ میلیون دلار

۳۰ میلیون دلار

۶.۵ یا ۶۵۰٪

نخ خیالی

۳۵ میلیون دلار

۳۳ میلیون دلار

ضرر

منبع: گلدبری/ ۲۷ فوریه

58241

کد خبر 758706

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =