۲۰ قاضی سرگرم رسیدگی به پرونده متهمان خیابان پاسداران

ایرنا نوشت: خبر برگزاری دادگاه علنی متهمان خیابان پاسداران، پرسش و پاسخ دانشجویی معاون اول قوه قضاییه، وجود 8810 زندانی چک، صدور حکم جلب سعید مرتضوی و اظهارات رئیس قوه قضاییه در نشست مسئولان عالی قضایی در صدر اهمیت اخبار قضایی در هفته گذشته، قرار داشت.

به گزارش روز جمعه، شنبه با برگزاری دومین و آخرین جلسه دادگاه تجدیدنظر سعید مرتضوی دادستان سابق تهران و مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی در بخش تامین اجتماعی، آغاز هفته کاری دستگاه قضایی رقم خورد؛ دادگاهی که مثل جلسه قبل متهم در آن حضور نداشت و وکیل خود را فرستاد. در همین روز خبر صدور حکم جلب مرتضوی برای تحمل حبس دو ساله در پرونده کهریزک در رسانه ها منتشر شد و خود او اعلام کرد که بی گناه است و از رئیس قوه قضاییه خواستار پیگیری این موضوع شد.

سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در همین روز از خودروی مخصوص حمل زندانیان رونمایی کرد؛ خودرویی همه کاره با امکان رصد اطلاعات خودرو از زمان سوارشدن زندانی و حرکت و کنترل لحظه به لحظه آن، که تولید داخلی هم است.

دادگاه مطبوعات طبق روال یکشنبه های هیات منصفه مطبوعات استان تهران، یکشنبه هفته گذشته با این تفاوت برگزار شد که رسیدگی ها در دو شعبه 6 به ریاست قاضی شقاقی و 9 دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی همراه بود؛ مدیران مسئول هفته نامه «همشهری جوان» به اتهام توهین، هفته نامه محلی «پیک سبز» به اتهام انتشار مطالب خلاف واقع توسط اعضای هیات منصفه مطبوعات تهران مجرم شناخته نشدند اما اعضای هیات منصفه نه تنها مدیرمسئول ماهنامه «مهرنامه» را در دو اتهام نشر مطالب الحادی و ترویج مطالبی که به اساس نظام لطمه می زند و نشر مطالب خلاف واقع، مجرم شناختند بلکه با اکثریت آرا، متهم را مستحق تخفیف هم ندانستند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور در همین روز در خبری اعلام کرد که از 11 هزار زندانی جرایم غیرعمد در کشور، ٨٨١٠ زندانی چک در زندان های کشور تحمل حبس می کنند و این یعنی اطلاعات مردم نسبت به قوانین کم یا پر از اشکال است.

برگزاری هشتمین جلسه دادگاه غیرعلنی متهمان پرونده دکل نفتی در مجتمع امور اقتصادی از دیگر رویدادهای قضایی هفته گذشته بود که سیدمحمود علیزاده طباطبایی وکیل یکی از این متهمان از رو به پایان بودن این جلسات خبر داد و اعلام کرد سه شنبه آینده نهمین و اردیبهشت سال 97 دهمین و آخرین جلسه دادگاه برای این متهمان تشکیل می شود.

علیزاده طباطبایی کیفرخواست را سه بخش دکل، شناور و خرید ساختمان برشمرد و گفت که قسمت سوم کیفرخواست یعنی خرید ساختمان هفته آینده قرائت می شود که به موکل او مربوط نمی شود.

عصر روز یکشنبه دادستانی تهران با انتشار خبری، برگزاری علنی دادگاه متهمان پرونده حادثه خیابان پاسداران را خواسته و انتظار به حق مردم دانست و اعلام کرد که تحقیقات مقدماتی پرونده این آشوبگران به زودی پایان می یابد.

جعفری دولت ‌آبادی دادستان تهران در اطلاع‌ رسانی پرونده حقوق‌های نامتعارف، از ارسال 16 فقره کیفرخواست به دادگاه جهت محاکمه خبر داد و اعلام کرد که از این تعداد، 10 پرونده به صدور حکم منتهی شده که در هفت مورد، حبس‌های 3 تا 9 ماه و رد مال و در سه مورد نیز جزای نقدی مورد حکم قرار گرفته است.

دادستان تهران همچنین با رد این ادعا که 91 درصد از زندانیان را محکومان مالی تشکیل می ‌دهند، اتهام 40 تا60 درصد زندانیان را مرتبط با جرایم مواد مخدر و روان ‌گردان، 27 تا 30 درصد، سرقت دستگیر و 10 درصد باقیمانده را مربوط به متهمان سایر جرایم دانست.

اما غلامحسین اسماعیلی مدیرکل دادگستری استان تهران روز دوشنبه درباره آخرین وضعیت پرونده ناآرامی اخیر(دی ماه امسال) اعلام کرد که برای بیشتر این متهمان از طرف دادسرا اتهام اخلال در نظم و تخریب اموال عمومی صادر شده است که بخشی از پرونده افراد مرتبط با ناآرامی های دی ماه که برای آنان کیفرخواست صادر شده، به دادگاه‌ کیفری 2 استان تهران و بخشی دیگرهم با عنوان اتهامی اقدام علیه امنیت ملی به دادگاه انقلاب ارجاع داده شده است؛ البته تعدادی پرونده هم هنوز در دادسرا باقی مانده که هنوز منجر به صدور کیفر خواست نشده است.

برپایی نشست خبری روز دوشنبه در کرمانشاه با موضوع تشریح دادگاه متهمان پرونده گلیم و گبه کرمانشاه، اگرچه یک خبر استانی اما مهمی بود که مستشار این دادگاه از محکوم شدن به حبس و رد مال متهم ردیف اول و تبرئه متهمان دوم و سوم این پرونده خبر داد و اعلام کرد که این پرونده 13 هزار شاکی داشت و هشتم اسفند حکم صادر شده است.

در همین روز، نشست مسئولان عالی قضایی به ریاست رئیس قوه قضاییه برگزار شد و آیت الله صادق آملی لاریجانی در این نشست با تاکید بر نترسیدن مجموعه قضایی از هجمه های زیاده طلبان، اعلام کرد قوه قضاییه با قاطعیت به کار خود ادامه می دهد.

ستاد دیه کشور هم روز دوشنبه اعلام کرد درصد معینی از عواید نمایش‌ فیلم «اسرافیل» صرف آزادی زندانیان زنی می‌ شود که به دلیل ارتکاب جرائم غیرعمد روانه زندان شده و توانایی پرداخت بدهی خود را ندارند؛ تا کنون 20 میلیون تومان از عواید این فیلم برای این امر خیر اهدا شده است.

اظهارات رئیس کل دادگستری استان تهران درباره کشف حجاب و توضیحات اژه ای درباره حادثه خیابان پاسداران و ناآرامی های اخیر در فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس از مهمترین خبرهای قضایی روز سه شنبه دستگاه قضایی بود؛ غلامحسین اسماعیلی درباره کشف حجاب گفت که حرکات مذبوحانه ای که اخیرا با حمایت دشمنان اسلام در قالب کشف حجاب در جامعه شکل گرفته است، منشا هنجارشکنی دارد.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضا ظهر سه شنبه در نشست فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتفاقات اخیر خیابان پاسداران گفت که اتفاق خیابان پاسداران، اقدامی ضد امنیتی بود که عقبه ای داشت و از عصر تا ساعاتی بعد از نیمه شب ادامه یافت.

به گفته سخنگوی دستگاه قضایی، 20 قاضی از سراسر کشور از ابتدا به این پرونده اختصاص داده شد که البته در حال حاضر همه افراد مظنون و مسببین اصلی تا تعیین تکلیف شدن در زندان هستند اما بنای دستگاه قضایی بر این است که به کسی بی جهت ظلم نشود.

ابوالفضل حجتی معاون اصلاح و تربیت سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور چهارشنبه گذشته در حاشیه مراسم درختکاری در جاده برغان استان البرز، از مشغول به کار بودن یک سوم زندانیان کشور خبر داد و با اشاره به اهمیت اشتغال زندانیان، اعلام کرد طرح اشتغال زایی برای تمام زندانیان سراسر کشور اجرا شود.

47236

کد خبر 761181

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۸
    0 0
    مثل قضیه احمدی نژاد فعلا یک 10 بیست سالی طولش بدهید تا آب ها از آسیاب بیفتد معلوم نشود کی بدهکار است کی بستانکار خلاصه ملت را سر کار بگذارید بازی قشنگ 40 ساله دمکراسی در ایران