رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا ساعاتی پیش از صلح با کره شمالی نوشت.

کیم جونگ اون بالاخره شاخه زیتون را بالا برد و اعلام کرد که حاضر است با ترامپ وارد مذاکره شود. این در حالی است که رسانه‌های رسمی کره شمالی اعلام کردند که رهبر این کشور گفته است که آزمایش موشکی را تا انجام مذاکرات متوقف خواهد کرد، که این مساله را ترامپ در توئیت خود تایید کرد.

گمانه زنی ها بر این است که که با صلح این دو کشور خطر هسته ایی کمی کاهش پیدا می کند اما برخی معتقدند که ممکن است خروجی این مذاکرات به نفع جامعه جهانی نباشد، چرا که در این صورت خطر جنگ هسته ای بیش از گذشته افزایش پیدا خواهد کرد. با این حال روز گذشته رئیس جمهوری کره جنوبی خبر از مذاکره با کره شمالی را داد و مردم کره جنوبی در شبکه های اجتماعی به این موضوع بسیار واکنش نشان داده اند خصوصا فعالین صلح از این مذاکره استقابل کرده اند. با وجود استقبال مثبت شهروندان کره جنوبی سیاستمداران و رهبران جهانی هم به این مساله واکنش نشان دادند و موگرینی دبیر سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص بیانیه صادر کرد.


لحظه توافق کیم جونگ اون با رئیس جمهوری کره جنوبی برای توافق مذاکره

اما رئیس جمهوری ایالات متحده که بیشتر اوقات توئیت های او بوی نفرت و تخلی می دهد برای اولین بار در توئیت خود درباره کره شمالی از صلح سخن گفته است!

وی در تازه ترین توئیت خود نوشت که زمان و مکان دیدار تعیین می شود، توافق برای جهان خوب است.

ترامپ نوشت: «توافق با کره شمالی بسیار خوب است.اگر این توافق صورت بگیرد نتایج خوبی برای جهان به همراه خواهد داشت. زمان و مکان دیدار تعیین خواهد شد.»

رئیس چمهور آمریکا ساعاتی پیش تر در توئیتی جداگانه درباره کره شمالی نوشت که تحریم ها پابرجاست. وی در این تویئت نوشته است که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی قرار است که تا مذاکره تست موشکی انجام ندهد. وی با ابراز خوشبینی گفت که همه چیز به خوبی انجام شده است و زمان آن هم تعیین شده است. اما تحریم ها پابرجاست.

واکنش ها به تصمیم ترامپ
سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید، عصر دیروز طی کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد، ایالات متحده سیاست فشار حداکثر به کره‌شمالی را ادامه خواهد داد و هیچ‌گونه امتیازاتی به این کشور نخواهد داد، و تا زمانی‌که هیچ اقدام ملموس و موکدی از جانب کره‌شمالی را نبینیم، از موضع قدرت به این رویکرد خود ادامه می‌دهیم.


مذاکره ترامپ با رئیس جمهوری کره جنوبی برای مذاکره با کره شمالی

سخنگوی کاخ سفید خاطرنشان کرد، تا زمانی‌که «کره‌شمالی گام‌های ملموسی برندارد» دیدار بین ترامپ و «کیم جونگ اون» رهبر این کشور انجام نخواهد شد.

سندرز در پاسخ به سوالی درباره موافقت ترامپ با دعوت کیم جونگ اون برای دیدار بدون پیش‌شرط، گفت: «فراموش نمی‌کنیم که کره‌شمالی وعده‌هایی داده است... پیونگ‌یانگ وعده عاری‌سازی شبه‌جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای و توقف آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای را داده است. آنها می‌دانند که ما به رزمایش‌های نظامی‌مان ادامه خواهیم داد.»

«مایک پنس» معاون رئیس‌جمهوری آمریکانیز گفته است، رویکرد تازه کره‌شمالی و دعوت کیم جونگ اون از دونالد ترامپ برای دیدار، نتیجه سیاست‌های ترامپ در قبال پیونگ‌یانگ است.


لحطه اعلام توافق بر سر مذاکره آمریکا و کره شمالی از سوی کره جنوبی

مایک پنس در بیانیه‌ای گفته است که آمریکا «هیچ امتیازی» به کره‌شمالی نداده است.

وی تصریح کرده است که آمریکا «به طور پیوسته فشار» بر کره‌شمالی را افزایش داده است.

در همین زمینه، دونالد ترامپ، جمعه در توییتر خود نوشت: «روند توافق با کره‌شمالی خیلی زیاد در حال انجام است و خواهد بود، در صورت تکمیل (چنین توافقی)، یک (توافق) بسیار خوب برای جهان خواهد بود. زمان و مکان تعیین خواهد شد.»


مردم کره جنوبی نظاره گر اخبار زنده از واشنگتن.

این در حالی است که روز پنجشنبه همزمان با اعلام رسمی پذیرش دعوت کیم جونگ اون از سوی دونالد ترامپ، زمان این دیدار ماه می سال جاری اعلام شده بود و از پیش‌شرطی خاصی برای برگزاری این دیدار هم سخنی به میان نیامده بود. بر همین اساس، ناظران مسائل آمریکا می‌گویند که به نظر می‌رسد تنها یک روز پس از اعلام این توافق، کاخ‌سفید دچار «سردرگمی» شده و اکنون «مواضع متناقضی» اتخاذ می‌کند که می‌تواند ناشی «شتاب‌زدگی» دولت آمریکا در پذیرش دعوت رهبر کره‌شمالی باشد.

تصاویر از رویترز

49310

کد خبر 761399

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =