محمدرضا رضایی کوچی*

توجه به احیا و نوسازی بافت های فرسوده یکی از نیازهای اصلی کشور بوده که به همین دلیل ستاد بازآفرینی پایدار بافت شهری تشکیل شده است. براساس هدفگذاری صورت گرفته، باید سالانه 270 محله با بافت فرسوده در کشور شناسایی و سرمایه گذاری در این مناطق انجام شود.

هنگامی که سخن از بازآفرینی محله هایی واقع در بافت فرسوده به میان می آید، دیگر توجه به ساختمان در محله ، مورد نظر نیست بلکه خدمات عمومی مانند پارک، بهداشت، آموزش، مسائل امنیتی و خدماتی نیز مورد توجه است. بنابراین شناسایی محله های فاقد کارآیی لازم برای سکونت در اولویت قرار دارند.

به طور کلی اصل طرح قابل قبول بوده که نیاز کشور است و در اجرای آن تمام دستگاه های مرتبط باید حضور داشته باشند. البته ستاد بازآفرینی پایدار بافت شهری دستگاه های مختلف را ملزم کرده است تا امکانات خود را در اختیار ستاد قرار دهند.

اگرچه کلیات و اصل طرح قابل قبول است اما باید سرمایه گذاری بیشتری برای تسهیلات به منابعی که در این بافت های دیده می شود، در اختیار دولت قرار بگیرد.

دولت در لایحه به این موضوع اشاره کرده که از صندوق توسعه ملی و افزایش قیمت حامل های انرژی در بازآفرینی بافت های فرسوده سرمایه گذاری شود که این دو مورد در مجلس شورای اسلامی به نتیجه نرسید و نهایی نشد.

بیشترین سرمایه گذاری در طرح بافت های فرسوده باید از طریق امکانات دولت و همچنین سود منابعی که از طریق صندوق توسعه ملی در بانک ها سپرده گذاری می شود، تامین گردد.

به طور کلی دولت در این زمینه به درستی هدفگذاری کرده است اما باید منابع مالی و امکانات بیشتری به این طرح تزریق شود تا حرکتی جدی آغاز شود البته باید دستگاه های اجرایی نیز همراه دولت باشند.

براساس این طرح در طی 10 سال، 2 هزار و 700 محله بازآفرینی خواهد شد که این محلات در مرحله شناسایی قرار دارند. این طرح علاوه بر اشتغالزایی، زندگی را به محله های قدیمی بازمی گرداند و با عث نشاط و شادابی مردم خواهد شد.

یکی دیگر از مزیت های این طرح، مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله و بلاهای طبیعی است به گونه ای که ساکنان این منازل در خانه ای ایمن از بلایای طبیعی به ویژه زلزله زندگی خواهند شد.

در اجرای این طرح به صورت عمده مراکز استان ها به دلیل تراکم جمعیت شاید بیشتر مورد توجه باشند اما ستاد در هر استان، شهرها و محله ها را شناسایی کرده است و براساس آن برنامه ریزی می کند. امید می رود که دستگاه های مرتبط نیز با دولت همراه و همگام شوند تا طرح مذکور به خوبی به نتیجه برسد.

در حال حاضر 15 درصد جمعیت شهر تهران در بافت فرسوده زندگی می کنند که در کل کشور جمعیتی حدود 19 میلیون نفر را شامل می شود که قابل توجه است بنابراین سرمایه گذاری در این حوزه علاوه بر توجه به مسائل اجتماعی، اشتغال و شادابی ساکنان محله هایی با بافت فرسوده، ساختمان هایی ایمن را در اختیار ساکنان قرار می دهد.

* عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی

35223

کد خبر 761443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =