هر سال رهبر معظم انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوی متناسب با شعار سال خطوط و جهت‌ حرکت مسئولان کشور به دست اندرکاران حوزه اجرایی را ترسیم می‌کنند که از ابتدای دولت حسن روحانی بیشتر رهنمودهای ایشان در حوزه اقتصادی بود.

به گزارش خبرآنلاین، پاسخ به یک انتقاد در نام گذاری های سال، از نکات بارز سخنان حضرت آیت الله خامنه ای در سخنرانی اول فروردین 97 بود. رهبر معظم انقلاب به کسانی که معتقدند تعیین شعار سال به علت عمل‌نکردن مسئولان بی فایده است، این نکته را یادآور شدند که مطرح کردن شعارهای سالانه با دو هدفِ «جهت دادن به سیاستهای اجرایی و عملکردی مسئولان حکومتی» و «توجه دادن افکار عمومی به مسائل و نیازهای مهم کشور» صورت می گیرد.

بر اساس همین نگاه هم است که رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی هر سال خود عنوانی را نیز برای سال پیش رو انتخاب می کنند که چیکده نگاه و خواسته ایشان از مسئولان و مردم است.

مشکلات و تنگناهای معیشتی و اقتصادی مردم خصوصا بعد از دوران سخت تحریم، عاملی بوده که معظم له در سال های اخیر بیشترین نامگذاری ها را حول مباحث اقتصادی داشته باشند،اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید ملی و اشتغال و تاکید بر استفاده از کالای ایرانی در چند سال اخیر مورد تاکید ایشان بوده است. اهمیت مباحث اقتصادی برای رهبری آنچنان بوده که ایشان در سخنرانی اول سال 96 خود در حرم مطهر رضوی توصیه های خود به مسئولان را منحصر به مباحث اقتصادی کردند.

اما در کنار سیاست های اقتصادی که هرساله از سوی رهبری انقلاب در قالب پیام نوروزی یا سخنرانی ایشان در اولین روز سال در حرم رضوی مطرح می شود، ایشان رهنمودهای دیگری را نیز در خصوص مباحث روز کشور و دنیا ایراد می کنند تا مسیر حرکتی مسئولان روشن تر از قبل باشد.

در جدول زیر به بخشی از مهمترین نکات مطرح شده از سوی رهبری خطاب به دولت های اول و دوم روحانی در اولین روز سال و پیام نوروزی اشاره شده است؛نام سال

رهنمودهای اقتصادی

رهنمودهای عمومی

سال ۹۳«اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی»

 

*اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دولتی نیست بلکه «مردم بنیاد» است. البته مسئولین موظفند با آماده سازی شرایط و هدایت و کمک، راه را برای حضور مردم و سرمایه های مردمی آماده کنند. همه مردم و مسئولان در مقاوم سازی پایه های اقتصاد باید همکاری و نقش آفرینی کنند. این موضوع حتی از اقتصاد هم مهمتر است.

*مسئولان فرهنگی، باید با حساسیت و هوشیاری مراقب رخنه های بسیار خطرناک فرهنگی باشند و به وظایف ایجابی و دفاعی خود در این زمینه عمل کنند.
* حساسیت مسئولان درباره رخنه ها و انحرافات فرهنگی هیچ منافاتی با آزادی ندارد، چرا که آزادی به عنوان نعمت بزرگ الهی، از شعارهای اساسی انقلاب و پایه های جمهوری اسلامی با ولنگاری، بی‌تفاوتی و رها سازی کاملا متفاوت است.
*مسئولان دستگاههای فرهنگی و تبلیغاتی که مستقیم یا غیر مستقیم به دولت مربوط می شوند، از هوچی گری رسانه های بیگانه و یا رسانه هایی که زبان بیگانه را در کام دارند نهراسند و رفتار خود را با آنها تنظیم نکنند.
* مجموعه انقلابی کشور، مراجع فرهنگی از جمله بزرگان، علما، اساتید، نخبگان، روشنفکران انقلابی، هنرمندان و جوانان مومن متعهد نگاه نقادانه خود را نسبت به اوضاع فرهنگی حفظ کنند و با منطق محکم و بیان روشن و صریح، به مسئولان تذکر دهند. البته در این زمینه باید از تهمت زنی، جنجال آفرینی و تکفیر کاملا خودداری کرد. این همان عزم ملی و مدیریت جهادی در زمینه فرهنگ است.

سال ۹۴، «دولت و ملت، همدلی و همزبانی»

* هدف گذاری و برنامه ریزی مسئولان برای پیشرفت و رونق اقتصادی و کمک آحاد مردم به ویژه فعالان اقتصادی و رسانه ها به اقتصاد ملی، وظیفه ای بزرگ و همگانی است.

*دشمن بر موضوع اقتصاد تمرکز کردند بنابراین آمادگی مسئولان ضرورت دارد. باید هدفگذاری و سیاستگذاری کنند و گرفتار به روزمره‌گی نشوند.
* مهمترین هدفی که امسال باید مورد توجه مسئولان و مردم قرار بگیرد، اهتمام ویژه برای تقویت تولید داخلی است. لذا مسئولان ارشد بانکی کشور باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند..
* اگر مسئولان دولتی و آحاد مردم و فعالان اقتصادی همت کنند و رسانه های عمومی نیز به کمک بیایند، خواهیم دید که تحریم ها قادر نخواهد بود ملت ایران را از پیشرفت باز بدارد.

* ملت ایران و مسئولان در مقابل تحمیل ها و زورگویی های آمریکا کوتاه نخواهد آمد و با ایستادگی در این آزمون بزرگ موفق خواهند شد.

* رای اکثریت مردم زمینه ساز «مشروعیت قانونی» دولتها است. مهم نیست که چه نسبتی از آحاد مردم به یک رئیس جمهور رأی داده اند، بلکه هر دولتی با هر تعداد رأی که از طرف اکثریت مردم انتخاب شود، بر طبق قانون اساسی، مشروع است و همه مردم حتی کسانی که به دولت رای نداده اند، تا آنجا که بتوانند باید به دولت قانونی کمک کنند. 

* دولت نیز مانند دولتهای قبل منتقدینی دارد، و هیچ اشکال و مانعی ندارد که برخی افراد که روش، رفتار، حرف و سیاست دولت را قبول ندارند انتقاد کنند اما انتقادها باید در چارچوب منطقی بیان شوند. انتقاد نباید طوری باشد که اعتماد عمومی را از مسئولینی که مشغول به کار هستند، سلب کند و موجب بی اعتمادی عمومی شود، همچنین انتقاد نباید همراه با اهانت و روشهای خشم آلود باشد.
*مسئولان کشور در هر سه قوه نیز باید با منتقدینِ خود، رفتاری مناسب و بدور از تحقیر و اهانت داشته باشند، زیرا تحقیر مخالفان از سوی مسئولان، خلاف تدبیر و حکمت است.

*مردم وظیفه دارند از دولت قانونی و مشروع حمایت کنند و مسئولان نیز در مقابل انتقادهای منطقی سعه صدر داشته باشند.
* از این دولت حمایت می کنم، البته چک سفید امضا هم به کسی نمی دهم، بلکه با توجه به عملکردها قضاوت و عمل خواهم کرد.

سال ۹۵« اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل»

 

*«اقتصاد مقاومتی » اقتصاد ایران را مصونیت می بخشد و تأثیر تحریم ها را کاملاً کاهش می دهد. دولت البته کارهایی از جمله تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را انجام داده و از نتایج خوبی از جمله مثبت شدن تراز بازرگانی و کاهش واردات خبر می دهد اما لازم است در این زمینه کارهای اساسی انجام شود.

*دولت می تواند با تعامل با کارشناسان و اقتصاد دانان منتقد، تولید داخلی را زنده کند.

*«شناسایی و تمرکز بر فعالیتها و زنجیره های مزیت دار اقتصادی»، «احیا و به حرکت درآوردن تولید داخلی»، «خودداری جدی ازخریدهای خارجی که قدرت تولید داخلی را تضعیف کند»، «مدیریت پولها و منابع مالی ایران که از خارج وارد کشور می شود»، «دانش بنیان شدن بخشهای مهم اقتصادی»،«بهره برداری از بخشهایی که قبلاً در آنها سرمایه گذاری کلانی شده است مانند پتروشیمی و ساخت نیروگاه»، «مشروط شدن همه معاملات خارجی به انتقال فناوری به داخل ایران»، «مبارزه جدی و واقعی با فساد، ویژه خواری و قاچاق»، «افزایش بهره وری انرژی» و «نگاه ویژه و حمایتی به صنایع متوسط و کوچک برای ایجاد اشتغال و تحرک اقتصادی » 10 پیشنهاد کاربردی به مسئولان اجرایی است.

* مسائل فرهنگی بسیار حائز اهمیت است. بار دیگر به مسئولان تأکید می کنم از مجموعه های خود جوش مردمی که در سراسر کشور مشغول کار فرهنگی هستند، حمایت کنند. این مجموعه ها باید روز به روز توسعه یابد و دستگاههای فرهنگی بجای اینکه آغوش خود را به روی کسانی باز کنند که اسلام و انقلاب و ارزشها را قبول ندارند، به حمایت از بچه مسلمانها و نیروهای مومن، انقلابی و حزب اللهی بپردازند.

سال 96 «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال»

 

*نظام اسلامی به دنبال پیشرفت همه جانبه، استقلال از قدرتهای سلطه گر جهانی، شکوفایی استعدادها، رهایی کشور از آسیب های اجتماعی و عزت و امنیت و اقتدار ملی است.رسیدن به این اهداف، علاوه بر اتحاد و انسجام ملی، فرهنگ انقلابی، مسئولان شجاع و فعال و پرکار، نیازمند یک اقتصاد و تولید قوی و مبتنی بر مدیریت کارآمد و توانایی های داخلی است.

*تمرکز مسئولان بر تولید داخلی، و مطالبه‌گری ملت در این زمینه موجب حل مشکلات فراوان بویژه «بیکاری جوانان» خواهد شد.

*هدف دشمن، فشار اقتصادی بر مردم ایران با هدف دلسرد و دلزده کردن آنان از نظام اسلامی است، وظیفه همه به‌ویژه مسئولان در قبال این طراحی بسیار مهم است.
* دولت در ابتدای سال ۹۵ موضوع کمک به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط را در دستور کارخود قرار داد و تصمیم گرفت با اختصاص پانزده هزار میلیارد تومان بودجه، بیست هزار کارگاه را از رکود خارج کند که اقداماتی، اگرچه دیر هنگام، انجام گرفت اما آنچه که مهم است نظارت و استمرار آن، برای به سرانجامِ مطلوب رسیدن کارها است. بررسی های میدانی نشان می دهد که اقدامات دولت برای خارج کردن واحدهای کوچک و متوسط تولیدی از رکود، پیشرفتهایی داشته است اما نه به آن اندازه ای که برای آن هزینه شده است.
*مهمترین اولویت برای حل مشکلات اقتصادی، تکیه بر «تولید ملی و تولید داخلی» است. هدف از بیان این مطالب در وهله اول، توجه دادن مسئولان کشور به اولویت های اصلی یعنی «تولید ملی و تولید داخلی» و در وهله دوم «جهت دادن به مطالبه گری مردم» در این خصوص است. رونق گرفتن تولید ملی هم بر عهده مردم است و هم بر عهده مسئولان اجرایی، قضایی و مقننه.

*گزارشی که از صادرات کشور منتشر شده نشان می دهد، صادرات ما محدود به چندکشور است که این، برخلاف سیاستهای اقتصاد مقاومتی است و حل این مشکل نیز نیازمند تحرک مسئولان بویژه در بخش سیاست خارجی است.

*«تأمین امنیت سرمایه گذاری»، از جانب قوه قضاییه و ضابطان این قوه و نیروهای امنیتی، و «ثبات سیاستها و قوانین و حذف قوانین دست و پا گیر» از جانب مجلس شورای اسلامی از دیگر الزامات رونق تولید داخل است.

* واردات کالاهایی که در داخل به اندازه کافی تولید می‌شوند، باید حرام شرعی و قانونی شناخته شود.

* در مبارزه با قاچاق کج‌فهمی هایی صورت گرفت و با مغازه‌داران خُرد یا برخی مرزنشینان برخورد شد.منظور از مبارزه با قاچاق اینگونه موارد نیست، بلکه باید با باندهای قاچاق برخورد شود.

 * گماشتن مدیران کارآمد، متعهد، با نشاط، پرانگیزه و قوی از جانب مسئولان ارشد کشور برای بخشهای تولید یکی از این الزامات است.

*برخی می گویند ما ابزار مدرن برای رونق گرفتن تولید را نداریم اما من می گویم آن دانشمندان جوان ایرانی که توانستند در مدت کوتاهی، غنی سازی اورانیوم را از۵/۳ درصد به بیست درصد برسانند و کار بزرگی را انجام دهند، و همچنین موفق به اقدامات شگرف در ساخت تجهیزات دفاعی و موشکی با وجود تحریم های سخت بین المللی شدند و دشمن صهیونیست را به تعجب و تحسین واداشتند، قطعاً می توانند در مسیر ساخت ابزار پیشرفته برای تولید قدم بردارند. اگر ما میدان را برای جوانها باز کنیم، بسیاری از گره ها باز خواهند شد و تأکید چندین ساله و مکرر برای همکاری دانشگاه و صنعت در همین چارچوب است که البته در برخی بخشها اقدامات خوبی انجام گرفته است.

سال 97 «حمایت از کالای ایرانی

*کالای ایرانی «محصول نهایی برنامه ریزی، سرمایه گذاری و کار و ابتکار قشرهای مختلف مردم و مسئولان است»، فعالان اقتصادی و تولیدگران با «سرمایه گذاری»، مسئولان با «برنامه ریزی»، جوانان با «دانش و طراحی» و کارگران با «کار و تلاش»، محصولی به جامعه ارائه می کنند که مردم نیز علاوه بر نقش آفرینی در تولید، باید با تعصب و غیرت و خرید و مصرف کالای ایرانی از محصول نهایی این زنجیره کار و تلاش حمایت کنند.
*ما مسئولان، فعالان اقتصادی، فروشندگان و مصرف کنندگان، همه و همه با تعصب و غیرت به‌دنبال حمایت از کالای ایرانی باشیم.

 

* برخی مسئولان در دولت‌های مختلف به ظرفیت‌های کشور باور نداشتند یا اهمیت ندادند. مسئولان باید به قدرت و توانایی جوانان ایمان بیاورند و جوانان نیز باید کار را با ابتکار و بدون خستگی دنبال کنند و از برخی قدرنشناسی‌ها دلسرد نشوند.

*مهمترین چالش کشور، چالش ذهنی و ناآگاهی افکار عمومی و برخی مسئولان از ثروت انسانی و طبیعی ایران است. دشمن از همین بی‌اطلاعی استفاده و اینگونه القا می‌کند که ایرانی، «نمی‌تواند» و ایران، منابع کافی در اختیار ندارد ولی من در مقابل اصرار دارم که «ما می‌توانیم» و ایران از امکانات فراوانی برخوردار است.
* مانع دیگر پیشرفت کشور «کم‌کاری» و «تنبلی» برخی مسئولان است. اقتضای کشور، کار بی‌وقفه و پر توان است، بنابراین مسئولان بر تلاش‌هایشان بیفزایند.
«اعتماد به نسخه بیگانه» مانع دیگری مقابل پیشرفت است. مردم در مقابل بیگانگان منفعل نیستند اما برخی مسئولان به نسخه بیگانه اعتماد بیشتری دارند تا نسخه داخلی.

*دیدگاهی معتقد است تعیین شعار سال به علت عمل‌نکردن مسئولان بی فایده است اما مطرح کردن شعارهای سالانه با دو هدفِ «جهت دادن به سیاستهای اجرایی و عملکردی مسئولان حکومتی» و «توجه دادن افکار عمومی به مسائل و نیازهای مهم کشور» صورت می گیرد.

*در کشور هیچ مشکل غیرقابل حلی وجود ندارد و کلید حل مشکلات نیز در دست مسئولان و ملت ایران است و نه در دست بیگانگان.

29214

کد خبر 764453

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =