یک کارشناس مسائل اوراسیا روابط تهران و مسکو در سالی که گذشت و اهداف و منافع روسها در ارتباط با ایران را برای خبرآنلاین تحلیل و بررسی کرده است.

زهره نوروزپور: سالی که گذشت  ایران و روسیه پیشرفت چشمگیری در روابط دیپلماتیک خود داشتند که مهمترین آن اقدام مسکو در وتوی قطعنامه شورای امنیت به نفع ایران بود. سالی که گذشت مساله بحران سوریه سبب تحکیم روابط دو کشور شد. دکتر افشار سلیمانی، سفیر اسبق ایران در جمهوری آذربایجان و کارشناس مسائل اوراسیا در گفتگو با خبرآنلاین، به کم و کیف پیشبرد روابط ایران و روسیه پرداخته است که این گفتگو رو از نظر می گذرانید: 

روابط تهران-مسکو در چه سطحی از مناسبات استراتژيک قرار دارد؟ چرا روابط ما با روسیه بهتر از هر زمان دیگری است؟در بررسی روابط دو کشور تفاوتهای بارزی در دوره های پيشا و پسا برجام (هسته ای) قابل رویت و استخراج است، به این معنا که اگر در دوره پیشابرجام شاهد بی وفايي‌ها و بدعهديهاي کرملین اعم از تأخیر طولانی در احداث نیروگاه اتمی بوشهر، رأی به قطعنامه های شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت ملی علیه ایران، عدم تحویل سیستم دفاع موشکی اس-300 ، عدم همکاری جدی با ايران در مسائل منطقه ای و کاهش همکاریهاي فنی و نظامی بودیم، در دوره پسا برجام شاهد تحولات مهمی هستیم از جمله: تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر، تحویل سیستم دفاع موشکی اس-300، همکاری جدی با ایران در سوریه (تا حد اجازه به پرنده های جنگي روسیه برای پرش از  پایگاه هوايي نوژه علیه مواضع داعش، تروریستها و  مخالفان مسلح بشار اسد و پرتاب موشک های روسی از آسمان ایران علیه همان مواضع)، برگزاری نشستهای سه جانبه با حضور آذربایجان در رابطه با همکاریهای منطقه ای در قفقاز جنوبی به ویژه توسعه و تحکیم کریدور شتاب -جنوب و وتوی قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپايي در مورد یمن که ایران هدف آن بود و بهبود کمی و کیفی همکاریهای سیاسی واقتصادي و تجاری.

اگرچه روابط دو کشور در دوره پسا برجام و بویژه در دوسال اخیر در  مسیر ارتقأ کمی و کیفی قرار گرفته اما فاصله زیادی با سطح اتحاد و شراکت استراتژيک دارد و در حال حاضر میتوان گفت این روابط در سطح همکاری استراتژایک موضوعی و مقطعي قراردارد که اگر امرور بتواند به سطح شراکت استرتژيک برسد با گذر از فراز این پل امکان ورود به سطح اتحاد استراتژیک در آینده وجود دارد. هرچند به نظر من به دلیل واقعیات و ضرورتهای کنونی نظام بين الملل از احتمال بسیار اندکی و نزدیک صفر برخوردار است.

علاوه بر مواردی که در دوره پسا برجام بویژه اخیرا در ارتباط با وتوی قطعنامه مطرح شده در شورای امنیت سازمان ملل مرتبط با موضوع یمن که تا حدودی به نفع ایران بود، پرونده های مهمي از گذشته در آرشیو روابط دو کشور باقي مانده که از سوی روسیه اقدامی در مورد آنها صورت نگرفته است که در صورت گام برداشتن در مسیر تحقق آنها میتواند سطح روابط دو کشور را از همکاری استراتژیک موضوعی و مقطعي به روی پل شراکت استراتژیک که مرحله دوم مناسبات استراتژيک برساند.

مهمترین زمینه همکاری میان دو کشور کجاست؟
همکاری روسیه با ایران در راستای انتقال گاز ایران به اروپاست این در حاليست که روسیه در گذشته مانع از انتقال گاز ایران از طریق ارمنستان به گرجستان و ترکیه و اروپا گردید. شناسایی پتانسیل اقتصادی ایران در صادرات گاز ایران به اروپا به عنوان یک قدرت منطقه‌ای می‌تواند شاهرگ انتقال انرژی جهان باشد. شایعاتی که گفته می‌شود بنیان دخالت روسیه در سوریه جلوگیری از تسلط ایران بر ساحل مدیترانه برای انتقال گاز به اروپا و شکستن انحصار روسیه در تامین گاز اروپاست، سبب می‌شود این همکاری راهبردی مورد تردید واقع شود، در حالیکه برای تبدیل شدن سطح روابط به شراکت استراتژیک، روسیه باید درموضوع انتقال گاز، ایران را شریک خود بداند نه رقیب. 

روسیه باید حُسن نیت خود را در حفظ برجام و جلوگیری از فروپاشی آن نشان دهد و مانع از خروج آمریکا  از برجام شود. روسیه باید از همه امکانات خود در راستای تداوم وتوی پیشنهاد آمریکا و انگلیس در ماجرای یمن این حق وتو را باید به سود ایران ادامه دهد تا مانع از پیشروی بیش از حد آمریکا به مناطق پيراموني خودش و ایران گردد.

روسیه باید عضویت رسمی ایران در پیمان شانگهای را بپذیرد و ایران را در کنار هند و چین به عنوان یک قدرت منطقه‌ای به رسمیت بشناسد.
روس‌ها باید از توسعه اقتصادی ایران حمایت  و از تضعیف بازار ایران خودداری کنند.
روسیه باید از نفوذ ایدئولوژیک و سیاسی در ایران به دور باشد. استقلال جمهوری اسلامی ایران مهمترین سرمایه این کشور است و به همان میزان که غرب نباید در سیاست داخلی ایران دخالت کند روس‌ها هم باید از شائبه نفوذ سیاسی و امنیتی در ایران به دور باشند.

روسیه باید در فروش سلاح و انتقال تکنولوژی تسلیحاتی به دیگر کشورها حداقل توازن را رعایت کند، به عنوان مثال فروش سیستم دفاع موشکي اس-300 به ايران و پيگيري فروش سیستم دفاع موشکی اس-400 به عربستان و ترکیه و احتمالا دیگر کشورهای مخالف و رقیب ایران و اقدامات مشابه دیگر میتواند مانع از عزیمت روابط بسوی شراکت استراتژيک شود.

در شرایطی که آمریکا، عربستان، امارات متحده عربی و ترکیه را به جنگنده های اف- 35 و دیگر سیستمهای دفاع ضد موشکی مجهز میکند روسیه نیز اگر رویکرد شراکت استراتژیک با ایران دارد باید ایران را به آخرین مدلهای جنگنده های سوخو و دفاع ضد موشکی مجهز کند تا روابط در حد پرتاب موشک از آسمان ایران و استفاده از پايگاه هوایی ایران که صرفا به افزایش قدرت بازی روسیه می انجامد محدود نماند .

تحلیل شما از کانال های محرمانه مسکو و واشنگتن چیست؟ ایا این کانال ها با دیگر رقیبان جمهوری اسلامی وجود دارد، یا می توان ظن به این مساله داشت که روسیه قابل اعتماد نیست.
روسیه باید با ایران در موضوع روابط خود با اسرائیل، امریکا و عربستان حداقل در مواردی که با ایران مرتبط است شفاف باشد، انجام مذاکرات سری از سوی روسیه با امریکا و اسرائیل و عربستان که جبهه متحدي علیه ایران ساخته اند باتوجه به وجود برخی نکات مبهم در گذشته  میتواند در روابط ایران و روسیه تاثیر منفی برجای بگذارد. سرگئی ريابکف معاون وزیر خارجه روسیه چندی پیش اعلام کرده بود کانال‌های ارتباطی محرمانه میان مسکو و واشنگتن وجوددارد و دو کشور از طریق آن به بررسی پرونده‌های مورد اختلاف و در رأس آن سوریه می‌پردازند. به گفته وی این گفت‌وگوها در سطوح مختلف و با مشارکت نمایندگانی از حوزه‌های مختلف دو کشور از جمله وزارت خارجه در پایتختهای دو کشور انجام می‌شودکه ماهیت عملی دارند و اين کانال‌های محرمانه‌ هنوز علنی نشده‌اند.

این مقام روسی افزود کشورش به آمریکا پیشنهاد داده وزیران خارجه دو کشور بزودی در اتیوپی نشستی داشته باشند.

در خصوص رژیم حقوقی دریای خزر نظر شما چیست؟
مسکو باید همکاری های منطقه ای با ايران را به حضور و مشارکت ایران در حل بحرانهای موجود از جمله بحران قره باغ کوهستانی تسری دهد و از اين رهگذر با مشارکت ایران در مسير ایجاد سیستم امنیت منطقه قفقاز جنوبی با مشارکت خود و سه کشور قفقاز جنوبی و ترکيه به عنوان همسایه قفقازی و ایران مبادرت ورزد تا مدل امنیتی 3+3  محقق گردد و از نفوذ آمریکا در این منطقه و پیرامون دریای خزر کاسته شود.

مسکو باید در حل اختلافات مربوط به رژیم حقوقی دریای خزر جانب انصاف و عدالت را بگیرد تا حقوق حقه ایران نیز تامین گردد چرا که روسیه در همین رابطه در ميانه راه ایران را تنها گذاشت و برخلاف وعده ها و تعهدات خود در قبال ایران عمل کرد.

تحلیل شما از پیشنهاد پوتین در خصوص همکاری ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا چیست؟
اینک در حالی از همکار شدن ایران با اتحادیه اقتصادی اور آسیا که به ابتکار شخص پوتین در میان مجموعه کشورهای مشترک المنافع سخن به ميان آمده است که هنوز به جز چند کشور، اکثریت کشورهای مشترک المنافع به عضویت این اتحادیه درنیامده اند و همکاری ایران اگر با استفاده از معافیتهای عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده برخوردار باشد در صورتیکه میزان صادرات کالاهای ایرانی بیشتر از میزان واردات ایران از کشورهای عضو این اتحادیه بیشتر باشد مقرون به صرفه خواهد بود.

آیا می توان اقدام روسیه در شورای امنیت مبنی بر وتوی قطعنامه علیه ایران را تماما به نفع ایران توصیف کرد؟
اینک که روسیه حداقل در سی سال گذشته برای نخستین بار قطعنامه ای را در شوراي امنیت به صورت نسبی به نفع ایران وتو کرده است، ضمن تایید این اقدام شایسته باید به خاطر آورد که در دهه اخیر به زیان ایران به چندین قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی رأی مثبت داده بود. لذا هنوز برای جبران مافات توسط روسیه راه درازی در پیش است.

ذکر این نکته لازم است که بر اساس پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی انگلیس و آمریکا  که در نهایت با مخالفت روسیه مواجه شد، قرار بود علاوه بر تمدید تحریم تسلیحاتی حوثی‌های یمن (که در سال 2015 تصویب و تمدید شده است) برای یکسال دیگر، ایران نیز به دلیل نقض این تحریم محکوم شده و تدابیری علیه ایران به اجرا گذاشته شود. در این پیش نویس آمده بود که ایران باید «به دلیل به اجرا نگذاشتن تدابیر لازم برای جلوگیری از عرضۀ مستقیم یا غیرمستقیم، فروش یا انتقال موشکها و دیگر تجهیزات نظامی محکوم شود ."

 هرچند که نقطه افتراق پیش نویس پیشنهادی روسیه در مورد یمن که به تصویب شورای امنیت رسید، با پیش نویس ارايه شده توسط آمریکا و انگلیس که از سوی روسیه وتو شد، تنها شامل حذف نام ایران بود و  تحریم تسلیحاتی  انصارالله که مورد حمایت ایران قرار دارد به قوت خود باقی است، اما از آنجاییکه مدتی است انگلیس و آمریکا تلاش میکنند  تا به هر نحو ممکن پای ایران را به یک قطعنامۀ فصل هفتمی دیگر باز کنند از این رو اصل برای آنها ذکر نام ایران بود و حتی با تغییر و یا نرم کردن لحن بیانیه  مثلا به جای "محکوم کردن" از لفظ "ابراز نگرانی" استفاده کنند نیز مخالفت کردند. لذا وتوی روسیه به نفع ایران از این منظر حائز اهمیت بود.

از سوی دیگر موافقت روسیه با تحريم تسلیحاتی انصارالله  و برخورد محافظه کارانه این کشور با موضوعات مهم بین المللی که پاي غرب بویژه آمریکا در میان است با توجه به مجموعه تواناییها و رویکردهای این کشور امری طبیعی است و روسیه نشان داده است که  در سیاست خاورمیانه ای خود مراعات مناسبات در حال رشد خود با عربستان و دیگر کشورهای عربی و حتی آمریکا و اروپا و اسراييل را نیز مینماید. در عین حال با توجه به استراتژي جدید امنیت ملی و هسته ای امریکا، میتوان گفت روسیه با وتوی این قطعنامه که پس از حضور نظامی در سوريه و موفقیتهای بدست آمده با همکاری ایران نمود پیدا کرده است، هدف ایجاد توازن در رفتارهای امریکا با نمایشی از توانایی‌ها و ظرفیت‌های خود مدنظر داشته است. از سوی دیگر روسیه از سردی نسبی موجود میان اکثریت کشورهای  اروپایی وامریکا  و اختلاف نظر آنها درمورد حفظ یا لغو برجام هسته ای و برخی مستلزمات مربوط به ناتو و معاهدات بین المللی و اقتصاد و تجارت بین الملل نیز بهره برده است.

باید اذعان کرد که تصمیم اخیر روسیه در استفاده از حق وتوی خود به نفع جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مؤلفه‌های همکاری‌جویانه منطقه‌ای دو کشور قابل‌ تحلیل است و در صورت استمرار این روند و همه جانبه و متوازن شدن مناسبات نظامی.  امنیتی، اقتصادی، صنعتی، تجاری، سیاسی، در ابعاد دوجانبه و منطقه ای میتوان به تعمیق روابط دو کشور و رفتن به سوی شراکت استراتژیک امیدوار شد هرچند که واقعیات موجود در کم و کیف مولفه های قدرت و قواعد حاکم بر نظام بین الملل و پارامترهای ژئوپوليتيک و ايدئولوژيک موجب بروز ابهامات و تردیدهاي فراوان و اندک بودن ضریب احتمال ارتقاء روابط دو کشور  بترتیب به سطوح شراکت و اتحاد استراتژیک میگردد.

52310

کد خبر 764978

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مریم US ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  2 13
  تجلیل بسیار عالی و دقیق بود. اقای ترامپ کاببینت جنگی درست کرده ومقصود اصلی ایشان ایران است. ومشکل اصلی ایران هم این است که تنها اتحاد اصلی خود را با روسها تشکیل داده وروسها ابر قدرتی رابلد نیستند وفقط از سردماقشان انورتر را نمبینند. روسها از ورق ایران استفاده میکنند. مورد اس ۳۰۰ و قیره باید درس باشد برای ایران که روی روسها اصلأ حساب نکنند. بهتر است که ایران از لحاظ نظامی و موارد دیگر باچینی ها نزدیک تربشوند.
 • بی نام IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  5 11
  در مورد اینکه روسیه چند سال قبل بر ضد ما در شورای امنیت رای داد نباید روسیه رو ملامت کرد بلکه باید خودمون رو سرزنش کنیم که اون تند روی ها رو در عرصه سیاسی داشتیم..در مورد روسیه هم با این تحریمهای کاتسا که اگه برضد روسیه اجرایی بشه واین قضیه اسکریپال در انگلیس که الان هجمه بی سابقه بر ضد روسیه داره شکل میگیره دیر یا زود روسیه هم متوجه میشه که باید با ایران در منطقه همراه بشه منتها نکته مهم اینه که ایران باید با سیاست برخورد کنه ونه احساسی..
 • بی نام GB ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  0 0
  هر بدبختی که کشیدیم و میکشیم از دست روسها بوده