۰ نفر
۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۷

ایسنا نوشت: بر اساس گزارش ها کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی سفری غیرمنتظره به چین داشته است ؛ این نخستین سفر کیم جونگ اون به خارج از مرزهای کشورش از زمان به قدرت رسیدن در سال 2011 محسوب میشود.

به گزارش پایگاه شبکه بلومبرگ، منابع خبری از جمله رویترز اعلام کرده اند که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به پکن سفر کرده اما جزئیات بیشتر درباره این سفر او از جمله مدت زمان آن و شرح نشستها و دیدارها اعلام نشد.

رسانه های ژاپنی نیز گزارش دادند که قطاری حامل یک مقام بلندپایه کره شمالی وارد پکن شده است.

روز دوشنبه خبرگزاری کیودوی ژاپن گزارش کرد که یک قطار که احتمالا حامل رهبر کره شمالی است از طریق شهر داندونگ در ناحیه مرزی وارد چین شده است. شبکه تلویزیونی نیپون ژاپن نیز تصاویری از یک قطار شبیه به قطار مورد استفاده کیم جونگ ایل، رهبر سابق کره شمالی و پدر رهبر فعلی را نشان داد که در حال ورود به شهر پکن است.

چین تنها متحد عمده پیونگ یانگ به حساب می آید اما روابط دو کشور به دلیل بلندپروازی های اتمی کره شمالی اخیرا متشنج بوده است.

کیم جونگ اون که هفت سال پیش به قدرت رسید در این مدت کشورش را ترک نکرده است.

مقام های رسمی چین و کره شمالی در مورد این گزارش ها - که در رسانه های دولتی آنها منعکس نشده - اظهار نظر نکرده اند. اما اگر این خبر درست باشد یک تحول قابل توجه دیپلماتیک خواهد بود.

یک سخنگوی دولت کره جنوبی گفت: دولت در تماس نزدیک با کشورهای مرتبط و رصد اوضاع است.

تصاویر مربوط به این قطار که شبکه خبری نیپون ژاپن آن را منتشر کرده یک واگن سبزرنگ با خطوط افقی زردرنگ را نشان می دهد. نیپون نوشت: این شبیه قطاری است که کیم جونگ-ایل پدر رهبر کنونی کره شمالی با آن در سال ۲۰۱۱ به پکن سفر کرده بود.

سفر کیم جونگ-ایل به چین هم فقط پس از عزیمت او تایید شده بود.

مدیر فروشگاهی در کنار ایستگاه قطار پکن گفت عصر دوشنبه شاهد صحنه های "غیرعادی" بوده است.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: ماموران پلیس زیادی بیرون ایستگاه و در طول جاده روبروی ایستگاه حضور داشتند. ایستگاه از داخل مسدود شده بود.

به گزارش رویترز پلیس همچنین گردشگران را به بیرون از میدان تیان آنمن پکن هدایت کرد که معمولا نشانه بازدید مقام های بلندپایه در تالار بزرگ خلق است.

براساس این گزارش کاروانی از خودروها با اسکورت پلیس هنگام ترک این محل مشاهده شده است.

پیشتر در ماه مارس وزیر خارجه کره شمالی در استکهلم با استفان لوفون وزیر خارجه سوئد دیدار کرد که در راستای تدارک برای برنامه دیدار سران آمریکا و کره شمالی بود.

قرار است رهبران آمریکا و کره شمالی در ماه مه دیدار کنند که اگر انجام شود اولین دیدار سران دو کشور خواهد بود.

رهبر کره شمالی همچنین ماه آینده میلادی با مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی دیدار می کند.

5252

کد خبر 765537

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =