نمایش ایرانی پاشا اثر هنرمندان تبریزی در دوازدهمین فستیوال بین المللی تئاتر اتوس آنکارا امشب به روی صحنه رفت.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، این نمایش تاریخی ـ تراژدی ـ کمدی با حضور هنرمندان و دوستداران هنر نمایش در سالن تئاتر آکن شهر آنکارا پایتخت ترکیه اجرا شد.
نمایش 'پاشا' اثر 'اکبر شریعت' به کارگردانی 'نازیلا ایران زاد بنام' و آهنگسازی 'شاهرخ پناهی فرد' در فستیوال بین المللی تئاتر آنکارا به عنوان نماینده تبریز ٢٠١٨ اجرا می شود.
این نمایش در بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی آذربایجان شرقی ضمن کسب بهترین اثر، جوایز بخش های مختلف پوستر، آهنگسازی، بازیگری، نویسندگی و کارگردانی را نیز از آن خود کرده بود.
این نمایش که با روایتی نو از دوران قحطی و مبارزات مشروطه در تبریز به زبان ترکی آذربایجانی اجرا می شود، داستان زینب پاشا مربوط به چند سال قبل از مشروطیت را روایت می کند و شرایطی را برای تبیین اقدامات این زن و بستر مبارزه انقلاب مشروطه را در تبریز فراهم کرده است.
حدود 130 سال پیش، زنانی که در برابر چپاول گران در شهر تبریز مقاومت می کردند، به رهبری زنی به نام زینب پاشا به مبارزه با غارتگران پرداختند و با حمله به محل احتکار ارزاق عمومی، مایحتاج مورد نیاز مردم را در میان آنها توزیع کردند و این نمایش در واقع بیانگر این واقعه تاریخی است.
پیش از این، نمایش پاشا به عنوان تنها اثر برگزیده استانی به بخش رقابتی سی و ششمین جشنواره تئاتر ایران راه یافته بود.
وحید شیرزاد بازیگر نمایش پاشا به عنوان یکی از سه بازیگر برگزیده، نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگری سی و ششمین جشنواره‌ بین المللی تئاتر فجر شد.
همچنین پوستر نمایش پاشا از تبریز به عنوان یکی از 63 پوستر تئاتر از 33 طراح گرافیک، منتخب سی و ششمین جشنواره‌ تئاتر فجر برای حضور در نمایشگاه اسپند شد.
نمایش 'پاشا' با پرداختن به نقش و سهم چشمگیر زنان در شکل گیری مبارزات مشروطه روایتی جدید از مشکلات و زندگی مردم عامی تبریز در این دوران را بیان می کند.
فستیوال بین المللی تئاتر آنکارا از امروز تا 15 فروردین ماه در شهر آنکارا در حال برگزاری است.

 

46

کد خبر 765850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =