نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی عدم اعلام قیمت خرید تضمینی محصولات اساسی را مخالف سیاست حمایت از کالای ایرانی عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ازساری ،علی‌محمد شاعری گفت: با توجه به اینکه برداشت گندم آغاز شده و در آستانه برداشت کلزا هستیم متاسفانه دولت هنوز قیمت خرید تضمینی این دو محصول را اعلام نکرده است که این عدم اعلام قیمت تضمینی محصولات استراتژیک از سوی دولت هیچ تناسبی با حمایت از کالای ایرانی ندارد.

وی ادامه داد: طبق قانون دولت باید نسبت به افزایش قیمت خرید محصولاتی که مشمول سیاست خرید تضمینی هستند با توجه به نرخ تورم سالانه تا 10 درصد اقدام کند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: دستورالعمل وزارت جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی گندم و کلزا همانند سال قبل اعلام شد و هیچ‌گونه افزایش قیمتی وجود ندارد که این امر انگیزه کشاورزان برای تولید را کاهش می‌دهد و عدم افزایش قیمت از سوی دولت تناسبی با اقتصاد مقاومتی ندارد.

شاعری با بیان اینکه برآورد می‌شود 10 میلیون تن گندم و 360 تن کلزا در کشور خریداری شود، اظهار کرد: متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار عملکرد ضعیفی دارد و نمی‌تواند نقش خود را به عنوان تنظیم کننده کالاهای استراتژیک بخوبی ایفا کند.

این عضو خانه ملت ادامه داد: دلیل اصلی ناکارآمدی وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار را می‌توان به پرداخت با تاخیر چندین ماهه بهای گندم و عدم اعلام قیمت تضمینی کالاهای اساسی اشاره کرد که اگر این روند ادامه پیدا کند کمیسیون کشاورزی مجلس به وظیفه ذاتی خود عمل خواهد کرد و وزیر جهاد کشاورزی را برای دومین بار به صحن علنی مجلس برای طرح سوال و تذکر فرا می خواند.

عضو مجمع نمایندگان مازندران با بیان اینکه وزیر جهاد کشاورزی نباید نسبت به اینگونه مسایل بی‌تفاوت باشد، بیان کرد: سال گذشته کشاورزان بعد از 6 ماه بهای گندم خود را دریافت کردند که امیدواریم امسال شاهد پرداخت به موقع بهای محصولات خریداری شده به کشاورزان باشیم.

46

کد خبر 766176

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =