۰ نفر
۱۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۰

مهر نوشت:رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس دریافت مالیات بر ارزش افزوده از تولیدکننده را مانع جدی پیش روی بخش تولید اعلام کرد و از دو گام جدی مالیاتی برای حمایت از تولید در سال ۹۷ خبر داد.

محمدرضا پورابراهیمی، درباره آخرین اقدامات کمیسیون اقتصادی مجلس برای اصلاح قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده به منظور حمایت از کارفرمایان و تولیدکنندگان در سال «حمایت از کالای ایرانی» گفت: در ایران نیز همچون سایر کشورها، دو نوع مالیات بر تولید تحت عنوان مالیات بر عملکرد و مالیات بر مصرف تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده، جاری است.

وی با بیان اینکه مالیات بر عملکرد، سالها و از زمان تدوین قانون تجارت از تولیدکنندگان دریافت می‌شده و شرایط آن متناسب با مقتضیات زمانی طی شده، افزود: اما مالیات بر ارزش افزوده، مالیات جدیدی در اقتصاد ایران است که طی یک دهه اخیر با تدوین قانون مربوطه، اجرایی شده و در نهایت به صورت آزمایشی، تاکنون ادامه دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، نقصان در اجرا و عدم وجود زیرساخت‌های اجرایی لازم را ۲ نقطه ضعف مهم قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده عنوان کرد و گفت: یکی از اشکالات قانون مالیات بر ارزش افزوده در اجرا، دریافت این نوع مالیات از تولیدکنندگان است؛ به عبارتی به جای اینکه این قانون، مانند بسیاری از کشورها، مصرف را هدفگذاری کند، در کشور ما به دلیل ۲ نقطه ضعف مذکور، بخش تولید را هدفگذاری کرده است.

وی ادامه داد: دریافت مالیات بر ارزش افزوده از تولیدکننده، بسیاری از واحدهای تولید را با مشکلات عدیده‌ مواجه کرده است که هم واحدهای تولیدی کوچک و متوسط و هم بنگاه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی را دچار مشکل کرد.

پورابراهیمی گفت: در همین راستا با پیگیری‌های انجام شده، لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده اوایل سال ۹۶ از طرف دولت به مجلس ارائه شد و ما بر اساس یک برنامه زمانبندی در کمیسیون اقتصادی طی یکسال کامل این لایحه را مورد بررسی و کارشناسی قرار دادیم تا مجموعه تصمیمات مشترک مجلس و دولت، دو ضعف کلید این قانون یعنی نقص در اجرا و عدم وجود زیرساخت اجرایی را پوشش دهد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: به دلیل بررسی قانون بودجه ۹۷، بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس حدود دو ماه به تاخیر افتاد؛ اما در تعطیلات نوروز در کمیته مالیاتی کمیسیون اقتصادی بخش‌های مهم این لایحه توسط تعدادی از اعضای کمیسیون بررسی و خوشبختانه بخشی از این لایحه جمع بندی شد.

استخراج ۳۰ اشکال قانون مالیات بر ارزش افزوده

وی تصریح کرد: با دعوت از برخی فعالان اقتصادی که به دلیل اجرای ناقص مالیات بر ارزش افزوده با مشکلاتی از جمله تعطیلی واحد مواجه شدند، ۳۰ محور اشکالات این قانون احصاء شد و تک تک آنها را در اصلاحیه لحاظ کردیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، درباره نتایج بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: با مشارکت سه تشکل اصلی بخش خصوصی و تعاونی یعنی اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و اتاق تعاون همه مواد لایحه در کمیته مالیاتی کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و سعی کردیم به نحوی مدیریت کنیم که در عمل مشکلات اجرای قانون پوشش داده شود.

پورابراهیمی با بیان اینکه پیش بینی می کنیم لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده تا اواخر اردیبهشت در کمیسیون اقتصادی مجلس نهایی شود و در نوبت بررسی صحن علنی مجلس قرار گیرد گفت: اگر این لایحه در راستای حمایت از تولید، با اولویت در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گیرد حتما آثار آن را در تولید خواهیم دید.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: به فعالان اقتصادی قول می دهیم در صورت مساعدت مجلس، لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در صحن علنی تا پایان خردادماه در مجلس تصویب و نهایی می‌شود.

وی با بیان اینکه با تصویب نهایی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس قطعا ۹۰ درصد از مشکلات بخش تولید که ناشی از اجرای ناقص این قانون است، برطرف خواهد شد، افزود: اصلاح این قانون یکی از اقدامات مهم دولت و مجلس در جهت حمایت از تولید در سال ۹۷ است.

کاهش مالیات بر عملکرد به ۲۰ درصد

پور ابراهیمی ادامه داد: بعد از اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، گام بعدی و مهم کمیسیون اقتصادی مجلس در جهت حمایت از تولید در نیمه دوم سال ۹۷ هدفگذاری برای کاهش نرخ مالیات بر عملکرد بنگاه ‌ها است که در کمک به تولید ملی بسیار مهم خواهد بود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با یادآوری اینکه در حال حاضر نرخ مالیات بر عملکرد ۲۵ واحد درصد است گفت: بر اساس مذاکرات اولیه با دولت پیشنهاد ما کاهش این نرخ به ۲۰ درصد است که توافقات اولیه با دولت در این خصوص نیز انجام شده است تا اصلاح نرخ مالیات بر عملکرد در نیمه دوم سال ۹۷ نیز در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه با اصلاح و اجرای کامل قانون مالیات بر ارزش افزوده هیچ گونه مالیاتی از تولیدکننده دریافت نمی شود، گفت: فلسفه اجرای این قانون نیز این است که به هیچ وجه نباید این نوع مالیات از تولیدکننده دریافت شود؛ اما به دلیل اجرای ناقص در حال حاضر، تولیدکنندگان نیز این مالیات را پرداخت می کنند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: هدفگذاری کلان، کاهش مالیات بر تولید و اجرای دقیق دریافت مالیات از مصرف است.

 

3535

کد خبر 766769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۴
  5 0
  فعلا که دارین از مصرف کننده بدبخت چند بار مالیات بر ارزش افزوده میگیرین. میری هایپر مارکت چیزی میخری و همه کالا قیمت روشون با مالیات با ارزش افزوده اس بعد باز می بینی یه رقم اضافه هم ته فاکتور به عنوان مالبات کسر شده یا میری رستوران و مثلا آب معدنی و نوشابه ها و ماست و زیتون و خیارشور همه قیمت شون با مالیات بر ارزش افزوده اس و باز ته فاکتور یه مالیات بر ارزش اضافه بر همه این ها کسر شده... مملکته داریم آآآآآآآ
 • بی نام A1 ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۴
  5 0
  نوشدارو بعد مرگ سهراب است
 • بی نام RO ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۴
  14 1
  بهترین کاری که میشه برای تولیدکننده و مصرف کننده کرد در شرایط فعلی شاید همین باشه
 • حسن A1 ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۴
  6 0
  منظور از مصرف ، مصرف كننده ي نهايي يعني مردم ميباشند و اين به منزله ي هنه ي فشارها به مردم است و دوباره بدليل عدم توانايي قدرت خريد مصرف كننده سيكل باطل ركود شروع خواهد شد بايد فكري هم به بالابردن قدرت خريد مردم كرد به همان ميزان كه ماليات بر ارزش افزوده و غيره تحميل ميشود حقوق ها هم بايد افزايش يابد
 • بی نام IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۴
  2 0
  يه حساب رياضي ساده است مثال١٠ريال ماليات و ماليات ارزش افزوده در سال بايد اخذ بشه با توجه به اينكه كسي دنبال اين نيست كه از دوستاني كه فرار مالياتي مي كنند ماليات بگيره با حذف بخش توليد بخش خدمات بايد جور كسري رو بكشه و بخش خدمات گران ميشه و دوباره از كيسه مردم خرج ميشه
 • بی نام A1 ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۴
  4 0
  واقعا اين ماليات ارزش افزوده مسخره ترين چيزيست كه تا به حال ديده ام چلوكبابي مسلم نوشته چلوكباب كوبيده دوهزار تومان وقتي فاكتور را ميده ميبيني نزديك به سه هزار تومان اضافه نوشته علت را كه مي پرسي ميگويد ماليات ارزش افزوده است
 • بی نام FI ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۴
  2 0
  مجلس وقوانین متاسفانه فقط به گرفتن مالیات غیرکارشناسی وجبران کسری بودجه به هرقیمتی ازتولید واصناف وتاثیرتورمی این مالیات وکم شدن قدرت خریدمردم والگوی مالیات اروپابدون خدمات اروپایی ومحسوس بودن آن درزندگی مردم کمرهمت بستندودرطولانی مدت موجب ورشکستگی وبیکاری وفقرکه همین دولت محترم باید بیکاری وهزیته بیمه بیکاری راخودش بدهد ...بهترین کمک دولت به اشتغال وتولید وشکوفایی ورونق اقتصادی کناررفتن ازسرراه مردم می باشد وکلی مشکل برای اقتصاد ضعیف مردم تولید نکند...