ایسنا نوشت: رئیس کمیته حمایت از کسب و کارهای الکترونیک در مجلس، گفت: بزرگ‌ترین عارضه فیلترینگ تلگرام، تعمیق بی‌اعتمادی موجود میان مردم و دستگاه‌های مسئول است.

پروانه مافی در رابطه با اخبار و شایعات مطرح شده در رابطه با فیلترینگ تلگرام، عنوان کرد: ما در مواجهه با چالش های نوظهور عمدتا به سراغ روش های ناکار آمد رفته ایم و فیلترینگ نیز یک روش سلبی است. تجربه نشان داده روش های سلبی نه تنها اهداف را محقق نمی کنند بلکه با عوارض اجتماعی نیز همراه هستند. بزرگ ترین عارضه فیلترینگ تلگرام، تعمیق بی اعتمادی موجود میان مردم و دستگاه های مسئول است. زمانی می توان تلگرام را فیلتر کرد که نیاز به این پیام رسان را در جامعه کاهش داده باشیم.

وی در ادامه گفت: باتوجه به واقعیت های موجود از عقبه پیام رسان تلگرام زمانی که نیمی از جامعه ایران در فضای تلگرام فعالیت می کنند، تردیدی نیست که باید با نگاه امنیت ملی نیز به این موضوع نگاه شود و برای آن تصمیم گیری کرد. بنابراین بر روی اینکه چه باید کرد، تقریبا اختلاف نظری وجود ندارد. آنچه که باید محقق شود حفظ امنیت ملی در فضای مجازی و صیانت از اطلاعات و داده های تولید شده در میان آحاد مردم و امکان عدم سوء استفاده دشمن از این اطلاعات است.

مافی با بیان اینکه «هنوز در مورد اینکه شورای عالی فضای مجازی در خصوص تلگرام چه تصمیمی خواهد گرفت مشخص نیست» گفت: مبتنی بر تجربیات گذشته می توان پیش بینی کرد که فیلترینگ تلگرام مقصود را حاصل نمی کند و مردم را برای استفاده از پیام رسان های داخلی ترغیب نخواهد کرد، در نهایت مردم پس از مدتی به سراغ استفاده از یک پیام رسان خارجی دیگر می روند.

مافی خاطرنشان کرد: کشورها و دولت هایی که برخی از شبکه های اجتماعی و پیام رسان های مجازی را فیلتر کرده اند و نتیجه نیز گرفته اند، عمدتا پیش از این اقدام با تقویت نمونه های مشابه و مورد تایید خود در جامعه، احساس نیاز به استفاده از یک پیام رسان خاص را از بین برده اند اما ما عمدتا برعکس عمل کرده ایم پیش از آنکه راهکار سلبی ایجاد کرده و تقاضای موثر برای استفاده از پیام رسان های داخلی ایجاد کنیم، به سراغ اعمال محدودیت رفته ایم و این روش به نتیجه نخواهد رسید.

مافی با اشاره به اینکه درس گرفتن از تجربیات گذشته در جامعه امروز یک الزام برای نظام تصمیم گیری کشور است، گفت: دیگر فرصت برای اشتباه وجود ندارد چراکه آستانه تحمل جامعه دیگر مانند سابق نیست، به گونه ای که بعید نیست با اعمال فیلترینگ تلگرام نه تنها اهداف مورد وفاق محقق نشود بلکه عوارض و خسارات جدیدی نیز به بار آید.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، گفت: واقعیت را نباید نادیده گرفت مردم نسبت به پیام رسان های داخلی، درست یا غلط اعتماد ندارند مسئله اصلی بی اعتمادی مردم به نظام تصمیم گیری و برخی دستگاه های مسئول در داخل کشور است. من بعید می دانم که این مسئله را با فیلترینگ بشود حل کرد. وقتی جایگزین مطلوب و مورد اعتمادی برای مردم وجود ندارد.

وی تصریح کرد: زمانی می توان تلگرام را فیلتر کرد که نیاز به استفاده از این پیام رسان را در جامعه کاهش داده باشیم تلگرام و جمعیت چند ۱۰ میلیونی کاربران ایرانی آن را در حالی که به آن نیاز دارند نمی توان با یک تصمیم و دفعتا از حضور در این فضا منع کرد.

رئیس کمیته حمایت از کسب و کارهای الکترونیک در مجلس گفت: اگر تلگرام فیلتر شود، از آنجا که مردم احساس خواهند کرد که نظام تصمیم گیری کشور آن ها را تحت فشار گذاشته است و به خواست آن ها بی توجه است، طبعا نسبت به عملکرد آن دلسرد و بی اعتماد خواهند شد بنابراین بزرگ ترین عارضه این کار تعمیق بی اعتمادی موجود میان مردم و دستگاه های مسئول است. گستردگی و شدت این بی اعتمادی به گونه ای خواهد بود که می تواند وضعیت سرمایه اجتماعی کشور را به حد بحرانی نزدیک کند.

پیشنهاد نظرسنجی در مورد تمایل مردم به پیام‌رسان‌های داخلی

همچنین ایلنا نوشت:

فاطمه سعیدی عضو هیات رییسه فراکسیون امید با اشاره به شایعات ضد و نقیض روزهای گذشته درمورد اعمال محدودیت در فضای مجازی اظهار داشت: دولت تا اینجا نشان داده، بنا ندارد رو به محدود کردن مردم در فضای مجازی بیاورد و ما هم پشتیبان همین رویکرد هستیم.

وی همچنین در رابطه با فیلترینگ تلگرام گفت: اگر به بهانه روی آوردن به پیام‌رسان‌های داخلی، مردم را محدود کنیم، نتیجه عکس خواهیم گرفت. کسانی که فکر می‌کنند با فیلتر کردن یک پیام‌رسان خارجی موج اقبال به پیام‌رسان‌های داخلی را شاهد خواهیم بود، دچار خطای فاحشی در تحلیل هستند.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی با اشاره به سیاست مشابه و ناموفق در قبال پدیده‌ها و تکنولوژی‌های نو همچون ویدئو و ماهواره در گذشته، یادآور شد: آن روز که دستگاه ویدئو در کشور ممنوع بود را فراموش نکرده‌ایم. خروجی عملی ممنوعیت استفاده ماهواره را هم امروز به خوبی شاهدیم. وقت آن رسیده که نگاه‌مان را نسبت به مواجهه با ابزارهای ارتباطی تغییر دهیم.

عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نظرسنجی کنید تا معلوم شود مردم به یک پیام‌رسان داخلی چقدر اعتماد دارند. اگر میزان این اعتماد قابل‌قبول نبود، حتماً باید در سیاست‌ها تجدیدنظر کنیم، نه در میزان دسترسی مردم به شبکه‌های مجازی.

وی به فیلترینگ ناموفق برخی از شبکه‌های اجتماعی و موبایلی در حال حاضر هم اشاره کرد و افزود: امروز توییتر فیلتر است اما آیا اثرگذار نیست؟ بخشی از رخدادهای اجتماعی و حتی تصمیمات اتخاذ شده در سطوح مختلف حاکمیت برآمده از موج‌های توییتری است. نمی‌توانیم چشم‌مان را روی واقعیات جهان ببندیم.

27215

کد خبر 766822

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 5
  • بی نام A1 ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۴
    19
    همین که پسوند داخلی رو به پیام‌رسان بگین کافیه که کسی سراغش نره، جایگزین مطمئن وجود نداره.