خداحافظی اپل با اینتل از ۲۰۲۰ و کاهش ۶ درصدی ارزش سهام اینتل

اپل در یک اقدام انقلابی قصد دارد از 2020 در بخش سخت افزارِ مک، تراشه‌های ساخت خود را جایگزین محصولات اینتل کند. انتشار این خبر منجر به کاهش 6 درصدی ارزش سهام اینتل در بورس شد.

 

به گزارش خبرآنلاین، پروژه ساخت تراشه بومی با کُد موسوم به کاتامالا در اپل درحال توسعه است و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته از 2020 تراشه‌های دیگری غیر از اینتل روی آی‌مک و مک‌بوک نصب خواهد شد.{لینک}{لینک}

اپل تجربه سوئیچ به تراشه بومی را قبلا نیز داشته است. این کمپانی در سال 2005 تصمیم گرفت به جای استفاده از تراشه آی‌بی‌ام از تراشه‌های موتورولا استفاده کند و همان زمان بسیاری از رقبا به سوی اینتل رفته و پرفورمنس خوبی را روی محصولات خود به دست آوردند. تفکر بومی سازی تراشه از زمان استیو جابز شروع شد و این کمپانی در سال 2008 کمپانی PA Semi را به قیمت 278 میلیون دلار خرید تا کار مستقل سازی را انجام دهد.

اپل بعدا تجربه بومی سازی تراشه روی آیفون را پیاده کرد و موفق هم شد و حالا تصمیم دارد این کار را روی آی‌مک و مک‌بوک و ... نیز انجام دهد. گفتنی است تراشه A11 Bionic روی آیفون ایکس (آیفون 10) و آیفون 8 عملکرد بالاتری در مقایسه با تراشه اینتل از خود نشان داده است.

اپل همچنین در استراتژی وسیع‌تری روی پلتفرم نرم افزاری موسوم به Marzipan کار می‌کند تا اپلیکیشن‌های آیفون و آی پد قابل اجرا روی مک شوند. بدین ترتیب ادغام دو پلتفرم دور از انتظار نخواهد بود.

 

 

 

5656

 

کد خبر 766858

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =