گفت وگو با مدیرعامل شرکت ملی نفت

آذر جزایری:آبان ماه سال گذشته بود که برای اولین بار حضور قلعه بانی در نفت مطرح شد و پس از ان نیز روابط عمومی وزارت نفت به شدت این نوع شایعات را محکوم کرد.5 ماه پس از انتشار این احتمال وزیر نفت در نمایشگاه نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی بر شایعات حضور این مدیر صنعتی در نفت حکم تایید زد.

با همین اعلام قلعه بانی لقب مرد شماره 2 نفت را به خود اختصاص داد و با حضور در نمایشگاه بین المللی نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی سعی داشت تا شناخت بیشتری از نفت پیدا کند.البته این اظهار نظر به نقل همین مدیر است.چرا که وی در این نمایشگاه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرآنلاین در خصوص برنامه هایش در نفت می گوید: هنوز شناخت کاملی نسبت به نفت پیدا نکرده ام و برای ارائه برنامه خیلی زود است.

امروز تقریبا سه ماه از حضور این مدیر بر مسند مدیریت کلیدی ترین زیرمجموعه وزارت نفت می گذرد اما پاسخ های وی به سوالات تخصصی خبرنگاران حاکی از آن است که این مدیر همچنان برای تبدیل شدن به یک مدیر نفتی راه بسیار دشواری را در پیش خواهد داشت.

نمونه این ادعا را شاید بتوان در اعلام ظرفیت تولید و تولید روزانه نفت کشور جستجو کرد.چرا که تا کنون دو آمار مختلف از سوی قلعه بانی برای میزان ظرفیت تولید و تولید روزانه کشور اعلام شده و این بار نیز در مواجه با این سوال خبرنگار ما که مشروح آن را در ادامه می خوانید حاضر به پاسخگویی به این سوال و اعلام رقمی مشخص نشد.

آقای قلعه بانی شما تا کنون دو رقم مختلف را برای میزان فعلی تولید روزانه نفت و ظرفیت تولید اعلام کرده اید.در یک مصاحبه خود ظرفیت تولید را 4 میلیون و در اظهارنظر دیگری ظرفیت تولید را 4 میلیون و 200 هزار بشکه اعلام کرده اید.بالاخره در حال حاضر ظرفیت تولید و تولید روزانه ایران چقدر است؟

فکر نمی کنم لازم باشه جوابی به این سوال بدهم.تنها چیزی که می تونم بگویم این است که به همان میزانی که باید باشد هست و مشکلی نداریم.

گفته می شود در حال حاضر میزان ذخیره شناور نفت ایران در خلیج فارس 28 درصد معادل میزان صادرات 22 روز ایران  افزایش پیدا کرده و همین امر بر حراج نفت ایران در خلیج فارس دامن زده است؟

نه به هیچ وجه؛ در حال حاضر نفت ایران به راحتی در بازار بفروش می رسد و نیازی به ذخیره سازی آن در دریا نداریم.بنابراین باید تاکید کنم این خبرها کذب است و هیچ گونه مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

به نظر شما تحریم ها تا چه اندازه توانسته بر صنعت نفت ایران تاثیرگذارباشد؟

آثار تحریم در حوزه مدیریت صنایع نفت و گاز کشوربه طور کامل خنثی شده است.در واقع تحریم یک فرصت برای سازندگان داخلی ایجاد کرده است تا با همکاری بخش های مصرف کننده از ظرفیت های موجود حداکثر استفاده را بکنند. حمایت از سازندگان و تولیدات داخلی سبب شده است تا اتکای صنایع عظیم نفت به تولیدات داخلی بیش از پیش شود و علاوه بر صرفه جویی های ارزی و بی اثر سازی تحریم ها موجب اشتغال زایی و تحقق هر چه بیشتر شعار «ما می توانیم» شود.

بنابراین در حال حاضر تحریم به نفع ما تمام شده است.چرا که باعث شده  پیمانکاران و سازندگان نفتی بسیار توانمندتر از گذشته شوند.

 گفته می شود خاتم الانبیاء به علت آنکه در لیست تحریم قراردارد از اجرای فازهای 15و16 کناره گیری کرده است.پس چگونه شما بر عدم تاثیرگذاری تحریم برروی صنعت نفت ایران تاکید می کنید؟

 از انصراف قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا از مشارکت در طرح توسعه فاز 15 و 16 پارس جنوبی اطلاع رسمی ندارم.اما این احتمال وجود دارد که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا این پروژه را به شرکتهای دیگر واگذار کرده باشد.

در حال حاضر بسیاری از سازندگان تجهیزات نفتی از حضور چینی ها در صنعت نفت ایران ابراز نگرانی می کنند.آیا برنامه ای برای کاهش حضور چینی ها در بازار ساخت تجهیزات نفتی ایران دارید؟

شرکت ملی نفت در تلاش است تا راهکارهایی را برای بیرون کردن چینی ها از صنعت نفت کشور جستجو کند تا شاید از این طریق بتوان مشکلات سازندگان ایرانی را کاهش داد. البته ما در برخی شرایط چون ضرب الاجل به بهره برداری رسیدن یک طرح و نیاز به تجهیزات مورد نیاز در فرصتی کم نیاز به خرید تجهیزات چینی داریم چرا که در برخی موارد سازندگان ایرانی نمی توان جوابگوی تولید تجیهزات مورد نیاز ما درزمان مشخص شده باشند بنابراین ناچاریم از چینی ها خرید کنیم.البته در این میان ارزان تر بودن قیمت تجهیزات چینی به نسبت تجهیزات ایرانی یکی از دلایلی محسوب می شود که بر علاقمندی پیمانکاران نفتی برای خرید از چینی ها دامن زده است. با این حال برنامه ای در حال تدوین است تا خرید تجیهزات چینی را در صورت تولید داخل به صفر برسانیم و در حال حاضر به دنبال بررسی راه حل های موجود هستیم.اما نباید فراموش کرد که سازندگان ایرانی هم باید تلاش کنند تا از لحاظ قیمت ،زمان و کیفیت بتوانند با چینی ها رقابت کنند.

اما در حال حاضر بسیاری از سازندگان نفتی معتقدند این توانایی در آنها وجود دارد که بتوانند در زمان مشخص و با کیفیت لازم تجهیزات نفت را تامین کنند اما متاسفانه دست هایی مانع قدرت گرفتن این سازندگان می شوند تا بتوانند از طریق واردات تجهیزات پول های میلیونی به جیب بزنند؟

اصلا چنین چیزی نیست.ما اگر بدانیم سازنده ای توانایی لازم را برای تولید تجهیزات مورد نیاز ما را دارد سریعا آنها را برای تامین نیازهایمان جذب می کنیم.فکر می کنم گاهی اوقات انطور که باید مسایل مطرح شود مطرح نمی شود و باعث سوء  تفاهم هایی می شود.برهمین اساس شرکت ملی نفت ایران در راستای رفع موانع و مشکلات ساخت داخل در شرایط موجود با توجه به قوانین و مقررات حاکم توانسته است اقدام های موثری را از جمله بسترسازی جهت ورود مدیرانی درد آشنا از صنایع و تسهیل در امر حمایت از ساخت داخل،  ایجاد فهرست منابع مشترک در سطح وزارت نفت، بسترسازی مناسب جهت خرید الکترونیک و تجمیع اطلاعات خرید وزارت نفت و انجام خریدهای عمده به صورت قراردادهای باز انجام دهد.

در عین حال تدوین آیین نامه ها و دستورعمل ها در خصوص نحوه ارزیابی و ورود و خروج شرکتها به فهرست منابع مشترک وزارت نفت، تهیه پرسشنامه های اخذ اطلاعات از شرکت‌های سازنده و فروشنده به صورت واحد در سطح وزارت نفت، تهیه قرارداد تیپ از دیگر فعالیت‌های شرکت ملی نفت برای توسعه و حمایت از ساخت داخل است.در عین حال این شرکت علاوه بر این که از هیچ حمایتی از سازندگان داخلی دریغ نخواهد کرد، به دنبال اعمال سیاست های حمایتی خرید به صورت مدیریت متمرکز بوده و سعی دارد خریدهای مربوط به فازهای طرح را به صورت ویژه مدیریت کند تا الگوی مناسبی جهت طرح های آتی در میدان های مشترک شمال و غرب کشور باشد.

 

 

 

 

 

   

کد خبر 76727

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =