آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در خاطرات خود از ماجرای ملاقات شبانه با مسئولان سپاه و استعفای ناطق‌نوری نوشته است.

به گزارش خبرآنلاین، پایگاه اطلاع رسانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطره ای از آیت الله هاشمی رفسنجانی در تاریخ 19 فروردین 1360 منتشر کرد. آیت الله هاشمی در این خاطره از حال و هوای 37 سال پیش مجلس در چنین روزی می نویسد. در این خاطره آمده است: 

صبح‌ زود، عفت‌ در ادامه‌ حرف‌های‌ شب‌ گذشته‌، جروبحث‌ داشت‌. با عصبانیت‌ از خانه ‌بیرون‌ رفتم‌. مشکل‌ اینجاست‌ که‌ به‌ انقلاب‌ علاقه‌مند است‌ و روزها در ملاقات‌ها و برخوردهایش‌ -که‌ از کمبودهای‌ کشور انتقاد می‌شود و خوب‌ نمی‌‌تواند دفاع‌ کند- ناراحت ‌می‌شود و لحظات‌ کوتاهی‌ که‌ من‌ به‌ خانه‌ می‌آیم‌، این‌ گونه‌ مطالب‌ را که‌ رنجش‌ می‌دهد، می‌خواهد با من‌ طرح‌ کند و ناراحتی‌ ایجاد می‌شود. امروز در مجلس‌ بی‌حوصله‌ و کم‌ تحمل ‌بودم‌.

کار مجلس‌، امروز به‌ دلیل‌ نقص‌ کار کمیسیون‌، در دعوت‌ از پیشنهاد دهندگان‌ و نقص‌ طرح‌دوم‌ از لحاظ عدم‌ پیش‌ بینی‌ بودجه‌ اجرای‌ طرح‌، مشکل‌ بود.

بعد از جلسه‌ آقای‌ فرج‌‌الله‌ واعظی‌ نماینده‌ ابهر، آقای‌ مجتبی‌ گلگیرساز را آورد و از عدم‌همکاری‌ سپاه‌ گله‌ داشت‌. این‌ فرد [مجتبی‌ گلگیرساز] چند روز قبل‌ خودش‌ را معرفی‌ کرد که‌ عضو گروه‌ تروریستی‌ به‌ نام‌ «فدائیان‌ امام‌ زمان‌» است‌ که‌ مأمور ترور من‌ بوده‌. او را به‌ سپاه‌ معرفی‌ کردم‌، ولی‌ تاکنون‌ در معرفی‌ گروه‌ پیشرفتی‌ [حاصل‌] نشده‌ است‌. ایشان‌ را با مأموران‌ سپاه‌ مواجه‌ کردم‌. به‌ نظرشان‌ آدم‌ صادقی‌ نیست‌. قرار شد تعقیبش‌ کنند تا مطلب‌ روشن‌ شود.

شب‌ مسئولان‌ سپاه‌ و اطلاعات‌ به‌ خانه‌ آمدند و اطلاعاتی‌ از عملکرد ضدانقلاب‌ دادند و از مأموریت‌ آقای‌ اشراقی‌ در تأمین‌ کردها و نیز در رابطه‌ با افکار آقای‌ بنی‌صدر و نهضت‌آزادی‌ و از حرکت‌های‌ ضدانقلابی‌ در بعضی‌ محافل‌ روحانیت‌ و از مشکلات‌ فرماندهی‌ سپاه‌ در رابطه‌ با فرماندهی‌ [کل‌ نیروهای‌ مسلح‌] آقای‌ بنی‌‌صدر نگران‌ بودند.

ماجرای استعفای ناطق‌نوری

آیت الله هاشمی‌رفسنجانی همچنین در خاطرات خود در تاریخ 20 فروردین سال 60 به ماجرای اختلاف تندگویان وزیر نفت وقت با رجایی اشاره می‌کند و می‌نویسد: نزدیک‌ ساعت‌ 9 صبح‌ به‌ مجلس‌ رفتم‌. پس‌ از مطالعه‌ گزارش‌ها، آقای‌ حیدری‌ نماینده ‌بوشهر آمد و از نابسامانی‌های‌ شرکت‌ نفت‌ در جزیره‌ خارک‌ گفت‌، وضع‌ وزارت‌ نفت‌ خوب‌ نیست‌، وزیرمان‌ [مجید تندگویان‌] و معاونش‌ مهندس‌ بوشهری‌ اسیر عراق‌ است‌، بعضی‌ مدیران ‌تحت‌ تأثیر مهندس‌ [علی‌‌اکبر]معین‌فر خیلی‌ با دولت‌ آقای‌ رجایی‌ انسجام‌ ندارند. باید فکری ‌کرد.

هاشمی‌رفسنجانی که در آن روزها ریاست مجلس شورای اسلامی را به عهده داشته است در ادامه این خاطره موضوع استعفای ناطق‌نوری را مطرح کرده است و در همان تاریخ نوشته است: سپس‌ آقای‌ [علی‌‌اکبر]ناطق‌نوری‌ آمد و قصد استعفای‌ از جهاد سازندگی‌ داشت‌ که‌ با مذاکره‌ منصرف‌ شد. از تصادف‌ خطرناکی‌ که‌ در جاده‌ رفسنجان‌-یزد داشته‌ تعریف‌ کرد، الحمدالله‌ به‌ خیر گذشته‌. از روحیه‌ سمینار دانشجویان‌ و دانش‌آموزان‌ اسلامی‌ کرمان‌ هم‌ خیلی ‌تعریف‌ می‌کرد و از بی‌انسجامی‌ حزب‌ جمهوری‌اسلامی‌ گله‌ داشت‌. حق‌ با ایشان‌ است‌، حزب‌ جمهوری‌اسلامی‌ هنوز شکل‌ و عمل‌ حزب‌ واقعی‌ را به‌ خود نگرفته‌ است‌.

27216

کد خبر 768189

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =