۰ نفر
۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۱

نمایشگاه انفرادی موان، هنرمند چینی، جمعه 25 فروردین در گالری «آس» افتتاح خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایشگاه انفرادی آثار موان، هنرمند چینی با عنوان «شه‌دخت ایرانی» که حاصل تجربیات شخصی‌اش از حضور در ایران است، در گالری آس برگزار می‌شود.

در معرفی این نمایشگاه آمده است: «چه تصوری از دیدن زنی با چادری سیاه‌رنگ به ذهن‌تان خطور می‌کند؟ زمان کودکی فکر می‌کردم آن‌ها جادوگران بدجنسی بودند که جادوی سیاه خود را زیر شنل‌های سیاه‌شان پنهان می‌کردند و این مرا می‌ترساند. بزرگ که شدم دیگر به جادو باور نداشتم و آن زنان را تروریست‌های خطرناکی می‌دیدم درست شبیه به آنچه در اخبار غربی‌ها گزارش می‌شد. هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم روزی مجبور باشم که یک سال از زندگی‌ام را به‌عنوان فعال زن مؤسسه‌ صلح در ایران، زیر چادری سیاه همچون زنان آنجا بگذرانم.

یک روز که برای رفتن از شمال تهران به جنوب آن سوار تاکسی شدم و از پنجره مشغول تماشای بیرون بودم، ناگهان زنی را با چادری سیاه در میان خیابان‌های دوده‌گرفته‌ شهر دیدم. چادر سیاهش نیمی از آسمان را در خود گرفته بود. او جلوی تاکسی را گرفت و سوار شد. وقتی نگاهمان به یکدیگر افتاد، اشک از چشمانم سرازیر شد. در آن لحظه می‌دانستم که او برای همیشه با من می‌ماند. او به من گفت: «ممکن است تصور کنی که در پشت ظاهر این حجاب سیاه، انسانی مطیع و سیاه‌بخت پنهان است، اما درواقع روحی زیبا و قلبی مهربان همچون همه‌ انسان‌ها در پشت آن محبوس است». من او را شاه‌دخت ایرانی نامیدم و به‌خاطرش تصمیم گرفتم هنرمند شوم، بدون اینکه هیچ آموزش تخصصی‌ای از پیش دیده باشم. پس‌ از آن پروژه‌ نقاشی شاه‌دخت ایرانی را آغاز کردم که بیش از ۶۰ پرتره دارد. هدف این اثر بازتاب دنیای درونی اوست. الهام‌بخش من در این راه نه‌تنها فرهنگ خاورمیانه بلکه تجربه‌ سفرهای دور دنیا، افسانه‌ها، اشعار، هنر، نمایشنامه‌ها و طبیعتی بوده است که در طول این دوران با آنها برخورد داشته‌ بودم.»

نمایشگاه «شه‌دخت ایرانی»، روز جمعه 25 فروردین، ساعت 16 در گالری آس افتتاح می‌شود و همه روزه از ساعت 11 الی 24 میزبان علاقه‌مندان است. 

57243

کد خبر 769050

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =