۰ نفر
۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۰۴:۰۲

نظارت بر انتخابات جزو آن دسته از مسایلی است که همیشه با نزدیک شدن هر دوره از انتخابات نقل محافل سیاسی کشور می‌شود.

یاسر فاتحی
انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری نیز از این بابت استثنا نشد و یکی از بحث‌های اصلی انتخاباتی آن بحث نظارت است. احزاب و تشکل‌ها به عنوان معتمد مردم و خط مقدم جامعه مدنی همیشه دارای نظرات و پیشنهاداتی در این زمینه هستند. یکی از درخواست‌های احزاب در انتخابات‌ها حضور ناظران‌شان در مراحل مختلف انتخابات جهت افزایش اعتماد رأی‌دهندگان به برگزاری انتخابات سالم و صیانت از آرای آنان است که تحلیلگران معتقدند چنین امری در درصد مشارکت بالای انتخابات دخیل است. امری که رئیس ستاد انتخابات کشور برای حل این مشکل پیشنهادی برای داوطلبین و احزاب دارد. کامران دانشجو صبح دیروز در یک کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سؤالی در خصوص نظارت خانه احزاب بر انتخابات با ارائه پیشنهادی گفت: همانطور که هر کدام از نامزدها از سوی یک یا چند حزب حمایت می‌شوند، کاندیداها می‌توانند نصف نمایندگان ناظر خود در شعب را به احزاب حامی خود اختصاص دهند که به این ترتیب احزاب هم می‌توانند بر مجموعه کاری انتخابات نظارت داشته باشند. وی با تأکید براینکه قانون نظارت احزاب بر انتخابات را پیش‌بینی نکرده است، تصریح کرد: ما مر قانون را انجام می‌دهیم اما برای تعامل بیشتر همانند انتخابات مجلس هشتم احزاب می‌توانند از طریق دوربین فعالیت‌های ستاد مرکزی را ناظر باشند که قانون چنین چیزی را پیش‌بینی نکرده است و کسی نمی‌تواند ادعا کند که این حق ما است. دانشجو با اشاره به اینکه در روز بیست و دوم خرداد چهار انتخابات ریاست جمهوری، میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی، شورای اسلامی شهر و روستا و مجلس خبرگان رهبری برگزار خواهد شد، گفت: انتخابات در 368 شهرستان و فرمانداری برگزار خواهد شد و بحث انتخابات ریاست جمهوری دهم و نیز ثبت نام از صبح امروز با دستور و ابلاغ وزیر کشور شروع می‌شود.

 

 شروط ثبت نام
دانشجو با اشاره به شروط ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: نامزدها باید از رجل سیاسی و مذهبی باشند ولی ما منعی برای ثبت نام نداریم ولی افرادی که جهت ثبت نام به ستاد مراجعه می‌کنند باید مد نظر داشته باشند که باید یک پیشینه سیاسی و مذهبی داشته باشند. وی افزود: ایرانی‌الاصل بودن، تابعیت از جمهوری اسلامی ایران، مدیر و مدبر بودن، دارای حسن سابقه و امانت و تقوا، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی و مذهب رسمی کشور از دیگر شروط ثبت‌نام از داوطلبین است. رئیس ستاد انتخابات با تأکید براینکه تکلیف ستاد انتخابات و وزارت کشور حرکت در مدار قانون است، گفت: ما دنبال انتخاباتی هستیم که سربلندی، سرافرازی و عزت بیشتر برای ما کسب کند که این مهم محقق نخواهد شد مگر در مدار قانون.

 مراجع صیانت از آرا
دانشجو با بیان اینکه مرجع صیانت از آرا در قانون مشخص شده است، خاطرنشان کرد: یکی از مراجع صیانت از آرا وزارت کشور است که تمهیدات لازم را انجام داده است. ما درون وزارت کشور هیأت‌های بازرسی داریم که مستقل از ستاد انتخابات کشور عمل می‌کنند. قائم مقام وزیر کشور ادامه داد: اگر هیأت‌های بازرسی در مجموعه کارهای اجرایی مشکلی دیدند به اطلاع وزیر کشور می‌رسانند و وزیر کشور آنچه که صلاح بداند به بنده ابلاغ می‌کند تا اگر مشکلی وجود دارد من تصحیح کنم. وی از نهاد شورای نگهبان به عنوان دیگر مرجع ناظر بر انتخابات نام برد و تصریح کرد: ما 29 انتخابات در گذشته داشتیم که از نظر من تمام انتخابات‌ها حتماً سالم برگزار شد. چون جایگاهی که قانون برای تشخیص صحت انتخابات مشخص کرده صحت تمام این انتخابات‌ها را تأیید کرده است. دانشجو با تأکید بر اینکه قانون وظیفه نظارت و صیانت از آرا را بر عهده شورای نگهبان گذاشته، افزود: نظارت شورای نگهبان نافذ و استصوابی است و تفسیر قانون در این زمینه نیز بر عهده شورای نگهبان است.

 دوستداران کمیته صیانت از آرا و قانون
دانشجو در ادامه در خصوص پیشنهاد تشکیل کمیته صیانت از آرا توسط برخی از نامزدها با بیان اینکه در تمام ستادهای انتخاباتی داوطلبان ریاست جمهوری یک سازمان دهی و تشکیلات وجود دارد، افزود: ما با مجموعه ستادهای انتخاباتی نامزدها کاری نداریم، چون ساختار درون ستادها به ما ربطی پیدا نمی‌کند، این ستادها می‌توانند هرگونه ساختاری که نیاز دارند تشکیل دهند، ایرادی نیز ندارد. رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: اما اینکه بخواهیم به چنین جایگاهی وجاهت قانونی بدهیم ما نمی‌توانیم. یعنی اینکه انجام چنین عملی برای ما به عنوان مجری، در قانون پیش‌بینی نشده است، بنابراین آنچه که آنان بگویند ملاک نخواهد بود بلکه آنچه شواری نگهبان می‌گوید ملاک است. وی با بیان اینکه ما قانون را اجرا می‌کنیم، خاطرنشان کرد: عزیزانی که تشکیل کمیته صیانت از آرا را دوست دارند می‌توانند فعالیت کنند و قانون را تغییر دهند.

 آمار رأی دهندگان
رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه 46200000 واجد شرایط رأی در کشور داریم، شبهه افکنی جراید نسبت به آن را رد کرد و گفت: این آمار برای اولین بار در سی انتخابات گذشته توسط کار فشرده و کارشناسی مشترک مرکز آمار ایران و سازمان ثبت احوال به ما اعلام شده است و ما نیز به عنوان ستاد انتخابات کشور هیچ کار کارشناسی در این زمینه انجام ندادیم، چون اصلاً وظیفه ما این نیست. دانشجو با تأکید براینکه اعتقاد دارد اعلام آمارهای مختلف در داخل کشور برای واجدین رأی از سر دلسوزی است، گفت: آنان که از آن طرف آب می‌گویند 60 میلیون نفر واجد شرایط رأی هستند، به خاطر این است که اگر همه واجدین شرایط هم در انتخابات شرکت کنند باز بگویند مشارکت پایین بود.

 احمدی‌نژاد ثبت نام نکرده است
همچنین صادق محصولی وزیر کشور صبح دیروز با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور ضمن بازدید از مراحل ثبت‌نام داوطلبین کاندیداتوری ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران در پاسخ به «خبرآنلاین» در خصوص ثبت‌نام اینترنتی محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت نهم گفت: احمدی‌نژاد ثبت نام اینترنتی را انجام نداده است. وزیر کشور همچنین از زمان حضور احمدی‌نژاد در ستاد انتخابات ریاست جمهوری دهم جهت ثبت‌نام اظهار بی‌اطلاعی کرد و تأکید کرد: من اطلاع ندارم. وی با اشاره به ثبت نام بیش از یک هزار نفر از طریق اینترنت با بیان اینکه در خصوص تعداد داوطلبان نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی داشت، خاطر نشان کرد: اگر بیش از این رقم برای ثبت نام مراجعه کنند، امکانات لازم برای پذیرش و ثبت نام آنها فراهم شده است ولی اینکه چه افرادی حائز شرایط خواهند بود، برعهده شورای نگهبان است که پس ازبررسی پرونده هایشان اظهارنظر خواهند کرد.

محصولی در خصوص افرادی که ثبت نام اینترنتی نکردند یادآور شد: هیچ منعی برای ثبت نام حضوری این افراد وجود ندارد. آنان که ثبت نام اینترنتی نداشتند، می‌توانند از فردا به ستاد مراجعه کنند و ثبت نام کنند. وی افزود: آنان که به صورت یارانه‌ای ثبت نام کرده‌اند کمک کارشان فرمی است که نیازی به پر کردن مجدد آن ندارند و در ستاد با ارائه کد رهگیری به آنان پرینت فرم داده می‌شود.

کد خبر 7693

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =