۰ نفر
۲۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸

رویداد۲۴ نوشت: محمد سالاری عضو شورای شهر تهران گفت: شورای شهر با توجه به تجربه‌ای که پیدا کرده و شناخت کامل، جامع و عمیقی که نسبت به مدیریت شهری رسیده است فردی را در کسوت شهرداری تهران برای خدمت‌رسانی انتخاب خواهد کرد که توانایی لازم برای برقراری ارتباط خوب و تعامل موثر با مجموعه سازمان‌ها و نهادهای حاکمیتی و شهرداری و کنشگران اصلی حوزه شهر تهران داشته باشد.

پس از آنکه محمد علی نجفی، شهردار تهران استعفای خود را تقدیم شورای شهر کرد، این شورا با اکثریت آرا عدم پذیرش این درخواست را به تصویب رساند. پس از آن و تنها یک روز بعد از استعفای اول، نجفی برای بار دوم استعفای خود را تقویم شورای شهر کرد که این بار اعضای شورا با آن موافقت کردند.

به دنبال کناره‌گیری نجفی از سمت شهرداری، اعضای شورا، سمیع‌الله حسینی مکارم، که پیش از این معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری بود را به عنوان سرپرست انتخاب شد؛ انتخابی که البته با انتقادات جدی به دلیل سابقه همکاری مکارم با قالیباف و همچنین قرار گرفتن نام او در فهرست نجومی بگیران املاک همراه شد. از این رو انتظار می‌رود دوران سرپرستی او در شهرداری چندان طولانی نشود و اعضای شورا به سرعت وارد روند انتخاب شهردار جدید تهران شوند.

محمد سالاری از اعضای شورای شهر تهران درباره شاخص‌های انتخاب شهردار تهران گفت: شهردار تهران باید کسی باشد که مجموعه‌ای از شاخص‌های لازم را برای اداره شهر تهران داشته باشد. بنابراین نیاز است در برنامه‌ای که شورا مجددا برای انتخاب شهردار تدوین می‌کند، گزینه‌های مورد نظر شناسایی شوند و در نهایت از میان این افراد به گزینه نهایی برسیم.

این عضو شورای شهر در ارتباط با روند انتخاب شهردار در شورا نیز توضیح داد: در هفته جاری قطعا اعضای شورا، جلساتی را برای تعیین رویکرد و چارچوب برگزار خواهند کرد تا در نهایت به گزینه نهایی دست یابیم. پس از آن از گزینه‌ها دعوت می‌شود تا با اعضای شورا جلساتی را داشته باشند. لذا هنوز ورود جدی به مصادیق گزینه‌های شهردار اتفاق نیافتاده است.

سالاری درباره اینکه اسامی به عنوان کاندیدهای شهردار آینده تهران در فضای مجازی مطرح می‌شود گفت: برخی از گزینه‌ها در فضای مجازی نام برده می‌شود که نام این افراد در میان اعضای شورای شهر نیز مطرح است ولی از هفته جاری روند تعیین رویکرد و انتخاب آغاز خواهد شد.

او عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که «آیا ممکن است شورا در مسیر انتخاب شهردار به گزینه‌های پیشین نیز توجه نشان دهد» گفت: افرادی که پیشتر از سوی برخی از اعضای شورا مطرح بودند و در فرآیند ارزیابی‌ها بودند نیز می‌توانند جزو گزینه‌های این مرحله باشند.

این عضو شورای شهر در ادامه نیز افزود: در این خصوص منعی برای اعضای شورا وجود ندارد اما ممکن است گزینه‌های جدیدی هم مطرح شود. شورای شهر با توجه به تجربه‌ای که پیدا کرده و شناخت کامل، جامع و عمیقی که نسبت به مدیریت شهری رسیده است فردی را در کسوت شهرداری تهران برای خدمت‌رسانی انتخاب خواهد کرد که توانایی لازم برای برقراری ارتباط خوب و تعامل موثر با مجموعه سازمان‌ها و نهادهای حاکمیتی و شهرداری و کنشگران اصلی حوزه شهر تهران داشته باشد.

او ادامه داد: قطعا در فرآیند پیش‌رو شورا همه این موارد را مد نظر قرار خواهد داد. تا بتواند در ادامه ۴ سال با شهردار منتخبش نسبت به اجرای برنامه‌هایی که تاکنون تدوین کرده و دست به تدوین آن خواهد زد اقدام کند.

سالاری در ارتباط با زمان انتخاب شهردار و مدت زمانی که مدیریت شهر در اختیار سرپرست خواهد بود نیز بیان کرد: درباره ادامه روند انتخاب شهردار و احتمال استفاده از دوره ۳ ماهه سرپرستی آقای مکارم صحبت نشده است اما تمایل شورای پنجم این است که هر چه زودتر شورا بتواند به گزینه نهایی برسد. قطعا فرد انتخاب شده باشد خودش را با بدنه شهرداری تهران و شورای شهر تنظیم کند و ارتباط برقرار کند.

او ادامه داد: ممکن است برنامه‌های شهردار تهران نسبت به برنامه‌های آقای نجفی تفاوت داشته باشد هرچند که اصول اساسی برنامه‌های آقای نجفی مورد تایید اعضای شورای شهر است و رویکرد شفافیت و فسادستیزی و سلامت بازرسی می‌بایستی سرلوحه همه گزینه‌هایی که به عنوان شهردار تهران به شورا می‌آیند باشد.

این عضو شورای شهر در پاسخ به این شوال که آیا شورای شهر قصد استفاده از دوره ۳ ماهه سرپرستی آقای مکارم را دارد، گفت: رویکرد شورای شهر این نیست که زمان سرپرستی و گذار طولانی شود البته به این بستگی دارد که کار انتخاب چگونه پیش برود ممکن است زود به نتیجه برسد و ممکن است روند طولانی شود.

۴۲۲۳۸

کد خبر 769627

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 6
  • بی نام A1 ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
    0 1
    اي كاش حاكميت اجازه ميداد صفائي فراهاني كه واقعا مدير توانايي است انتخاب شود ، به نفع نظام و مردم بود