بارش‌های اخیر دردی از کمبود منابع آبی دوا نکرد!

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان خبر داد: بارشهای چند روز اخیر تاثیر قابل توجهی بر روی جبران کمبود منابع آبی و حجم آب مخازن سدهای لرستان نداشته است.

 به گزارش خبرآنلاین لرستان، رضا میرزایی مدیرعامل آب منطقه ای لرستان در خصوص بارش های روزهای اخیر و تاثیرات آن بر آبدهی سدها و سایر منابع آبی استان اظهار داشت: بر اساس آمار شبکه باران سنج شرکت آب منطقه ای استان، میزان بارش ها از ابتدای سال آبی جاری تا اوایل روز ۲۵ فروردین ماه معادل ۳۱۷ میلی متر بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۴۰ درصد و نسبت به میانگین آمار بلندمدت حدود ۳۴ درصد کاهش داشته که در این مدت شهرستان نورآباد با ۴۲۸ میلیمتر بیشترین و شهرستان الیگودرز با ۱۴۶ میلیمتر کمترین بارش را داشتند.

وی با اشاره به اینکه میانگین بارش های دو روز اخیر معادل ۲۲ میلیمتر بوده است، در خصوص تاثیرات بارش‌های این دو روز بر روی افزایش آبدهی رودخانه ها، چشمه ها و ذخایر سدها اظهار داشت: اگرچه بارش‌های نسبتاً خوبی در سطح لرستان صورت گرفت ولی به هیچ وجه نمی تواند کمبود آب رودخانه ها، چشمه ها و ذخایر آب سدهای استان را جبران کند و تنها می توان گفت برای بخش کشاورزی مناسب بوده است.

بیان داشت: به علت افزایش دما، تبخیر شدید و جذب بخش قابل توجهی از بارش ها توسط ریشه گیاهان و درختان، روانآب قابل توجهی نداشته ایم و حجم آب مخازن سدهای استان هنوز به میزان ۶۰ درصد خالیست.

رضا میرزایی در پایان تصریح کرد: در شرایط فعلی، مناسب ترین راهکار عدم کاشت محصولات آبدوست و کشت دوم است، که در غیر این صورت بسیاری از رودخانه های استان خشک شده و خسارت زیادی به منابع آبی و کشاورزان لرستان وارد خواهد شد.

46

کد خبر 769706

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۵:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
    3 0
    شکر نعمت نعمتت افزون کند