۰ نفر
۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۰۴:۲۱

عبدالحسین روح‌الامینی دبیرکل جدید حزب توسعه و عدالت تأکید دارد که کاندیداتوری رضایی رأی هر سه کاندیدای موجود را می‌شکند

نامزدی محسن رضایی که دیرتر از سه کاندیدای موجود، اعلام حضور کرده است؛ یکی دیگر از تحولاتی است که همچون انصراف خاتمی و حضور موسوی، تغییری در آرایش سیاسی و انتخاباتی کشور ایجاد می‌کند. برخی بر این باورند که حضور وی به عنوان کاندیدای دیگری از جبهه اصولگرایان، رأی محمود احمدی‌نژاد را خواهد شکست و برخی دیگر نیز با اشاره به اینکه اصولگرایان منتقد احمدی‌نژاد به سمت موسوی رفته بودند بر این باورند که با کاندیداتوری محسن رضایی، این طیف از اصولگرایان به سوی وی خواهند آمد. عبدالحسین روح‌الامینی دبیرکل جدید حزب توسعه و عدالت اگر چه به نظر از حامیان نظریه دوم است اما تأکید دارد که کاندیداتوری رضایی رأی هر سه کاندیدای موجود را اعم از کروبی، موسوی و احمدی‌نژاد خواهد شکست. او که اخیراً به جای رضا طلایی‌نیک به دبیرکلی این حزب رسیده است، تأکید دارد که اگر رضایی در دور اول رئیس‌جمهور نشود، حتماً در دور دوم انتخابات آتی رئیس‌جمهور خواهد شد. مشروح گفتگو با وی را در ادامه می‌خوانید:

 با انتخاب شما به عنوان دبیرکل جدید حزب توسعه و عدالت، تغییری در برنامه‌های این حزب ایجاد خواهد شد؟
برنامه حزب در کنگره سالانه آن تدوین می‌شود و تغییر دبیرکل در آن، تأثیری ندارد، چون برنامه‌ها و مصوبات ما سالانه است. در حال حاضر یکی از مهمترین برنامه‌های ما گسترش ارکان حزب و توسعه تشکیلاتی‌مان است به گونه‌ای که دفاتر، شعب، شاخه‌ها و... را در شهرستانهای مختلف تأسیس و تکمیل کنیم. البته چون انتخابات ریاست جمهوری هم را در پیش داریم ایفای نقش مؤثر در انتخابات نیز یکی از مهمترین دستور کارهای ما در سال جاری است.

فعالیت‌های انتخاباتی‌تان را چگونه آغاز کرده‌اید؟

ما اخیراً (8 اردیبهشت) طی اطلاعیه‌ای، ستاد انتخابات حزب را فعال کردیم و در جلسات منظم خود به برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های انتخاباتی‌مان می‌پردازیم. البته طی نامه‌ای به صداوسیما هم خواستار نقش فعالتر رسانه ملی در امر انتخابات شدیم تا با پخش مستقیم مناظره‌های انتخاباتی میان کاندیداها و حامیانشان، به شفاف‌سازی فضای انتخابات پرداخته و به انتخاب اصلح مردم کمک کنند. طی این نامه از صداوسیما خواسته‌ایم تا در برنامه‌های خود به مسائل اصلی و محورهای انتخابات بپردازد و با تشریح برنامه‌های آنها مشخص کند که این انتخابات چه تأثیری بر زندگی مردم خواهد داشت. به همین منظور از آنجا که صداوسیما برنامه‌های زنده محدودی دارد و با صاحب‌نظران محدودی هم گفتگو می‌کند، خواسته‌ایم تا برنامه‌های انتخاباتی رسانه ملی به شکل زنده و با کارشناسان بیشتری تهیه شود.

حزب توسعه و عدالت پیش از این از آقای رضایی برای کاندیداتوری در انتخابات آتی دعوت کرده بود، در حال حاضر هم حتماً از کاندیداتوری ایشان حمایت می‌کنید، همین‌طور است؟

بله، ما از قبل هم اعلام کرده بودیم که دکتر رضایی را واجد شرایط یک کاندیدای اصلح می‌دانیم و حمایت از ایشان را نیز در حزب توسعه و عدالت تصویب کردیم. بیانیه حمایتی‌‌مان از ایشان را نیز طی این هفته منتشر خواهیم کرد. ما از ابتدا هم ارتباط و نزدیکی ویژه‌ای با دکتر رضایی داشته و داریم و از تشکل‌های اصلی حامی وی محسوب می‌شویم.

به جز توسعه و عدالت، کدام یک از تشکل‌های سیاسی اصولگرای موجود ممکن است از کاندیداتوری آقای رضایی حمایت کنند؟

تشکل‌های زیادی هستند که پس از اعلام حضور رسمی ایشان، حمایتشان از آقای رضایی را اعلام خواهند کرد.

مثلاً چه تشکلی؟

من که وکیل آنها نیستم که حمایتشان از آقای رضایی را اعلام کنم اما اطلاع دارم که برخی از تشکل‌ها برای حمایت از کاندیداتوری ایشان بسیج شده‌اند.

اما در حال حاضر به جز اصولگرایان تحول‌خواه دیگر گروههای اصولگرا پیشاپیش از کاندیداتوری آقای احمدی‌نژاد اعلام حمایت کرده‌اند. ممکن است با حضور آقای رضایی این تشکل‌ها تغییر موضع بدهند؟

شرایط انتخابات در حال شکل‌گیری نهایی است. تا پایان مهلت ثبت‌نام کاندیداها و برگزاری این انتخابات باید منتظر شفاف شدن این فضا باشیم. چون ممکن است برخی از چهره‌های مطرح موجود، نهایتاً ثبت‌نام نکنند. به همین دلیل هم ممکن است که جابه‌جایی‌هایی در اعلام حمایت‌ها و تصمیم‌گیری افراد ایجاد شود. کسانی که در حمایت از آقای احمدی‌نژاد تعجیل داشتند در حالی از او حمایت کرده‌اند که احمدی‌نژاد هنوز اعلام کاندیداتوری نکرده است. اینها تشکل‌های سنتی هستند. اما تشکل‌های زیادی هستند که هنوز اعلام موضع نکرده‌اند.

اما همانطور که گفتم چه جبهه پیروان خط امام و رهبری، جمعیت رهپویان و ایثارگران و چه رایحه‌خوش خدمت از آقای احمدی‌نژاد حمایت کرده‌اند. منظور شما از تشکل‌های غیرسنتی که هنوز اعلام موضع نکرده‌اند، چه تشکل‌هایی است؟

این انتخابات صف‌بندی‌های سیاسی را تغییر خواهد داد. باید منتظر این تحولات باشیم. این انتخابات صف‌بندی‌های سنتی را از حالت گذشته خود خارج می‌کند. در هر صورت آقای رضایی به شکل مستقل کاندیدا شده‌اند و به تدریج از ایشان اعلام حمایت خواهد شد.

اگر آقای رضایی کاندیدای مستقل هستند پس آیا چهره‌های دیگری غیر از اصولگرایان هم ممکن است از او اعلام حمایت کنند؟

قابل پیش‌بینی نیست. باید منتظر تغییر مواضع گروه های مختلف باشیم چون حضور کاندیداتوری آقای رضایی یک پدیده جدید است که باید منتظر تحولات پس از آن باشیم.

اگر چه شما آقای رضایی را کاندیدای مستقل خواندید اما خواستگاه اجتماعی‌ ایشان اصولگرا است. کاندیداتوری همزمان ایشان با آقای احمدی‌نژاد را می‌توان این‌گونه تعبیر کرد که او کاندیدای اصولگرایان منتقد دولت خواهد بود؟

ایشان یکی از کاندیداهای جدی انتخابات آتی هستند. صف‌بندی‌های انتخاباتی تا قبل از ورود او مشخص نبود. اما در حال حاضر با ورود آقای رضایی امکان یک انتخاب جدید به وجود آمده است. بسیاری از اصولگرایانی که قبل از کاندیداتوری آقای رضایی، به میرحسین موسوی توجه و گرایش داشتند. ممکن است از موضع پیشین خود عدول کرده و به رضایی مراجعه کنند. چون آنها برای آینده کشور و تداوم گفتمان انقلاب دغدغه‌‌هایی دارند.

آنها به دنبال یک کاندیدای اصولگرای واقعی و ارزشی هستند که گفتمان اصیل اصولگرایی را ارائه دهد چرا که نسخه‌های بدلی‌ای که از سوی برخی برای تداوم گفتمان انقلاب ارائه شده است، آنها را اعتنا نمی‌کند. گزینه‌ جدی آنها محسن رضایی است. کمااینکه طی چند روز اخیر نیز طی تماس‌هایی از استان‌های مختلف، برخی که به دنبال حمایت از آقای موسوی بودند، خواستار اعلام حمایت و همکاری با آقای رضایی شده‌اند.

با این حساب از نظر شما سبد آرا آقای رضایی با آقای موسوی مشترک است نه با آقای احمدی‌نژاد، همین طور است؟

آنطور که به ذهن ما می‌رسد آقای رضایی سبد آرا مشترکی با همه کاندیداهای موجود دارد. چه به لحاظ سوابق قومیتی و انقلابی با آقای کروبی و چه به لحاظ ارائه گفتمان اصولگرایی با آقای احمدی‌نژاد و چه به لحاظ انتقاد از عملکرد دولت نهم با آقای موسوی. گفتمان آقای رضایی مشخص است و ریزش آرای دیگر کاندیداها با و‌جود کاندیداتوری ایشان قطعی است. به همین دلیل است که معتقدیم صف‌بندی‌های انتخاباتی همچنان دچار تغییر خواهد شد.

آقای رضایی در حالی حضورشان در انتخابات آتی را جدی می‌دانند که پیش از این یک بار در انتخابات گذشته اعلام انصراف کردند. حضور این بار ایشان چقدر جدی است؟

ایشان تاکنون چندین بار چه طی بیانیه انتخاباتی‌شان و چه طی سخنانی که در روزهای گذشته داشتند. به این سؤال پاسخ دادند. اوایل هفته آینده هم ایشان یک نشست مطبوعاتی خواهند داشت که مطمئناً آنجا هم این سؤال طرح می‌شود. ترویج این مسئله که کاندیداتوری ایشان جدی نیست بعضاً از سوی رقبای ایشان و با هدف شبهه‌افکنی انجام می‌شود. به هر حال بهتر است منتظر پاسخ بعدی خود آقای رضایی به این سؤال باشید و آن را از قول خودشان منعکس کنید.

وزن اجتماعی و پایگاه مردمی آقای رضایی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما ایشان چقدر توان جذب آرا مردم را دارند؟

در انتخابات گذشته بسیاری از پیشگویی‌های احزاب و گروه‌های سیاسی، صورت واقعیت به خود نگرفت. کما اینکه آقای احمدی‌نژاد در آخرین روزها ثبت‌نام کرد و علی‌رغم آنکه کاندیداتوری‌اش از سوی احزاب و جریان‌ها جدی گرفته نشد، در کمال ناباوری احزاب، او آرام‌آرام رشد کرد، مورد اقبال مردم مواجه و به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد. به همین دلیل برآوردها، رفتارها و الگوهای گذشته نمی‌تواند ملاکی برای پیش‌بینی آینده انتخابات باشد. مردم ما نشان داده‌اند که تا هفته آخر نظر خودشان را مشخص نمی‌کنند. برخی نظرسنجی‌های روایی و محلی را نیز نمی‌توان به کل جامعه تعمیم داد. مهم‌ترین عامل در شکل‌گیری رفتار انتخاباتی مردم گفتگوهای مستقیم کاندیداها، سفرهای استانی آنها و گفتگوی نزدیکشان با مردم است. قضاوت مردم همه در روزهای آخر مشخص خواهد شد. وضعیت موجود وضعیت پایداری نیست. چون عرصه رقابت‌ها هنوز شکل نگرفته و فضای انتخابات سرد است و صف‌بندی‌ها شکل نهایی به خودش نگرفته است.

اما در همین فضای به قول شما نامشخص، حامیان احمدی‌نژاد معتقدند که او در مرحله اول با کسب حداکثر آرا بار دیگر رئیس‌جمهور خواهد شد.

چون کسی که در هر دوره رئیس‌جمهور است به واسطه فعالیت چند ساله‌اش و کارنامه‌ای که در معرض قضاوت دارد، یک پایه رایی دارد. اما در مورد پایگاه سایر بازیگران باید منتظر شد و دید، اما اگر قرار بود در هر انتخاباتی، کسانی که در راس قدرت هستند، حضورشان تمدید شود، هیچ‌گاه شاهد حماسه‌آفرینی مردم در مقاطعی همچون دوم خرداد 76 یا سوم تیر 84 نبودیم.

حامیان برخی کاندیداها، دل به رقابت‌ها در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بسته‌اند. به نظر شما انتخابات آتی دومرحله‌ای خواهد شد؟

اکثر ناظران سیاسی معتقدند که انتخابات آتی دومرحله‌ای خواهد بود. اما این مردم هستند که با آرایشان تعیین می‌کنند که انتخابات یک مرحله‌ای باشد یا دومرحله‌ای.

اگر انتخابات دومرحله‌ای شود، آیا محسن رضایی یکی از دو کاندیدای راه یافته به مرحله دوم خواهد بود؟

اگر محسن رضایی در دور اول رئیس‌جمهور نشود، حتماً به مرحله دوم راه می‌یابد. خوشبختانه تعداد کاندیداها در این دوره زیاد نیست اما براساس فضای موجود و جدی شدن رقابت‌ها، دومرحله‌ای شدن انتخابات را می‌توان از هم‌اکنون پیش‌بینی کرد، اما این پیش‌بینی را نمی‌توان به حساب مردم گذاشت.

کد خبر 7698

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • داروساز IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۸۸/۰۲/۱۹
    0 0
    استاد شمارو چه به این کارا بهتره یه کم هم به فکر بهتر درس دادن باشید