سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به بیانیه پایانی اجلاس سران اتحادیه عرب، ضمن تأکید مجدد برسیاست اصولی و دایمی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها، اتهامات وارده به ایران در برخى از بندهاى این بیانیه را کاملا مردود دانست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بهرام قاسمی با ابراز تأسف عميق از برخی مفاد بيانیه پايانی اجلاس سران اتحادیه عرب كه در ظهران عربستان تشكيل شد، اظهار داشت: این بيانيه نيز مانند ديگر بيانيه های پيشين با تکرار ادعاها و دروغ های واهی و بی ثمر علیه جمهوری اسلامی ایران، در شناخت دقیق علل بحران های منطقه بار ديگر با ناديده انگاشتن حقايق، بی راهه را بر راه ترجيح داده است.

قاسمی تصریح کرد: امیدواری بسياری وجود داشت كه این اجلاس به دور از اتخاذ استاندارهای چندگانه هميشگی و تكراری، در شناخت عوامل مؤثر و اصلی برای ایجاد ثبات و بازگشت آرامش به منطقه، گامی مثبت در جهت همگرایی منطقه ای بردارد اما سایه سنگین سیاست های مخرّب سعودی بر بندهایی از بیانیه پایانی اجلاس کاملا مشهود است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با ایرانی خواندن جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی، تلاش برخی همسایگان جنوبی برای جعل نام این جزایر و تکرار ادعاهای نادرست ، غلط و اساسا بیجای آنان را «آب در هاون کوبیدن» توصیف کرد و آن را منسوخ، بی اثر و دخالت در امور داخلی ایران دانست و شدیدا محکوم کرد.

قاسمی تأکید کرد: مايه تأسف فراوان است که برخی كشور های عضو اين اتحاديه عربی با چشم فرو بستن روی واقعیت های تاریخی و جغرافیایی، حق حاکمیت همسایگان را نادیده گرفته و از سياستی خردورزانه و مبتنی بر حسن همجواری پيروی نمی كنند و با وارونه جلوه دادن واقعیت های مسلم تاريخی، ظرفيت و توان بالقوه کشورهای عربی و اسلامی برای بُرون رفت منطقه از بحران ها را همچنان صرف اتهامات و تلاش های فرسایشی و باطل می کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پايان افزود: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران همواره بر حفظ همگرایی هر چه بيشتر و احترام متقابل به حق حاکمیت کشورها به ویژه همسایگان و رعایت حسن همجواری استوار بوده و انتظار دارد کشورهای منطقه ضمن حفظ احترام متقابل و عدم مداخله در امور يكديگر بر طبل اتهامات و ادعاهای واهی نکوبند و واقع بینی، تعامل، تامل، منطق، گفتگو و حسن نيت و آينده نگری را برای كاستن از تنش ها و نگرانی های بی حاصل و اتخاذ تدابير لازم جهت اقدامات اعتمادساز و ثبات بخش سرلوحه سياست های خود قرار دهند.

49311

کد خبر 769967

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • حیدری IR ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  0 5
  بسمه تعالی اتحادۀ عرب غربی 40 سال است که علیه جمهوری اسلامی ایران بیانیّه صادر می کند و برای خالی کردن زیرپای ملت ایران ، پول خرج می کنند . انشالله با تمام شدن همیشگی سوخت موتور حکومت خاندان آل سعود منابع نفتی ، حشرات تشکیل دهندۀ این اتحادیه هم در هوا پراکنده خواهند شد
  • بی نام IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   1 0
   باش تا صبح دولتت بدمد
 • بی نام IR ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  4 0
  سعی کنید با کشورهای همسایه دوست باشید تا مجبور نشید انقدر تهدید کنید و فرت و فرت بیانیه صادر کنید از دستتون خسته شدیم
  • زینب A1 ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   1 1
   آخه این عربها قابل اعتماد نیستن که. مثلا ما از فلسطین و عراق حمایت می کنیم، اونها می رن اونجا بر خلاف منافع ما رأی می دن. اون آمریکایی هم که زود عصبی می شن می رن سراغ موشک بارون. اصلن به قول یه بابایی که شما خیلی هم از سیاستش دم می زدید، دنیای امروز که دیگه دنیای موشک نیست. احتمالا اینهایی که آمریکا زده، موشک کاغذی بوده. الان دنیای گفتگوی تمدن هاست، دمت گرم سید محمد کجایی تا یک بار دیگه تَکرار کنیم