ایرنا نوشت: با وجود کاهش آمار مرگ‌ومیر ناشی از مالاریا طی دهه اخیر، هنوز هم این عفونت مهم‌ترین قاتل کودکان زیر پنج سال است و در هر دو دقیقه جان یک کودک را می‌گیرد.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، با وجود پیشرفت‌هایی که در زمینه پیشگیری، کنترل و درمان مالاریا در سراسر جهان صورت گرفته، هنوز هم این بیماری مهم‌ترین عامل مرگ‌ومیر کودکان است و روند نگران‌کننده‌ای دارد. بیست و پنجم آوریل به‌منظور تلاش جهانی برای کنترل مالاریا و گسترش آگاهی در سراسر جهان، روز جهانی مالاریا نامیده شده است.

445 هزار نفر در سال 2016 جان خود را بر اثر مالاریا از دست دادند، ‌این آمار در سال 2015 میلادی 446 هزار مورد گزارش شده بود. آفریقا بخش بزرگی از کل مبتلایان به مالاریا را در بر می‌گیرد.

در مناطقی که مالاریا شایع است، کودکان زیر 5 سال در معرض عفونت، بیماری و مرگ هستند. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، بیش از دوسوم آمار مرگ‌ومیر ناشی از مالاریا در همین گروه سنی رخ می‌دهد. تعداد مرگ‌ومیر کودکان زیر پنج سال که بر اثر مالاریا جان خود را از دست داده‌اند، از 440 هزار نفر در سال 2010 میلادی، به 285 هزار نفر در سال 2016 میلادی رسیده است، بااین‌حال مالاریا قاتل اصلی کودکان زیر پنج سال است و در هر دو دقیقه جان یک کودک را می‌گیرد.

مالاریا از طریق نیش پشه آلوده به انگل پلاسمودیم فالسیپاروم به انسان منتقل می‌شود. این انگل وارد جریان خون میزبان می‌شود و سلول‌های قرمز را تخریب می‌کند. زمانی که گلبول‌های قرمز تسلیم این انگل می‌شوند، علائم این بیماری که شامل سردرد، لرز، درد عضلانی، خستگی، تهوع، اسهال و استفراغ است، ظاهر می‌شود.

این انگل همچنین سبب مشکلات تنفسی شدید، کاهش قند خون، کم‌خونی شدید و در نهایت بروز کما در بیمار می‌شود که در صورت نبود درمان کشنده است. کودکان به دلیل ضعف سیستم ایمنی در مقابل این انگل تسلیم می‌شوند و از بین می‌روند. معمولاً 10 تا 15 روز پس از نیش پشه، علائم ظاهر می‌شود.

بیست و پنجم آوریل به‌منظور افزایش آگاهی و اتحاد جهانی برای مبارزه با مالاریا، روز جهانی مالاریا نامیده شده است. شعار امسال ' آماده برای شکست مالاریا' درنظر گرفته شده است.

5656

کد خبر 772383

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =