سخنگوی دولت گفت: آقای رئیس‌جمهور انسان بسیار زیرکی است و اگر احساس کند برای عمل به وعده‌هایی که به مردم داده نیاز به تغییری باشد، این کار را خواند کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری ها، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران با اشاره به مصوبه روز گذشته هیات دولت در خصوص تصویب برنامه پیشنهادی گروه ملی آب برای مقابله با تنش آبی، اظهار داشت: در این برنامه که از سوی کارگروه ملی آب تهیه شده و حاوی برنامه ای برای مقابله با تنش آبی بوده، شورای آب و نهایتا هیات دولت ان را تصویب کرد و ۱۶۰۰ میلیارد تومان برای این طرح پرداخت خواهد شد که ۷۰۰ میلیارد آن از منابع وزارت نیرو و ۹۰۰ میلیارد تومان نیز توسط سازمان برنانه و بودجه پرداخت خواهد شد.

اهم اظهارات نوبخت به شرح زیر است:
* {درباره اظهارات روز گذشته رئیس جمهور در خصوص نا امید بودن برخی از وزرا و گمانه زنی درباره تغییر در کابینه}: افراد بسته به خصلت ها و سوابقشان نزد رئیس جمهور دسته بندی شده اند، اما سخنان رئیس جمهور به معنای تغییر در کابینه نیست. البته آقای رئیس جمهور انسان بسیار زیرکی هستند و اگر احساس کنند برای عمل به وعده هایی که به مردم داده نیاز به تغییری باشد، این کار را خواهند کرد.

* امیدواریم با برنامه و همگام با مشارکت مردم و با قبول این واقعیت که در تنگنای آبی قرار داریم، با مدیریت صحیح مصرف از این تنگنای آبی عبور کنیم. نزولات جوی در بهار توانسته بخشی از این کمبود آب را تامین کند، اما کماکان با کمبود منابع مواجه هستیم.


* بر اساس گزارش گمرک، واردات ۲ میلیارد ۵۲۹ میلیون دلار و صادرات ۳ میلیارد و ۱۳۳ میلیون دلار بوده است. واردات ۷.۷ درصد افزایش و صادرات ۱۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است. تاکنون برای ۱۵ هزار و ۴۰۳ فقره کالا بالغ بر ۳ میلیارد و ۴۳۳ میلیون یورو ارز تخصیص یافته است و علاوه بر آن ۳ هزار میلیارد تومان نیز برای کالاهای اساسی و دارو در نظر گرفته شده است.  وظیفه ماست که مردم را در سختی قرار ندهیم،ما برای ۸۰ میلیون نفر تصمیم می‌گیریم .

* باتوجه به شوکی که به بازار ارز وارد شد ما قول دادیم که مهار شرایط را انجام دهیم و قصدمان محدود کردن مردم نیست، بلکه مهار شرایط و شفاف‌سازی است.اگر معامله‌ای در بازار انجام شود با نرخ‌هایی غیر از نرخ‌های اعلام شده، نباید به کل اقتصاد تعمیم داده شود و از نظر ما خارج از این چارچوب غیرقانونی است.

* هر سال در هفته معلم برخی پرداخت های معوقه معلمان و فرهنگیان انجام می شود که برای امسال خرید خدمت آموزشی و حق الزحمه امتحانات پرداخت خواهد شد و امروز هم با خزانه هماهنگی لازم انجام شد تا این پرداخت صورت پذیرد.البته سال گذشته ۹۸ میلیارد تومان برای این موضوع پرداخت شد، اما این مبلغ در جایی دیگر هزینه شده بود که مسئولین وقت نیز مورد توبیخ قرار گرفتند.

* {درباره سیاست‌های مالیاتی}: ما باید افرادی که از درآمد بیشتری دارند اخذ مالیات بیشتریداشته باشیم و اشخاصی که کمتر درآمد دارند کمتر دریافتی داشته باشیم.کسانی هستند که از چتر مالیاتی فرار می کنند ، اما ما سیستمی را طراحی کردیم که افراد دیگر نتوانند این کار را انجام دهند.

* {در خصوص سرنوشت قرارداد بوئینگ و خرید هواپیما}: تا جایی که می دانم برای واردات هواپیما که به روش اجاره به شرط تملیک بود، تعدادی هواپیما وارد شد . تا این زمان وزارت راه چیزی را منعکس نکردند، پیگیری می‌کنم که مشکلی وجود دارد یا خیر.

* {درباره حمله بامداد امروز اسرائیل به حلب و حماه حمله کرده و شهادت 18 ایرانی}: از جزئیات نکته‌ای که گفتید بی‌خبرم، قطعا وزارت خارجه موضع کشورمان را اعلام می‌کند.

* {درباره صحبت رئیس‌جمهور با رئیس‌جمهور فرانسه و این که گفت‌وگو بین دو رئیس‌جمهور در خصوص برجام بوده است}: رئیس‌جمهور فرانسه بسیار فعال است، قصد این تماس این بوده است که می‌خواستند گزارش دیدار را با ترامپ بدهند و قصدشان بیان نوع نگاه‌ها و متغییرها بود، چیز متفاوتی از گذشته نبود پاسخ ایران مشخص است.

* موضع ما در برجام مشخص است ، برجام یک سند است و هیچ سند دیگری نیست. مسائل موشکی جزء مواضع نظامی ماست. ما با کشورهای منطقه بر سر تروریسم بحث می‌کنیم. ما درباره مباحث دفاعی با کسی مذاکره نمی‌کنیم. ما یک کشور مستقل هستیم و یک آزمون ۴۰ ساله را پشت سر گذاشتیم.

*{در خصوص عوارض خروج از کشور}: اصلاحاتی در این امور انجام شده است، قصد دولت از مباحث عوارض شامل دانشجویان نمی‌شود که دچار مشکل شوند. کارگروهی وجود دارد که اوضاع را رصد می‌کند و بانک مرکزی برای پرداخت‌ها برنامه مشخص دارد.

* {در واکنش به گزینه شهرداری از میان دولتی‌ها}: ما به شورای شهر اعتماد داریم و اگر بخواهند گزینه‌ای از دولت داشته باشند قطعا با آن‌ها همکاری خواهد شد و حضور شهردار در جلسات دولت نشان می‌دهد که با آن‌ها همکاری داریم و مهندس حجتی یکی از گزینه‌های مطرح است که از جنس کشاورزان و بسیار مثبت است که از دست دادن او در کابینه دولت درست نیست و برای آن مقاومت می‌کنیم و انسان‌های شریف دیگری در لیست نامزدهاست که ان‌شاالله از آن ها استفاده شود تا تقویت شهرداری تهران آسیبی به بخش دیگری نزند.

* {درخصوص بازداشت مدیرمسئول یکی از روزنامه های اصلاح طلب در مشهد}: ما حمایت از شفافیت و مسئولیت رسانه‌ای را از منظر حقوق شهروندی می‌دانیم و دولت از این منظر و در چارچوب منشور حقوق شهروندی موظف به حمایت از رسانه‌هاست.estiri, [30.04.18 
برخی ممکن است نگران باشند که کاری انجام نشود و برخی به دلیل توانایی‌ها در مهار مشکلات ممکن است بگویند نگران نباشید ما با برنامه‌های خود می‌توانیم مشکلات را حل کنیم. ما در هیات دولت افرادی را داشتیم که می‌گفتند مشکلات را حل می‌کنند ولی شش ماه بعد مشاهده می‌کردیم که اتفاقی نیفتاده است.

*{درباره گلایه برخی از مسافران درباره عدم پرداخت نکردن ازر چهار هزار و ۲۰۰ تومانی از سوی بانک‌‌‌ها}: حتما باید بانک این ارز را پرداخت کند و اگر غیر از این باشد، ما برخورد می‌‌‌کنیم. به هر حال ما در شرایط سختی قرار داریم و باید به صورت شفاف با مردم حرف بزنیم. ما در هواپیمای نشسته‌ایم که وارد ابر می‌‌شود و می‌‌گویند باید کمربندها را محکم ببندیم، شرایط سخت شده است.
*{درخصوص مطالبات معدن زمستان یورت}: همان زمان برای کمک به حادثه‌‌ای که اتفاق افتاد، سازمان برنامه و بودجه پرداخت‌های انجام شد، وزیر کار هم پیگیر ماجرا بود و اعلام می‌کنم اگر چیزی مانده اعلام کنند.
*{درباره آمار دقیق زندانیان ایرانی خارج از کشور}: وزرات امور خارجه دقیقا می‌‌‌‌داند در هر کشوری چند ایرانی زندانی هستند و به چه جرمی دستگیر شده‌‌اند. هفته‌های گذشته هم آقای رئیس‌‌جمهور به ترکمنستان سفری داشتند که طی آن، آزادی تعدادی از شهروندان ایرانی صورت گرفت.
*{درباره آمدن نخبگان ایرانی به کشور و مشکلاتی که برایشان پیش می‌آید}: یکی موارد همکاری قوا همین است چون وقتی دو مورد اتفاقی رخ دهد، دیگر کسی رغبت نمی‌‌‌‌کند. به کشور خودش کمک کند اما اخباری که دکتر ستاری دادند نشان می‌‌‌دهد تعدادی از این افراد به داخل آمده‌‌‌اند و کار می‌‌‌‌کنند.
*{درخصوص کمک دولت به مساجد}: در جمهوری اسلامی، دولت کمک به مسجد را کمک به خدمتگزاران خود می‌‌‌‌دانند، انتظار این کمک وجود دارد. ما تاکید داریم که توسط مردم انجام شود ولی دولت همچنان کمک می‌‌‌کند.
*{درخصوص رشد اقتصادی و بالا رفتن آمار اشتغال}: آمار صندوق بین‌‌المللى پول، نرخ بیکارى تقلیل یافته و رشد اقتصادى افزایش داشته است. بخشى از طرح‌هاى اشتغالزایى و تولید افرین ما از اعتبارات دولتى تامین می‌شود. ١٨ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان به ١٦ هزار بنگاه داده شده است و ٤٢ هزار و ١٠٠ میلیارد تومان هم به طرح‌‌هاى عمرانى تخصیص دادیم.
*{ درباره فروش سکه}:در حال حاضر سیاستی جز حراج سکه نیست و در حال همین روش وجود دارد.
*{درباره گزارشى از وضعیت زلزله کرمانشاه}: بهترین اقدام این است که تعدادى از اصحاب رسانه به این استان سفر کنند و از خدماتى که دولت براى جبران خسارت و نوسازى انجام داده، مطلع شوند. با این سفر مشخص می‌شود مردم در چه وضعیتى هستند. البته قطعا آنها مشکلاتى دارند و در رفاه نیستند لذا باید تلاش کنیم بازسازى‌‌‌ها به صورت کامل انجام شود. پایان کار زمانى است که بازسازى‌‌ها کامل شود و امیدواریم این کار به زودی صورت بگیرد. همه مسئولان در تلاشند تا مشکلات این مردم حل شود، همه توان اجرایی و مهندسی کشور را به این منظور به کار می‌گیریم. البته سازمان برنامه و بودجه تاکنون اعتبارات قابل توجهى تخصیص داده است. دولت آنچه در توان دارد انجام می‌دهد و مضایقه نمی‌کند، با این وجود اگر حتى یک نفر پیدا شود و اعلام نارضایتى کند، دشمنان انقلاب سراغ او می‌روند تا آن را به تمامى نظام تسرى دهند.

 

29214

کد خبر 773570

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =