۰ نفر
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
انتقادی از کم‌توجهی صداوسیما به موسیقی

جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی و خانه موسیقی در حالی برگزار شد که حاضرین از کم توجهی صداوسیما به موسیقی ملی و سنتی انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی و خانه موسیقی با حضور اعضای کمیسیون و هیئت مدیره خانه در خانه موسیقی برگزار شد.

محمد حسین ایمانی خوشخو؛ رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه گفت: هر روز که پیش می رویم ضرورت یک نظام نامه مشخص در حوزه موسیقی در کشور بیشتر احساس می شود و بر اساس همین ضرورت سند موسیقی با نظرات کارشناسان موسیقی در کمیسیون هنر و معماری تهیه شد و امیدواریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با جدیت بیشتری سند را پیگیری کند و در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود.

ایمانی خوشخو در ادامه با انتقاد از کم توجهی به موسیقی سنتی و ملی گفت: متاسفانه نهادهای مسئول از جمله صدا و سیما به موسیقی سنتی و ملی توجه لازم را ندارند و در برنامه های موسیقی صدا و سیما موسیقی سنتی و ملی ما سهمی ندارد. متاسفانه ما به موسیقی ملی که از سرمایه های فرهنگی کشور است و سال ها در جامعه نقش داشته است توجه نمی کنیم. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مهمتر از همه صدا و سیما باید در زمینه موسیقی سنتی و ملی برنامه ریزی و فعالیت کنند. آموزش و پرورش نیز بعضا در مدارس موسیقی های کم ارزش را بر موسیقی اصیل و فاخر  ترجیح می دهد. 

رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: موسیقی همیشه در عرصه های اجتماعی حضور داشته است و با جدیت استادان و هنرمندان موسیقی و نسل جوانی که در حوزه موسیقی ملی و سنتی فعالیت می کنند، موسیقی ملی و سنتی از بین نمی رود، اما ضرورت دارد که نهادهای مسئول توجه جدی به این موسیقی داشته باشند. البته موسیقی پاپ هم لازم است و به فضای فعالیت نیاز دارد.

ایمانی خوشخو در ادامه گفت: بسیاری از موانع و مسائل موجود در حوزه موسیقی ناشی از سوتدبیر های مدیریتی است که می توان با جدیت و تعامل آنها را برطرف کرد.

او با اشاره به استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری در حوزه فرهنگ و هنر گفت: شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری در شرایط امروز فرصت هایی هستند که می تواند در حوزه فرهنگ و هنر نیز مورد استفاده باشد. نخستین پارک علم و فناوری در حوزه فرهنگ با عنوان پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی با پیگیری هایی که در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام شد در دانشگاه علم و فرهنگ راه اندازی شد و در روزهای آینده افتتاح می شود. این پارک می تواند در حوزه فرهنگ و هنر مولد باشد و طرح ها و ایده ها را اجرایی کند.

حمیدرضا نوربخش؛ مدیرعامل خانه موسیقی در این نشست گفت: کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی چند سالی است که تشکیل شده و در این مدت فعالیت هایی از جمله تدوین سند موسیقی را انجام داده است. خانه موسیقی در دور جدید فعالیت ها و دوره جدید شورای عالی خانه با انگیزه و توان جدی تر فعالیت می کند.

محمد سریر نیز در این جلسه گفت: شورای عالی خانه موسیقی خطوط اصلی موسیقی را در نظر دارد و شورای عالی انقلاب فرهنگی هم می تواند مصوباتی در زمینه موسیقی داشته باشد. در زمینه آثار موسیقی که منتشر می شود، سراشیبی شدیدی وجود دارد البته این آثار خواهان دارد اما از آن سو اندیشه ورزی در هنر کمرنگ می شود. لازم است مخاطب تغذیه فکری و اندیشه ای شود اما آثار مناسب موسیقی در پخش صدا و سیما جایی ندارد چون احساس می شود مخاطب ندارد در حالی که می توان برای ساعت های خاصی برنامه ریزی کرد. بنابراین باید در زمینه سیاستگذاری در صدا و سیما فکر شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این زمینه فعال تر باشد.

سریر در ادامه گفت: در خانه موسیقی بیشتر هدف این است که با نگاههای تازه بخش های مختلف فعال در حوزه موسیقی بازنگری شود و در برنامه های موسیقی از حوزه سرگرمی فرتر برویم.

داریوش پیرنیاکان نیز دراین جلسه گزارشی درباره ثبت جهانی سازهای ایرانی ارائه کرد و گفت: پرونده ساز کمانچه را تدوین کردیم و ابتدا با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ثبت ملی شد و بعد هم به نام ایران و با شراکت آذربایجان در یونسکو ثبت جهانی شد اما متاسفانه رسانه ها و صدا و سیما به این اتفاق توجه نداشتند.

پیرنیاکان در ادامه گفت: پرونده ساز عود نیز برای ارائه به یونسکو تدوین شده و در مراحل نهایی است، البته ساز عود نیز با کشورهایی مشترک است.

سید محمد میرزمانی؛ رییس هیئت مدیره خانه موسیقی نیز دراین جلسه گفت: حمایت دولت از انجمن ها و تشکل های دولتی به مرور کم شده است. موسیقی در روابط اجتماعی تاثیر فرهنگی دارد و با توجه به جایگاه آن لازم است که برای موسیقی هزینه شود. در حال حاضر صدا و سیما به ندرت موسیقی تولید می کند و از آثار تولید شده استفاده می کند.

هوشنگ کامکار نیز دراین جلسه گفت: هنر موسیقی بعد از انقلاب اسلامی پیشرفت شایانی کرده است و مسائلی در موسیقی به دلیل تعدد مراجع تصمیم گیری وجود دارد.

حسن ریاحی در ادامه این جلسه گفت: تکنولوژی امکاناتی می دهد و چیزهایی را از انسان می گیرد، اشتغال هنرمندان موسیقی و اینکه جوانان از موسیقی ملی خود دور شده اند، فقط مساله ایران نیست و در کشورهای مختلف این مسائل وجود دارد.

در این جلسه هنگامه اخوان؛ عضو هیئت مدیره خانه موسیقی نیز از نبود فضا برای اجرای خوانندگان زن برای بانوان در بعضی استان ها انتقاد کرد.

داود گنجه ای؛ عضو هیئت مدیره خانه موسیقی نیز با اشاره به فراگیری موسیقی پس از انقلاب اسلامی درباره نقش هنرمندان و خانه موسیقی مطالبی را بیان کرد.

در این نشست آذر هاشمی و بهداد بابایی از اعضای هیئت مدیره خانه موسیقی نیز فعالیت داشتند.

اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور نیز در این جلسه مطالبی را در زمینه مسائل موسیقی بیان کردند.

58243

کد خبر 773697

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =