تصاویر| ادامۀ واکنش‌ها به نمایش نتانیاهو؛ کاخ سفید بیانیه اشتباه صادر کرد

کاخ سفید درباره نمایش نتانیاهو، یک بیانیه صادر کرد سپس آن را پس گرفت و یک بیانیه تصیح شده را به رسانه های خبری ارسال کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید در واکنش به نمایش دوشنبه شب بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، در بیانیه ای گفت: ایالات متحده از اطلاعاتی که اسرائیل منتشر کرده آگاه است و به بررسی دقیق آنها ادامه خواهد داد. اما ساعتی پس از انتشار این بیانیه سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید با ارسال یک بیانیه جدید دیگر، بیانیه قبلی را اصلاح کرد و اعلام کرد که ایران در گذشته فعالیت مخفیانه هسته ای داشته است.

 

 

 

بیانیه کاخ سفید افزود: این اطلاعات جزئیاتی جدید و متقاعد کننده از تلاش ایران برای تولید تسلیحات هسته ای قابل حمل با موشک به دست می دهد.
کاخ سفید همچنین در این بیانیه که با اظهارات همه نهادهای بین المللی در تضاد است، ادعا کرد که ایران برنامه ای مخفی برای تسلیحات هسته ای دارد.

اما ماجرا در همینجا ختم نشد، ساعاتی پس از انتشار این بیانیه، کاخ سفید بیانیه را پس گرفت و به جای آن نسخه اصلاح شده از سوی سندرز به رسانه ها داده شد.

در بیانیه کاخ سفید جمله «ایران برنامه مخفیانه تسلیحات هسته ای داد» به «برنامه مخفیانه تسلیحات هسته ای داشت» تغییر یافت؛ ادعاهایی که گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی بی اساس بودن آن را اثبات کرده است.

پیتر الکساندر خبرنگار شبکه آمریکایی ان بی سی در توئیتی به نقل از یکی از مقام های کاخ سفید مدعی شد که علت این اقدام اصلاح خطای اداری بود.

 آژانس بین المللی انرژی هسته ای که تنها مرجع صالح شناسایی شده در برجام برای راستی آزمایی فعالیت های هسته ای ایران است، تاکنون در همه 10 گزارش فصلی خود پایبندی ایران به این توافق را تایید کرده است.

همچنین مقام های ارشد آمریکا و وزیران کابینه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بارها بر نبود هیچ گونه شواهدی مبنی بر نقض برجام از سوی ایران اذعان کرده اند.

مایک پمپئو که پیشتر رئیس سازمان سیا بوده و به تازگی به مقام وزارت خارجه آمریکا منصوب شده است، در جلسه استماع کنگره این کشور اذعان کرد که هیچگونه شواهدی در دست نیست که نشان دهنده نقض توافق هسته ای از سوی ایران باشد.

 

 


فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به این ادعاهای نتانیاهو گفت: برجام بر اساس راستی آزمایی و نظارت بر واقعیت ها استوار است و آژانس 10 بار پایبندی ایران به تعهداتش را تائید کرده است.

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در واکنش به نمايش تبليغاتي نتانياهو گفت: اين اظهارات دليلي بر مقصر بودن ايران نيست. فدريکا موگريني در واکنش به آنچه افشاگري هاي نخست وزير اسرائيل درباره برنامه هسته اي ايران ناميده شده است، گفت: اين اظهارات به هيچ وجه ثابت نمي کنند که ايران توافق هسته اي امضا شده در سال 2015 را رعايت نمي کند. نتانياهو اطلاعاتي که نشان دهد ايران برجام را نقض کرده، ارائه نداده است.

 

کارل بیلت، رئیس شواری روابط خارجی اروپا و وزیر خارجه سابق سوئد در واکنش به اقدام نتانیاهو در توئیت خود عنوان کرد که نتانیاهو هیچ چیز جدید نگفت.

در همین حال رئیس جمهوری فرانسه نیز پس از سخنرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی با وی گفتگو کرد در این باره کاخ الیزه گزارش داد: امانوئل مکرون در تماس تلفن با بنیامین نتانیاهو درباره اقداماتی که فرانسه برای دستیابی به توافق درباره کنترل فعالیت های هسته ای، بالستیک و منطقه ای ایران در حال انجام دادن است، گفتگو کرد.

رئیس جمهوری فرانسه بار دیگر با تاکید بر اهمیت امنیت اسرائیل برای فرانسه گفت: ما نیازمند ثبات در منطقه هستیم و باید از تشدید اوضاع در منطقه جلوگیری کرد.

 

 

به گزارش شبکه تلويزيوني سي ان ان، فريد زکريا نويسنده و کارشناس ارشد حوزه روابط بين الملل در گفتگو با اين شبکه گفت:«نکته جالب توجه درباره سخنان شب گذشته بنيامين نتانياهو  نخست وزير اسرائيل اين است که او به زبان انگليسي سخن گفت. اين سخنان در مقابل دوربين ها مطرح شد. اسلايدها با نورپردازي فوق العاده و با چينش بسيار خوب دوربين ها آماده شده بودند.

زکريا در ادامه افزود: وظيفه آژانس بين المللي انرژي اتمي اين بوده است که مشخص کند آيا به توافق هسته اي پايبند بوده اند يا خير. آژانس بين المللي انرژي اتمي شش مرتبه تاييد کرده است که ايران به توافق هسته اي پايبند بوده است.

زکريا در پاسخ به اين سوال که چرا آمريکا بايد بخاطر اسرائيل از توافق برجام خارج شود گفت: نخستوزير اسرائيل ديدگاه خاصي در اين زمينه دارد که بسياري از مقامات نظامي و اطلاعاتي اسرائيل يا دستکم مقاماتي که بنده با آنها صحبت کرده ام و طرفدار توافق هسته اي هستند، اين ديدگاه را ندارند.

زکريا در ادامه افزود:در اين ميان بايد به سخنان مکرون رئيس جمهور فرانسه توجه داشت. او وقتي در آمريکا بود با گروهي از روزنامه نگاران صحبت کرد و بنده نيز در آنجا بودم. او گفت ترامپ به صورت مستقيم به وي نگفته است که از برجام خارج خواهد شد اما برداشت بنده از زبان بدن او (ترامپ) اين بوده است که او مي خواهد از توافق خارج شود. به نظر مکرون، اين کار ترامپ براي اهداف داخلي است زيرا ترامپ دوست دارد قاطع به نظر برسد.

 

خبرگزاری ایرنا در گزارشی عنوان کرد: نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در خلال شوی تبلیغاتی خود، بارها فیلم سخنرانی و مصاحبه‌های مسئولان کشورمان درباره صلح‌آمیز بودن برنامه های هسته ای ایران را پخش و آنها را به دروغگویی متهم کرد.


بر اساس این گزارش، نخست وزیر رژیم صهیونیستی که سال 91 با نشان دادن یک بمب کاغذی در سازمان ملل متحد، سوژه طنز رسانه های جهان شده بود، امشب نیز یکسری تصاویر مبهم و غیر واقعی از برنامه های هسته ای ایران به نمایش گذاشت که همین امر باعث تمسخر مقامات و تحلیل گران کشورهای مختلف شد به طوریکه «کارل بیلت» رئیس شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا دقایقی پس از نمایش خنده دار نتانیاهو در توئیتی نوشت: نخست وزیر اسرائیل هیچ شواهد و اسناد جدیدی مبنی بر فعالیت های هسته ای ایران ارائه نکرد.

خبرنگار روزنامه گاردین نیز با انتشار پیامی در توییتر، ادعای تازه نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی درباره تلاش مخفیانه تهران برای ساخت بمب اتمی را بی‌اساس و قدیمی خواند.

«جولیان بورگر» در پیام خود آورده است: نمایش نتانیاهو بر اساس مدارکی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از سال 2011 در اختیار داشته و فعالیت‌ها در رابطه با این پروژه متوقف‌شده است.وی افزود که سازمان جاسوسی آمریکا هم احتمالاً از این مساله آگاه بوده و اظهارات نتانیاهو بازیافت اطلاعات قدیمی است.

همچنین کارشناس و بازرس اسبق آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش به ادعای تازه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره تلاش مخفیانه تهران برای ساخت بمب اتمی، تصریح کرد که ایران برجام را نقض نکرده است.

«اولی هینونن» افزود: تصاویری که نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره فعالیت‌های مخفی تسلیحات هسته‌ای ایران به نمایش گذاشت را قبلا و در سال 2008 در یک نشست محرمانه دیده ام.
بدون شک، شوی امشب نتانیاهو در راستای سناریویی است که از هفته های قبل رژیم صهیونیستی و همپیمانانش برای خروج آمریکا از برجام طراحی کرده اند.

رژیم صهیونیستی و متحدانش قصد دارند با جوسازی های رسانه ای و ادعاهای واهی، شرایط را برای خروج آمریکا و کشورهای اروپایی از این توافق بین المللی فراهم کنند و بتوانند همانند سال های قبل تحریم های ظالمانه ای را علیه کشورمان اعمال کنند.

ادعاهای نتانیاهو در حالی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی از روز اجرای برجام در 17 ژانویه 2016 (27 دی 1394) تا کنون 10 گزارش فصلی درباره راستی آزمایی و نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل منتشر کرده که در همه آن ها پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای تایید شده است.


در هر صورت باید تا روز 22 اردیبهشت ماه جاری صبر کرد تا نتیجه نمایش مضحک نتانیاهو برای مخاطب ساده اش مشخص شود.
قرار است، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 22 اردیبهشت درباره تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران تصمیم‌گیری و خروج یا ماندن کشورش در برجام را اعلام کند. او هشدار داده که چنانچه برجام اصلاح نشود از این توافق خارج خواهد شد.

52310

کد خبر 773793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =