هادی حق‌شناس کارشناس اقتصادی می گوید:« نرخ مناسب برای سود بانکی، نرخی است که در تناسـ با تورم و نرخ بازدهی در بخش‌های مختلف اقتصادی باشد.»

به گزارش خبرآنلاین، مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد دو روز پیش اعلام کرد که نرخ سود بانکی یکسان می شود. بنا به گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی نرخ سود بانکی سال قبل با نوساناتی همراه بود، اما امسال این نرخ سود را یکسان خواهیم کرد.

در این رابطهه هادی حق شناس در گفت وگو با خبرآنلاین درباره زمزمه های اخیر تغییر نرخ سود بانکی گفت:« هرچند نرخ ايده آل سود بانکی در نهایت به عرضه و تقاضا در بازار بستگی دارد،اما همانطور که قیمت کالا را بازار تعیین مي کند، قیمت پول را هم بازار تعیین مي کند،با این حال مهمترین متغیر بر قیمت پول یا همین نرخ سود، متغیرهایی چون نرخ تورم و نرخ بازدهی در بخش های واقعی اقتصاد، است.»

او افزود: « در بیشتر کشورهای دنیا بازار پول، متمرکز است و بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر بر فعالیت بانکها یا همان متولیان پول از یک سو و گیرندگان تسهیلات از سوی دیگر نظارت مي کند تا در یک فضای رقابتی نرخ تعیین شود.»

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد:«در هیچ اقتصاد توسعه یافته ای نرخ ها دستوری تعیین نمي شوند بلکه گیرندگان تسهیلات و پرداخت کنندگان آن در این بازار نقش دارند، البته این به معنی عدم نظارت بانک مرکزی نیست.»

حق شناس یادآورشد:«البته   نرخ سود بالا منجر به افزایش هزینه سرمایه‌گذاری و کاهش قیمت تمام شده کالا و خدمات می‌شود،اما در شرایطی که بازار سفته بازی ارز شکل گرفته،کاهش نرخ سود بانکی می تواند بر سایر بخش های اقتصادی مثل مسکن تاثیر بگذارد.»

 

3535

 

کد خبر 774172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۳
  25 2
  بله در زمانی که اقتصاد مملکت سالم باشد و آمارها صحیح .... دولت ادعای نرخ تورم تک رقمی دارد ولی عملا تورمی که مردم مشاهده می کنند بالای 20 درصد است ... پس نرخ سود بانکی هم باید بالای 20 درصد باشد ......
 • بی نام A1 ۰۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۴
  6 0
  همیشه در مورد نرخ سود بانکی آزمون خطا انجام میدن.نتیجه کاهش نرخ سود التهاب در بازار سکه و ارز بود.اگر نرخ سود بر اساس واقعیت همان بیست درصد باشد بسیاری از سرمایه های خرد و سرگردان دوباره به بانک برخواهد گشت
 • بی نام A1 ۰۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۴
  7 0
  مشکل امارهای نادرستی که داده میشود. این نوابغ امارهای غلط میدهند بعد از امار غلط نتیجه غلط میگیرند و بعد اقتصاد مملکت رو نابود میکنند نابغه عزیز مشکل شما سود بانکی نیست چون در یک اقتصاد دولتی هم اگر فساد نباشه دولت با کنترل منابع مالی به راحتی در جهت سازندگی و رشد گام برداره و قدم بقدم اقتصاد رو اصلاح کنه اما در سیستمی که فاسده همه منابع دست یه عده دزد میوفته و اقتصاد نابود میشه
 • شزامی A1 ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۵
  1 1
  بانکهای ایران هیچ سود اوری ندارند. نرخ سود سپرده های حداکثر باید تک رقمی باشد. همین سود بلای سپرده ها همه بازارها را به رکود و کما کشانده است. همه تولید کنندگان و صنعت گران ترجیح می دهند تعطیل کنند پول بگذارند بانک بخوابند تو خونه سود بدون دردسر و ریسک بگیرنو این یعنی بالا رفتن نرخ بیکاری و نابودی تولید واردات بیشتر و سقوط کل اقتصاد در نهایت بازار مسکن و بورس رونق بگیرد خیلی بهتر از وضع فعلی هست چون بهر صورت همه قیمتها افزایشی هست