۱ نفر
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۳

مرکز آمار اعلام کرد: جمعیت ایران تا سال ۱۴۳۰، با محتمل ترین سناریو به بیش از ۱۰۱ میلیون نفر خواهد رسید.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از مرکز آمار ایران؛ با توجه به اهمیت بررسی تغییرات جمعیتی کشور از نظر تعداد و ساختار جمعیت در سطوح مختلف جغرافیایی، مرکز آمار ایران نسبت به پیش‌بینی جمعیت کشور تا سال ۱۴۳۰ بر اساس آخرین نتایج سرشماری نفوس و مسکن ۱۳۹۵ و نیز مطالعات و پژوهش‌های صورت گرفته پیرامون نتایج مذکور اقدام کرد که این گزارش پس از ارائه در بیست و یکمین جلسه کمیته آمارهای بخشی جمعیت، با حضور متخصصان، مدیران و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی نهایی گردید.

برای انجام این پیش بینی از روش «ترکیبی پیش‌بینی جمعیت» بهره گرفته شده است. در این روش که متداولترین روش پیش بینی جمعیت است. بر اساس عملکرد مجموعه عوامل موثر بر تغییر و تحولات جمعیت یعنی باروری، مرگ و میر، مهاجرت و ترکیب سنی و جنسی جمعیت استفاده شده است.

این گزارش جمعیت کشور را در چهار سناریوی فرض باروری پیش بینی کرده که براساس این چهار سناریو، انتظار می‌رود جمعیت کشور در سال ۱۴۳۰ در کمترین سطح به ۹۵.۳ میلیون نفر و در بیشترین سطح به حدود ۱۱۲.۵ میلیون نفر برسد. از سویی دیگر، با توجه به روند موجود و اجماع کارشناسی اعضای کمیته آمارهای بخشی جمعیت، محتمل ترین سناریو، کاهش تدریجی نرخ باروری و رقم ۱۰۱، ۳ میلیون نفر جمعیت در سال ۱۴۳۰ است.

همچنین به این ترتیب، جمعیت کشور به روند افزایشی خود حداقل تا ۳۵ سال آینده ادامه داده و انتظار می رود در سال ۱۴۳۰ شمسی جمعیت ایران به حدود ۱، ۳ برابر جمعیت سرشماری شده در سال ۱۳۹۵ برسد. همچنین، متوسط رشد سالانه جمعیت کشور در هر چهار سناریو، روندی کاهشی خواهد داشت و در هر چهار حالت، در دهه های آتی به رقم کمتر از یک درصد خواهد رسید.

 

3535

کد خبر 775155

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  33 2
  اضافه کردن هر 1 نفر به جمعیت افسرده و بحران زده فعلی که به زودی حتی آب برای خوردن نخواهد داشت، جنایتی است که هیچ پدر و مادری نباید مرتکب بشه.
 • بی نام A1 ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  23 1
  همینم که الان هستیم زیاده. دوباره باید سیاست دو فرزندی رو بازگردونن.