ایسنا نوشت: معاون پارلمانی رییس‌جمهور با اشاره به برنامه‌ریزی‌های دولت برای مقابله با اقدامات رییس‌جمهور آمریکا،‌ گفت: به ملت عرض می‌کنم که جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

حسینعلی امیری در حاشیه جلسه امروز هیات دولت درباره اقدام رییس‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام، اظهار کرد: صحبت‌های رییس‌جمهور کشورمان در واکنش به این اقدام ترامپ یک صحبت بسیار متقن، منطقی و بیان‌کننده اراده ملت بزرگ ایران بود. این موضع‌گیری ترامپ مردم ما را منسجم‌تر، ‌متحدتر و یکپارچه کرد و ما قطعا امروز شاهد انسجام و وحدت بیشتر مردم خواهیم بود.

وی در ادامه افزود: تجربه 40 سال اخیر نشان داده هرگاه ما با خطر یا تهدیدی مواجه بوده‌ایم، مردم صرف‌نظر از هر گرایش سیاسی یا قومی، همه در کنار هم منسجم و یکپارچه بودند.

امیری خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از مدت‌ها پیش برای هر کدام از موضع‌گیری‌های احتمالی ترامپ درباره برجام، کارهای کارشناسی قابل توجه انجام داد و تدبیر لازم را اتخاذ کرد. دولت در این زمینه دارای برنامه است. یکی از پیش‌بینی‌های دولت این بود که ترامپ از برجام خارج شود و به همین دلیل در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم در حوزه‌های اقتصادی و سایر حوزه‌ها انجام شد.

وی با اشاره به اینکه من به مردم عرض می‌کنم که هیچ جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد، تصریح کرد: در طول سال‌های اخیر بارها شاهد عهدشکنی آمریکا در خصوص برجام بوده‌ایم. موضع دیشب ترامپ هم ثابت کرد که آمریکا قابل اعتماد نیست. ترامپ با این تصمیم خود برخلاف مقررات بین‌المللی عمل کرد و ثابت کرد که این آمریکاست که به نرم‌های بین‌المللی پایبند نیست و ایران به این نرم‌ها احترام می‌گذارد. این اقدام ثابت کرد ایران به پیمان خود پایبند است.

معاون پارلمانی رییس‌جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: امروز آمریکا در دنیا تنهاست. ما دیدیم که غیر از یکی دو کشور از جمله اسرائیل، مواضع ترامپ با استقبال مواجه نشد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت موافق گفت‌وگوی مجدد درباره برجام است، تاکید کرد: برجام به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.

امیری همچنین با اشاره به ضرورت تعامل قوای کشور در مقطع فعلی، گفت: دیروز مجلس جلسه غیرعلنی داشت و آقای لاریجانی تحلیلی از اوضاع کشور، منطقه و بین‌الملل ارائه کرد که این تحلیل‌ها بسیار مهم و فوق‌العاده سازنده بود. اکنون شاهد اتحاد و انسجام بیشتر سه قوه هستیم در واقع موضع ترامپ همه را به هم نزدیک‌تر کرد.

وی در پایان اظهار کرد: ‌در حال حاضر لوایح دولت درباره رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و کارآفرینی در دستور کار مجلس است و در این زمینه عصر امروز کمیسیون اقتصادی مجلس با معاون اول رییس‌جمهور و ستاد اقتصادی دولت جلسه خواهد داشت تا این برنامه‌ها با هماهنگی بیشتری و با هم‌اندیشی پیش برود.

خودمان را برای هرگونه پاسخگویی آماده کرده‌ایم

عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: موضوع خروج آمریکا از برجام موضوعی است که از ماه‌ها پیش مطرح شده و در جلسات مختلف در حوزه‌های متفاوتی همچون اقتصادی و سیاسی همه تصمیمات با سناریوهای مختلف درباره این موضوع اتخاذ شده است.

وی ادامه داد: صحبت‌هایی که رئیس‌جمهور محترم دیشب داشتند، تقریبا جمع بندی تمام تصمیماتی است که طی این مدت گرفته شده است. ما اگر عهدی داشتیم پای آن ماندیم و خواهیم ماند. آمریکا بدعهدی می کند و نمی شود روی آن حساب کرد.

وزیر کشور گفت: ماخودمان را برای هرگونه پاسخگویی آماده کرده ایم. ان‌شاءالله با وحدت و انسجام و تلاش بیشتر و دیپلماسی قوی‌تر از این شرایط عبور می کنیم.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر چگونگی رفتار اروپا درباره خروج ترامپ از برجام نیز گفت: ما قبول داریم احساس می شود که رفتار اروپایی‌ها همانند موضع‌گیری‌هایی است که درباره این موضوع داشته‌اند.

وزیر کشور در واکنش به طرح گفت‌وگوی ملی گفت: من متوجه نمی شوم که گفت‌وگو ملی یعنی چه گفت‌وگو ملی وجود دارد آنچه که مهم است تقویت وحدت و انسجام است که منافع ملی ما را افزایش دهد.

4527214

کد خبر 775695

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =